W każdym z trzech miejsc, gdzie wystawione są obrazy Henryka Żarskiego przyjęto inną koncepcję ekspozycji. W Muzeum Ziemi Rawickiej (tam odbył się pierwszy wernisaż) wystawiono prace malowane farbami akrylowymi, w Galerii Sala Piecowa (tam zorganizowano drugi wernisaż) przy rawickim domu kultury - głównie pastele na kartonach, a Galeria „Na Piętrze” obrazuje drogę twórczą artysty i motywy jego malarstwa.
Po wernisażu w Muzeum Ziemi Rawickiej, podczas którego Henryk Żarski zagrał na harmonijce, nastąpił przemarsz do domu kultury. W Galerii Sala Piecowa o jego malarstwie i nurcie art brut mówił Witold Adamczyk.
- Nurt art brut, w który wpisuje się twórczość Henryka Żarskiego, nazywany niekiedy sztuką naiwną, cechuje przede wszystkim szczerość i autentyczność przekazu - podkreślał. - Fascynuje kolorystyka obrazów, na których widać tylko szczątkową perspektywę, proporcje i światłocień. Ta sztuka dzieje się teraz, jest bardzo emocjonalna, wciąga w kreowany przez artystę nieco „bajkowy” świat.
Skoro to było świętowanie 80-tych urodzin Henryka Żarskiego, nie mogło zabraknąć pysznego tortu, który pokroił artysta wraz z Małgorzatą Szymczak, jego prawną opiekunką.
Wystawa malarstwa Henryka Żarskiego na 80-te urodziny artysty
Henryk Żarski urodził się 22 kwietnia 1944 w Jabelwaren w Niemczech, dokąd zostali deportowani jego rodzice podczas II wojny światowej. Od 1962 roku jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Pakówce. Malować zaczął w 1990 roku, mając 46 lat. Pierwsze jego prace były odzwierciedleniem widokówek i zdjęć, a technika malarska rozwinęła się pod okiem instruktor Ireny Okamfer. Początkowo rysował ołówkiem i kredką, teraz maluje głównie temperami i akrylami. Malowanie sprawiło, że zaczął mówić, uważany był bowiem za osobę głuchoniemą.
Najczęstszym tematem jego prac są zwierzęta. Często maluje pałace, kościoły ze strzelistymi wieżyczkami, oknami, kolumnami, pojawiają się też aniołki i sceny z życia codziennego. Charakterystyczne dla jego malarstwa są postacie z dużymi oczami pojawiające się na pierwszym planie. Henryk Żarski jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu art brut (sztuka ludzi wykluczonych, prymitywna, naiwna, instynktowna) w Polsce.
Od 1990 roku namalował ponad 800 obrazów. Otrzymywał liczne nagrody oraz wyróżnienia. Jego obrazy można było oglądać m.in. w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Koninie, Warszawie, Wieliczce, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Sopocie, Wrocławiu oraz za granicą (Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Włochy, Stany Zjednoczone - Nowy Jork).
Zdobył wiele nagród na przeglądach i konkursach plastycznych. Obrazy Henryka Żarskiego znajdują się w m.in. w Collection de L’Art Brut w Lozannie, Henry Boxer Gallery w Londynie, innych galeriach, muzeach oraz w polskich i zagranicznych kolekcjach prywatnych.
Jego artystyczny dorobek prezentowany był na ośmiu indywidualnych wystawach i około 40 zbiorowych. Na rawickich ekpozycjach, zorganizowanych w osiemdziesiąte urodziny Henryka Żarskiego, pokazanych zostanie łącznie 100 jego prac.
O wystawie Henryka Żarskiego w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy „Żywot malowany”, która odbyła się w 2016 roku, można przeczytać TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.