Reklama

Zmarł były dyrektor rawickiej firmy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Udostępnione przez M. Polowczyka

Zmarł były dyrektor rawickiej firmy - Zdjęcie główne

Rudolf Rak (siedzący pierwszy od lewej), obok Przemysław Kapczyński - dyrektor ds. technicznych w latach 1995-2012. Od lewej stoją: Marek Polowczyk, prezes GAZOMET-u Robert Aszkiełowicz i wiceprezes Sławomir Giec | foto Udostępnione przez M. Polowczyka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli W czwartek o poranku zmarł Rudolf Rak. Przez wiele lat był związany z rawickim GAZOMET-em, gdzie pełnił m.in. funkcję dyrektora.

Rudolf Rak urodził się w marcu 1932 roku na Górnym Śląsku. Pracę w Rawiczu rozpoczął w wieku 25 lat - jako naczelny inżynier w Rawickim Zakładzie Mechanicznym i Odlewni Żeliwa. W latach 1958-1962 pełnił tam obowiązki dyrektora naczelnego, a w 1962 roku został dyrektorem ds. technicznych.

 To z jego inicjatywy firma zmieniła nazwę na Zakład Urządzeń Gazowniczych GAZOMET w Rawiczu. Stało się to w 1969 roku. 

To wielka postać w historii GAZOMET-u oraz polskiego gazownictwa - podkreśla Marek Polowczyk, doradca handlowo-techniczny w Gazomecie, który kiedyś także pełnił funkcję dyrektora w tej firmie.  

Marek Polowczyk dodaje, że Rudolf Rak to główny autor projektu i realizacji rozwoju i rozbudowy firmy w latach 1958-1980, która stała się wówczas liderem na polskim rynku dostaw gazu ziemnego.

Był menadżerem techniki, nie tylko zarządzającym, ale też twórcą, konstruktorem, projektantem, technologiem armatury gazowniczej - znanym i cenionym na polskim rynku - podkreśla Marek Polowczyk. - Dziś mało kto pamięta, że współtworzył: stadion żużlowy, blisko 400 mieszkań wybudowanych dla pracowników oraz ośrodek wypoczynkowy w Boszkowie. Kotłownia zasilająca osiedla mieszkaniowe i pobliskie zakłady to też jego ogromny wkład - dopowiada. 
Rudolf Rak pracował na stanowisku dyrektora ds. technicznych do maja 1995 roku. Wtedy przeszedł na emeryturę. Jednak w dalszym ciągu współpracował z działem Konstrukcji Stalowych GAZOMET-u.

Zmarł 2 grudnia. Ostatnie pożegnanie Rudolfa Raka odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 na rawickim cmentarzu parafialnym. Spocznie obok małżonki - inż. Krystyny Rak, która również całe zawodowe życie związała z GAZOMET-em. 


Fot. udostępnione przez M. Polowczyka. Rudolf Rak, z lewej ze swoim zastępcą od 1995 r. Przemysławem Kapczyńskim (też już emerytem) z wizytą w Gazomecie - 21 września 2021 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE