Uczniowie I LO w Rawiczu uczestniczyli w wykładzie Macieja Urbanowicza „O eksperymentach i badaniach kosmicznych oraz misji i zadaniach PW-Sata*”.
Licealiści dowiedzieli się jak od wieków traktowano kosmos, jaki wpływ miał na kulturę człowieka oraz jaki wkład mają Polacy w rozwoju technologii rakietowej. Prelegent zwrócił uwagę na ogromną rolę usług satelitarnych, podał przykłady wykorzystania satelitów w życiu codziennym i zarządzaniu kryzysowym.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali jak Maciej Urbanowicz spełnił swoje dziecięce marzenia kierując pracami nad budową satelity w Studenckim Kole Astronautycznym Politechniki Warszawskiej. Mówił ile czasu zajęło jego zbudowanie, o podróży pociągiem z PW-Sat-em (taką nazwę nosił satelita) do Amsterdamu. Podkreślił, że gdy został wyniesiony na orbitę na pokładzie rakiety Vega i odebrano sygnał, towarzyszyło temu duże wzruszenie. Od tego momentu Polska zaczęła należeć do krajów, które posiadają własnego satelitę. (WJ)
*PW-Sat - pierwszy polski sztuczny satelita wyniesiony na orbitę. Został na niej umieszczony 13 lutego 2012 roku podczas pierwszego lotu rakiety Vega. PW-Sat był kostka o rozmiarach 10 cm na 10 cm na 11,3 cm i wadze 1 kg. Jego zadaniem było przetestowanie elastycznych ogniw fotowoltaicznych i sprawdzenie systemu deorbitacji, czyli pomysłu na strącenie z orbity nieaktywnych satelitów. Zmniejszy to zagrożenie ze strony kosmicznych śmieci.