Reklama

Trzy bisy po koncercie duetu Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński

Opublikowano: ndz, 8 sie 2021 08:17
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Trzeci dzień Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA rozpoczął spektakl na scenie festiwalowej w wykonaniu Agnieszka Przepiórskiej - Frankiewicz „Simona K. wołająca na puszczy”, który powstał w oparciu o książkę „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” autorstwa Anny Kamińskiej, wydanej przez Wydawnictwo Literackie w Krakowie.

Monodram „Simona K.” opowiadał o kobiecie, którą niełatwo jest zrozumieć i trudno pokochać. Simona Kossak, krakowianka z urodzenia i białowieżanka z wyboru. W pracy naukowej zajmowała się między innymi ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsychologa. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wrażliwości na los zwierząt i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej.

Była to opowieść o kobiecie niezwykłej, pełnej sprzeczności. Jednocześnie jest silna i zagubiona, bezkompromisowa i wrażliwa, ale przede wszystkim bardzo odważna. Przez całe życie mierzy się z nazwiskiem, obarczonym legendą pokoleń artystów. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha Kossaka i prawnuczką Juliusza Kossaka - malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i w polskiej historii. Malarką i poetką została także jej starsza siostra Gloria Kossak. Była bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Rodzina nie mogła się pogodzić z jej krytycznym stosunkiem do tradycji i wędrowaniem własnymi ścieżkami. Skończyło się wydziedziczeniem. Simona Kossak swoje miejsce i szczęście odnalazła w Puszczy Białowieskiej, wśród zwierząt i drzew.

Potem w sali widowiskowej Teatr Nemno z Rzeszowa przedstawił sztukę „Giaur”, na podstawie utworu G.G. Byrona. Spektakl został zrealizowany w formie ostatniej spowiedzi, w której uczestniczy Giaur - pokutnik i Ojciec Spowiednik, którą jest publiczność. Za pomocą tradycyjnej i klasycznej formy wiersza podejmuje problemy współczesnego świata. Scenografia w spektaklu, za pomocą symboli odnosi się do współczesności, kreując jednocześnie przestrzeń, w której porusza się główny bohater - Giaur. Zderzając formę klasyczną utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej i eksponując różne estetyki wizualne, spektakl pokazuje konflikt, brak przystosowania i wyobcowanie głównego bohatera. Nadrzędnym zagadnieniem wokół którego skonstruowana jest główna idea spektaklu to temat śmierci, miłości i zemsty. Równie istotnym tematem podejmowanym w spektaklu jest przyroda, a w szczególności brak szacunku do tego, co naturalne. Użyte w spektaklu środki multimedialne, takie jak projekcje video, odzwierciedlały potęgę przyrody i jej żywiołów, jak i przejawy niehumanitarnego traktowania zwierząt. Projekt zrealizowano w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W spektaklu wykorzystano materiały filmowe Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

W pierwszym tego dnia koncercie, na scenie festiwalowej w parku domu kultury, wystąpiła pochodząca z Gryfic Ramona Rey (Katarzyna Alina Okońska). Piosenkarka muzyki pop i klubowej, autorka tekstów i śpiewaczka operowa. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno - aktorskim. Razem z Igorem Czerniawskim tworzy duet muzyczny pod ta samą nazwą. Ich twórczość to szeroko pojmowana muzyka elektroniczna. W swoich kompozycjach wykorzystują brzmienia techno, elektro i trapu. Jednym z pierwszych koncertów był występ na Festiwalu w Jarocinie. Z powodzeniem koncertują na świecie - występowali m.in. na Festiwalu Czereśniowy Las w Parku Gorkiego w Moskwie, gościli na scenach w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji i Kazachstanie. Jest laureatką wielu nagród i nominacji (Fryderyki, Superjedynki, Vena Festiwal, Yach Festiwal). Kazachstanie. Jest laureatką wielu nagród i nominacji (Fryderyki, Superjedynki, Vena Festiwal, Yach Festiwal).

Koncert był bardzo energetyczny, oparty o elektronicznie przetworzony pop. Piosenkarka wielokrotnie zachęcała publiczność do tańca. Wezwanie przez grupę osób zostało przyjęte.

Z ciekawością oczekiwanym przez liczną publiczność wydarzeniem był pokaz mody Joanny Polowczyk „Restart” w parku przy domu kultury. W ponad 20., bardzo ciekawych i pomysowych kreacjach, zaprezentowało się 10 modelek. Wśród nich była także, co było niespodzianką - Ramona Rey.

Wydarzeniem wieczoru był rewelacyjny koncert na scenie festiwalowej formacji Buba Badjie Kuyateh & Michał Górczyński. Urodzony w Gambii Buba Badjie Kuyateh, to wirtuoz gry na korze (afrykańska harfa) i wokalista. Współpracował m.in. ze Stanisławem Soyką i Marcinem Maseckim. W swojej twórczości łączy brzmienie afrykańskie z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Michał Górczyński to klarnecista, kompozytor i pedagog muzyczny. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Od 1998 roku zajmuje się komponowaniem muzyki na różne składy instrumentalne.

Ich muzyka to głównie improwizacja, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Jest to emocjonalne porozumienie ponad podziałami, pochodzeniem i językiem. Tematy to głównie swoista interpretacja natury, efekty emocji, reakcji na nowe wrażenia i zdarzenia.

Koncert przez publiczność został przyjęty wręcz entuzjastycznie, czego wynikiem były trzy bisy, w tym dwa tematycznie zaproponowane przez widownię. Wybrano hasła związane z [powietrzem - „ozon” i „”tlen”.

 

Program na dzisiaj, czwarty, ostatni dzień FORMY

12.00 - Instalacja - Barbara Szumna „Pamięć” - zabytkowe wiaty, park Domu Kultury w Rawiczu

16.00 - Spektakl dla dzieci - Teatr NEMNO „CYRK HRYNEK” , Rynek 1

21.00 - Odpalenie pieca ceramicznego - Agnieszka Ciszewska, Dorota Piekarczyk, Wojtek Batko, park Domu Kultury w Rawiczu

Koncert | Premiera płyty „Hyperborea” i wystawa - STREFA NISKICH CIŚNIEŃ & TOMASZ BZDĘGA - | scena festiwalowa, park Domu Kultury w Rawiczu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

    Artur.R

    Piękny koncert, piękne okoliczności przyrody. Wielkie dzięki dla organizatorów za zaproszenie takich ARTYSTÓW.

  • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

    Nobody

    Dlaczego nie zamieszczacie relacji z FORMY na Facebooku? Wygląda na to, że w doopie macie najważniejsze kulturalne wydarzenie sierpnia!