Rudolf Rak urodził się w marcu 1932 roku na Górnym Śląsku. Pracę w Rawiczu rozpoczął w wieku 25 lat - jako naczelny inżynier w Rawickim Zakładzie Mechanicznym i Odlewni Żeliwa. W latach 1958-1962 pełnił tam obowiązki dyrektora naczelnego, a w 1962 roku został dyrektorem ds. technicznych.
To z jego inicjatywy firma zmieniła nazwę na Zakład Urządzeń Gazowniczych GAZOMET w Rawiczu. Stało się to w 1969 roku.
To wielka postać w historii GAZOMET-u oraz polskiego gazownictwa - podkreśla Marek Polowczyk, doradca handlowo-techniczny w Gazomecie, który kiedyś także pełnił funkcję dyrektora w tej firmie.
Marek Polowczyk dodaje, że Rudolf Rak to główny autor projektu i realizacji rozwoju i rozbudowy firmy w latach 1958-1980, która stała się wówczas liderem na polskim rynku dostaw gazu ziemnego.
Był menadżerem techniki, nie tylko zarządzającym, ale też twórcą, konstruktorem, projektantem, technologiem armatury gazowniczej - znanym i cenionym na polskim rynku - podkreśla Marek Polowczyk. - Dziś mało kto pamięta, że współtworzył: stadion żużlowy, blisko 400 mieszkań wybudowanych dla pracowników oraz ośrodek wypoczynkowy w Boszkowie. Kotłownia zasilająca osiedla mieszkaniowe i pobliskie zakłady to też jego ogromny wkład - dopowiada.Rudolf Rak pracował na stanowisku dyrektora ds. technicznych do maja 1995 roku. Wtedy przeszedł na emeryturę. Jednak w dalszym ciągu współpracował z działem Konstrukcji Stalowych GAZOMET-u.
Zmarł 2 grudnia. Ostatnie pożegnanie Rudolfa Raka odbędzie się w sobotę o godz. 12.00 na rawickim cmentarzu parafialnym. Spocznie obok małżonki - inż. Krystyny Rak, która również całe zawodowe życie związała z GAZOMET-em.
Fot. udostępnione przez M. Polowczyka. Rudolf Rak, z lewej ze swoim zastępcą od 1995 r. Przemysławem Kapczyńskim (też już emerytem) z wizytą w Gazomecie - 21 września 2021 roku.