Spotkanie z Agnieszką Janiszewską było w zasadzie rozmową z publicznością. Pisarka rozpoczęła je od swoistej „rozgrzewki”, inicjującej wyobraźnię uczestników. Odpowiadali oni na niecodzienne pytania „Co by było, gdyby...”. Na przykład - gdyby chmury nadawały się do jedzenia, koty umiały mówić, drzewa stanęły do góry korzeniami.
Potem dyskusja toczyła się wokół pojęcia twórczości i samorealizacji.
- Każdy z nas może się realizować twórczo w różnych aspektach i dziedzinach - mówiła Agnieszka Janiszewska. - Może to być różnego rodzaju sztuka, rękodzieło czy życie prywatne.
Pisarka dokładnie i ciekawie omówiła różne pojęcia samorealizacji, podkreślając, że jest to jedna z podstawowych potrzeb człowieka.
- Wsparcie procesu samorealizacji polega na przyjęciu roli ogrodnika, który [podejmuje „prób uczynienia róży jeszcze lepszą różą, a nie zamiany jej na lilię” - cytowała słowa amerykańskiego psychologa Abrahama Harolda Masłowa.
Agnieszka Janiszewska opowiadała także o swojej drodze pisarskiej, inspiracjach, pracy na uczelni i temacie pracy doktorskiej.
Po spotkaniu można było kupić debiutancką książkę pisarki, „Woda księżycowa”, która obrazuje proces przemiany głównej bohaterki i przewartościowanie jej postaw życiowych. Tym impulsem była podróż nad morze i połączone z rozmowami spotkania po drodze.
O przednim spotkaniu z cyklu „Energia kobiet/Energia słów” z Anną Piotrowską pod hasłem „Rozmowa z duszą”, można przeczytać TUTAJ
Agnieszka Janiszewska-Szczepanik to doktor nauk społecznych, nauczycielka akademicka, dyplomowany life coach, animatorka kultury. Jest absolwentką Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego, a także magistrem filologii angielskiej. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe „Uzdrawianie przez pisanie”, „Obudź w sobie artystę”, „Krąg Mentorów” oraz „Uwolnij swoją kreatywność”. Bierze również udział w konferencjach naukowych i innych wydarzeniach, związanych z twórczością artystyczną. Jako wykładowca UŁ realizuje zajęcia z arteterapii i inne, związane z kreatywnością i twórczością artystyczną. Zainicjowała projekt „Obiecane inspiracje. Rozmowy z przedstawicielami kultury, nauki i sztuki” pod patronatem rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje tam jako adiunkt na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Jest autorką jedenastu publikacji naukowych. Prowadzi badania, dotyczące twórczości artystycznej, potrzeby tworzenia i samorealizacji. Napisała pracę doktorską „Przymus tworzenia w narracjach artystów. Perspektywa psychopedagogiczna”.
Agnieszka Janiszewska debiutowała powieścią „Woda księżycowa” (Novae Res, 2020 r.). Na dystrybucję czeka jej nowa powieść „Syrena”. Jest laureatką kilku konkursów literackich i pisarskich (organizowanych m.in. przez portal Lubimy Czytać, Magazyn „Zwierciadło”, czasopismo „Charaktery”, szkołę Pasję Pisania).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.