Sala była w znacznym stopniu wypełniona. Pojawili się dorośli oraz dzieci.
Seneka powiedział: "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna". 106 lat temu nasi przodkowie swoimi czynami udawadniali te słowa. Po 123 lata Polska wracała na mapę Europy. Dokładnie 7 listopada 1918 roku w Lublinie ukonstytuował się Rząd Tymczasowy pod przywództwem Ignacego Daszyńskiego, który 11 listopada przekazał władzę Józefowi Piłsudskiemu. Chcąc upamiętnić tak ważne wydarzenia, spotykamy się dzisiaj w Chojnie na Wieczornicy Listopadowej - mówiła prowadząca wydarzenie Alicja Gniazdowska.
Czytaj także: Narodowe Święto Niepodległości w gminie Pakosław
Na początek, przed zgromadzonymi wystąpili: Regionalny Zespół "Chojnioki" i Chór "Czestram". Muzycy wspólnie zaprezentowali kilka znanych i mniej popularnych pieśni patriotycznych. Zaprosili też publiczność do wspólnego śpiewu.
Przed zgromadzonymi zaprezentował się również teatr "Mozaika" z Poznania. Artyści wystąpili w spektaklu "Jak brzmiała muzyka niepodległej Polski?". Był on skierowany głównie do najmłodszych, ale i dorośli doskonale się bawili. Muzyczny spektakl wprowadził publiczność w świat muzyki dwudziestolecia międzywojennego. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami na stojąco.
Bardzo serdecznie dziękujemy za zorganizowanie dzisiejszego wydarzenia, w szczególności dla stowarzyszenia "Co się to porobi", chóru "Czestram" i oczywiście Chojniokom. Jak widać, świętować można na różne sposoby. To bardzo dobry wstęp do Narodowego Święta Niepodległości, które będziemy obchodzić już 11 listopada. Zachęcam do przyłączenia się do uczestnictwa w wydarzeniach na terenie gminy, a także powiatu - powiedział wójt Piotr Skrzypek.
Na zakończenie, na zgromadzonych w sali czekał poczęstunek. Wieczornica została zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Totalizatora Sportowego.
Czytaj także: Jakie wydarzenia zaplanowano w dniach 8-11 listopada?