reklama

Trzy miejsca, trzy wystawy malarstwa Henryka Żarskiego w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trzy miejsca, trzy wystawy malarstwa Henryka Żarskiego w Rawiczu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
86
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTrzy rawickie placówki: Muzeum Ziemi Rawickiej, Dom Kultury i Galeria „Na Piętrze” w Szkole Podstawowej nr 6 w Sierakowie, zorganizowały wystawę obrazów Henryka Żarskiego „Malarstwo”. Można ją oglądać w każdym z tych miejsc do 29 marca.
reklama

W każdym z trzech miejsc, gdzie wystawione są obrazy Henryka Żarskiego przyjęto inną koncepcję ekspozycji. W Muzeum Ziemi Rawickiej (tam odbył się pierwszy wernisaż) wystawiono prace malowane farbami akrylowymi, w Galerii Sala Piecowa (tam zorganizowano drugi wernisaż) przy rawickim domu kultury - głównie pastele na kartonach, a Galeria „Na Piętrze” obrazuje drogę twórczą artysty i motywy jego malarstwa.

Po wernisażu w Muzeum Ziemi Rawickiej, podczas którego Henryk Żarski zagrał na harmonijce, nastąpił przemarsz do domu kultury. W Galerii Sala Piecowa o jego malarstwie i nurcie art brut mówił Witold Adamczyk.

- Nurt art brut, w który wpisuje się twórczość Henryka Żarskiego, nazywany niekiedy sztuką naiwną, cechuje przede wszystkim szczerość i autentyczność przekazu - podkreślał. - Fascynuje kolorystyka obrazów, na których widać tylko szczątkową perspektywę, proporcje i światłocień. Ta sztuka dzieje się teraz, jest bardzo emocjonalna, wciąga w kreowany przez artystę nieco „bajkowy” świat.

reklama

Skoro to było świętowanie 80-tych urodzin Henryka Żarskiego, nie mogło zabraknąć pysznego tortu, który pokroił artysta wraz z Małgorzatą Szymczak, jego prawną opiekunką.

Wystawa malarstwa Henryka Żarskiego na 80-te urodziny artysty 

Henryk Żarski urodził się 22 kwietnia 1944 w Jabelwaren w Niemczech, dokąd zostali deportowani jego rodzice podczas II wojny światowej. Od 1962 roku jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Pakówce. Malować zaczął w 1990 roku, mając 46 lat. Pierwsze jego prace były odzwierciedleniem widokówek i zdjęć, a technika malarska rozwinęła się pod okiem instruktor Ireny Okamfer. Początkowo rysował ołówkiem i kredką, teraz maluje głównie temperami i akrylami. Malowanie sprawiło, że zaczął mówić, uważany był bowiem za osobę głuchoniemą.

reklama

Najczęstszym tematem jego prac są zwierzęta. Często maluje pałace, kościoły ze strzelistymi wieżyczkami, oknami, kolumnami, pojawiają się też aniołki i sceny z życia codziennego. Charakterystyczne dla jego malarstwa są postacie z dużymi oczami pojawiające się na pierwszym planie. Henryk Żarski jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu art brut (sztuka ludzi wykluczonych, prymitywna, naiwna, instynktowna) w Polsce.

Od 1990 roku namalował ponad 800 obrazów. Otrzymywał liczne nagrody oraz wyróżnienia. Jego obrazy można było oglądać m.in. w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Koninie, Warszawie, Wieliczce, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Sopocie, Wrocławiu oraz za granicą (Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Włochy, Stany Zjednoczone - Nowy Jork).

reklama

Zdobył wiele nagród na przeglądach i konkursach plastycznych. Obrazy Henryka Żarskiego znajdują się w m.in. w Collection de L’Art Brut w Lozannie, Henry Boxer Gallery w Londynie, innych galeriach, muzeach oraz w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.

Jego artystyczny dorobek prezentowany był na ośmiu indywidualnych wystawach i około 40 zbiorowych. Na rawickich ekpozycjach, zorganizowanych w osiemdziesiąte urodziny Henryka Żarskiego, pokazanych zostanie łącznie 100 jego prac.

O wystawie Henryka Żarskiego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy „Żywot malowany”, która odbyła się w 2016 roku, można przeczytać TUTAJ.

reklama

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama