Anna Brzezińska bardzo ciekawie i jednocześnie zwięźle, omówiła odmiany ludowych strojów wielkopolskich, zwracając szczególną uwagę na ich genezę i poszczególne elementy ubioru. Swój wykład ilustrowała przezroczami.
Uzupełnieniem była wypowiedź Grażyny Konopki (prezes Zespołu Regionalnego „Wisieloki”), która opowiedziała o elementach stroju hazackiego. Podczas spotkania w muzeum miała zresztą na sobie elementy stroju hazackiego, które przed laty należały do jej babaci.
Druga część wieczoru była „taneczną” prezentacją nowych strojów „Wisieloków”, kupionych w ramach projektu „Hazy - Nasza Mała Ojczyzna”. Koszt tego przedsięwzięcia był spory, wyniósł 81 tysięcy złotych. Nic dziwnego, gdyż piękne stroje są wręcz artystycznie uszyte, z zachowaniem tradycyjnych elementów.
- Przedsięwzięcie finansowało głównie Narodowe Centrum Kultury w ramach ogólnopolskiego projektu EtnoPolska - powiedziała Grażyna Konopka. - Była to kwota 51 tysięcy złotych. Wymagany był również wkład własny, 30 tysięcy złotych dołożyła Gmina Rawicz. Za te pieniądze uszyto 8 nowych kompletów strojów i poddano renowacji stare. Odnowiono je i uzupełniono zużyte elementy.
Grzegorz Kubik, burmistrz Rawicza, życząc „Wisielokom” dalszych sukcesów, podkreślił prężność działania zespołu i niekwestionowany wkład w rozwój kultury, poprzez pielęgnowanie tradycji. Zaznaczył również, że ostatnie lata to prawdziwe odrodzenie „Wisieloków”, za co całemu zespołowi należą się słowa wielkiego uznania.
*Prof. Anna Weronika Brzezińska (UAM w Poznaniu, Zakład Etnologii) - bada przede wszystkim dziedzictwo kulturowe i społeczny kontekst jego funkcjonowania, a także ochronę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście postanowień Konwencji UNESCO z 2003 roku.
Jej domeną są także transformacje kultury ludowej: polska tradycyjna, sztuka ludowa i rękodzieło artystyczne, w tym zagadnienia relacji twórca - środowisko, praktyczne umiejętności rękodzielnicze i ich wykorzystywanie (prowadzenie kursów z zakresu koronczarstwa, hafciarstwa i plastyki obrzędowej). Częścią jej badań jest upowszechnianie kultury regionalnej, współczesny ruch regionalny, edukacja regionalna i kulturowa w zakresie nauczania o dziedzictwie kulturowym regionu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.