Reklama

Znakomity monodram w wykonaniu Sławomira Hollanda rozpoczął Rawicki Festiwal Teatralny

Opublikowano: sob, 16 paź 2021 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Inauguracją VII odsłony Rawickiego Festiwalu Teatralnego był monodram „Życie Jadzi według mnie” w wykonaniu Sławomira Hollanda. Spektakl odbył się w kawiarni „W Starym Kinie” i było miejsce jakby stworzone do tej prezentacji.

Monodram opowiada historię miłosną z punktu widzenia starzejącego się mężczyzny. Magister inżynierii sanitarnej dzieli się wspomnieniami z pięciu lat wielkiej miłości z młodszą Jadzią, co nagle odmieniło jego życie. Stary kawaler odkrywa w sobie potrzebę miłości i czułości. Umawia się na randki (na pizzę), w toalecie przed lustrem ćwiczy pozy i przygotowuje się, by zaimponować Jadzi. Jest „cały w skowronkach”, przeprowadza się do niej i jest szczęśliwy. Sytuacje wspólnego życia całkowicie go zaskakują, do tej pory żył jakby pod szklanym kloszem. Próbuje „ogarnąć” takie sprawy jak ciąża kobiety, zjazd rodzinny z okazji urodzin dziecka, czy zawodzące śpiewy religijne w kościele. Jest jak „dziecko we mgle”, ale skłania go to do egzystencjalnych przemyśleń., powodujących zmianę jego nastawienia do świata i ludzi.

Sztuka łączyła świetną komedię z traumatycznym niepokojem głównego bohatera. Momentami farsa zmienia się w przejmujący dramat: - Kim byłbym bez Jadzi? - retorycznie pyta inżynier, który jak sam mówił, do momentu poznania Jadzi „zajmował się gównem”.

Sławomir Holland grał znakomicie, wręcz mistrzowsko. Zawładnął sceną (prawie bez scenografii) i publicznością, przejmująco przekazując całą gamę emocji, od beztroskiego humoru, do dramatycznego, niepewnego spojrzenia w przyszłość bohatera sztuki. Nawiązał bardzo bliski kontakt z widami, często grając blisko pierwszych rzędów. Świetna dykcja pozwoliła bez problemu śledzić rozwój akcji, czasem nawet szept był bardzo czytelny.

Nagrodzono go gromkimi, zasłużonymi oklaskami. 

Sławomir Holland jest absolwentem PWST we Wrocławiu. Pracował w zespołach teatrów: St. Żeromskiego w Kielcach, Popularnego, Szwedzka 2/4, Na Woli w Warszawie, Polskiego w Bydgoszczy, Ateneum w Warszawie. W jego dorobku znajduje się wiele docenionych ról teatralnych. Wraz z Jackiem Bursztynowiczem i Michałem Górczyńskim zrealizował jeszcze inne dwa monodramy: „Nic nowego pod słońcem” (spektakl literacko-kabaretowy oparty na tekstach z dwudziestolecia międzywojennego Hemara, Jurandota, Tuwima, Słonimskiego, Leśmiana i innych) uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012, a także „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” Zvi Kolitza (głęboki tekst osadzony w realiach powstania w warszawskim getcie) nagrodzony Nagrodą Publiczności na Trzecim Łódzkim Festiwalu Monodramu w 2012 r. Sławomir Holland grał w ponad stu filmach i serialach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy