Zaczęło się od Klubu Kolekcjonerów "Jutrosza". Powstał w 1998 roku, z inicjatywy jutrosińskich regionalistów i społeczników - Bogdana Poprawskiego, Jana Adamczaka, Kazimierza Antkowiaka oraz Ireneusza Mikołajewskiego. Klub gromadził archiwalia i pamiątki związane z ziemią jutrosińską: fotografie, dokumenty, mapy, przedmioty użytku codziennego, a także znaczki i pocztówki.
Zebrane artefakty utworzyły skromną Izbę Pamięci Gminy Jutrosin, która swoje lokum znalazła w pomieszczeniu piwnicy po Pawilonie Handlowo-Usługowym Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jutrosinie - przypominają członkowie dzisiejszego Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej.
Początki Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej
W kolejnych latach - wspólnym wysiłkiem członków Klubu Kolekcjonerów "Jutrosza" oraz jego sympatyków i przy wsparciu ówczesnego burmistrza Jutrosina, Zbigniewa Koszarka - rozpoczęto remont i adaptację pomieszczeń piwnicy Liceum Ogólnokształcącego na potrzeby przyszłego Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Większość prac odbywała się w czynie społecznym, a materiały pochodziły głównie od darczyńców.Muzeum zaczęło działać w 2002 r. Uroczystego otwarcia dokonała pochodząca z Jutrosina ówczesna minister edukacji narodowej i sportu - Krystyna Łybacka. Nadzór merytoryczny nad placówką sprawuje po dzień dzisiejszy właśnie Towarzystwo Miłośników Ziemi Jutrosińskiej - które formalnie powstało 19 stycznia 2003 r. Odbyło się wtedy zebranie założycielskie.
- Wybrano pięcioosobowy zarząd. Prezesem został Ireneusz Mikołajewski, sekretarzem - Romuald Krzyżosiak, a skarbnikiem - Bogna Stelmach. Do zarządu weszli także: Lidia Jackowska oraz Jan Adamczak. Towarzystwo liczyło wówczas 38 członków - przypominają członkowie TMZJ.
Pielęgnują pamięć o historii, kulturze i tradycjach regionu
Towarzystwo zajmuje się przede wszystkim indeksowaniem zbiorów muzeum, pozyskiwaniem nowych eksponatów, dokumentowaniem historii Jutrosina i okolic oraz kultywowaniem tradycji i kultury regionu. Organizuje wystawy, spotkania z młodzieżą, oprowadza wycieczki. Członkowie towarzystwa mają na swoim koncie także kilkanaście wydawnictw o historii regionu. Kolejne publikacje są już w planach.Stowarzyszenie aktywnie działa także na rzecz ocalania niszczejących nagrobków zasłużonych jutrosinian, które pozostawały bez opieki.
- W tym celu Towarzystwo Miłośników Ziemi Jutrosińskiej od wielu lat prowadzi kwesty, dzięki którym udało się wyremontować i odnowić kilkanaście grobów na jutrosińskim cmentarzu. W bieżącym roku zarząd towarzystwa podjął decyzję o oznaczeniu grobów Powstańców Wielkopolskich 1918-1919. Pierwsza edycja znakowania grobów odbędzie się w przyszłym roku - zapowiadają.
20-lecie Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. Odznaczenia i życzenia
W tym roku minęło 20 lat od momentu powołania Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej. Z tej okazji w ostatni piątek, 24 listopada, w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Jutrosinie, odbyła się uroczystość jubileuszowa. Prócz osób zaangażowanych w działalność stowarzyszenia, wzięli w niej udział przyjaciele TMZJ oraz zaproszeni goście. Zgromadzonych w sali widowiskowej przywitał prezes towarzystwa - Ireneusz Mikołajewski. Uroczystość poprowadzili natomiast obecna sekretarz stowarzyszenia - Kamila Malecha oraz członek zarządu - Adam Grzelak.Podczas spotkania radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Zofia Szalczyk wręczyła odznaki „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. Uhonorowani zostali - oczywiście Towarzystwo Miłośników Ziemi Jutrosińskiej, ale także Marek Balcerek - prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jutrosinie oraz miejscowe Kurkowe Bractwo Strzeleckie.
Nie zabrakło także życzeń i prezentów dla jubilatów. Uroczystość uświetniły występy utalentowanych mieszkańców gminy: Wiktorii Kaczmarek, Julii Stachowiak oraz Filipa Samóla. Zaprezentowali wiersze oraz utwory muzyczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.