reklama
reklama

„Złote wesele” Muzeum Ziemi Rawickiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

„Złote wesele” Muzeum Ziemi Rawickiej - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
104
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura W ratuszu, gdzie mieści się Muzeum Ziemi Rawickiej, uroczyście obchodzono 50-lecie uruchomienia tej palcówki. Do tych obchodów włączyły się Znaczki Turystyczne oraz Poczta Polska, emitując okolicznościowe pamiątki. Uzupełnieniem uroczystości była wystawa litografii Marca Chagalla, jednego z najwybitniejszych twórców sztuki europejskiej XX wieku.
reklama

Gości zdążających do Sali Portretowej witała kapela „Wisieloki”, a oficjalnie przywitała ich dyrektorka MŻR, Adriana Miara. Na galę zaproszeni zostali między innymi wszyscy poprzedni dyrektorzy placówki, ale obecni byli tylko Krzysztof Matysiak i Witold Giejdasz. Nie wszyscy bowiem mogli przybyć. Maria Sierpowska (pierwszy kierownik tej placówki) oraz Daniel Szczepaniak przysłali listy gratulacyjne.

- Miło mi was widzieć, cieszę się, że jesteście z nami - powiedziała Adriana Miara.

Następnie przedstawiła historię muzeum, podkreślając rolę lokalnych regionalistów przy jego organizacji. Omówiła również zasady działania muzeum, zadania, inicjatywy i niektóre ekspozycje.

- Z dumą patrzymy na przeszłość, ale myślimy o przyszłości - zakończyła swoje wystąpienie. - W planie mamy nowe działania promocyjne, by dotrzeć do jeszcze szerszej grupy publiczności.

Głos zabrał również burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik.

- Pięćdziesiąt lat temu rozpoczęła się piękna, rawicka muzealna historia - mówił. - Przez ten czas Muzeum Ziemi Rawickiej stało się historycznym sercem miasta. Z wielkim powodzeniem realizowane były działania przybliżające naszą „małą Ojczyznę” i szeroko pojętą kulturę. Co ważne, nie zapomniano przy tym o lokalnych twórcach. Można powiedzieć, że Muzeum Ziemi Rawickiej zaczarowało mieszkańców naszego miasta. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu byłych i obecnych pracowników, za co należą im się gorące podziękowania i wyrazy uznania - podkreślał.

Składając podziękowania byłym i obecnym pracownikom, nagrodzono ich, między innymi, linorytami przedstawiającymi ratusz autorstwa Antoniego Suchaneckiego.

Głos zabrał podczas gali także rawicki starosta Adam Sperzyński.

- Przez te pięćdziesiąt lat funkcjonowania muzeum trwale wpisało się w pejzaż Rawicza - powiedział. - Ogrywa olbrzymią rolę w życiu miasta i jego mieszkańców, a sposoby prezentacji działań zasługują na wielkie uznanie.

Kiedy przyszedł czas składania życzeń, Adriana Miara prawie „utonęła" w kwiatach. Były też prezenty. Chyba najbardziej oryginalnym upominkiem był 50-letni rododendron ofiarowany przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Masłowie, Ryszarda Preussa.

Po części oficjalnej można było skorzystać z poczęstunku, serwowanego na szwedzkim stole.

Obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Ziemi Rawickiej uświetniła wystawa prac Marca Chagalla (1887-1985), jednego z najwybitniejszych twórców sztuki europejskiej XX w. Prezentowane są litografie z serii „Rysunki do Biblii”, pochodzące z kolekcji Epicentrum Art Gallery. Ekspozycję można zwiedzać do 12 stycznia 2024 r.

Do obchodów jubileuszowych włączyły się: Znaczki Turystyczne - wydano okolicznościowy znaczek turystyczny „50 lat Muzeum Ziemi Rawickiej w Rawiczu”, Poczta Polska - nakładem muzeum wydane zostały trzy wzory znaczków emisji „MójZNACZEK - znaczek okazjonalny”, stempel z ozdobnym datownikiem i karta pocztowa „50-lecie Muzeum Ziemi Rawickiej 1973-2023”, zaprojektowane przez Tadeusza Pawłowskiego.

Zamówienia na kartki pocztowe oraz na całe arkusiki można składać w placówce pocztowej UP Rawicz 1, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 9, 63-900 Rawicz.

O jubileuszu 40-lecia MZR w 2013 r. można przeczytać TUTAJ a galerię zdjęć obejrzeć TUTAJ

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama