Reklama

Zmarł Maciej Osiński - brat kurkowy i były radny powiatowy. Miał 64 lata

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

Zmarł Maciej Osiński - brat kurkowy i były radny powiatowy. Miał 64 lata - Zdjęcie główne

Zmarł Maciej Osiński. Miał 64 lata | foto Dawid Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli W wieku 64 lat odszedł Maciej Osiński. Był radnym, członkiem Bractwa Kurkowego i pracownikiem domu kultury w Rawiczu.

Wczoraj - 3 października - w wieku 64 lat zmarł rawiczanin Maciej Osiński. Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Nie udało mu się wygrać tej walki.

Maciej Osiński - zasłużony Brat Kurkowy 

Rawiczanin w 1994 roku wstąpił do Bractwa Kurkowego. W 1998 i 1999 roku został królem żniwnym, a w 2006 roku zdobył tytuł króla kurkowego okręgu leszczyńskiego. W 2012 został królem kurkowym rawickiego bractwa. Był wielokrotnym mistrzem i strzelcem roku, inicjatorem utworzenia Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej, a przez pierwsze lata także jej opiekunem.

Od 18 czerwca 2003 roku pełnił funkcję prezesa Okręgu Leszczyńskiego. Obowiązki pełnił aż do tego roku, ale musiał z nich zrezygnować ze względu na chorobę. Jak zaznaczają członkowie bractwa, w czasie szefowania okręgiem Maciej Osiński przyczyniał się do wzmacniania jedności pomiędzy poszczególnymi bractwami, jego inicjatywy sprawiały, że aktywność Okręgu utrzymywała się na wysokim poziomie. Dodatkowo w maju 2007 roku został wybrany I starszym rawickiego bractwa.

- Maciej miał dar właściwego doboru współpracowników i osób funkcyjnych. Był szefem dobrze zorganizowanym, przed ważniejszymi zadaniami był przygotowany na różne warianty i umiał właściwie zareagować na potencjalne problemy - zaznacza Robert Karkosz z rawickiego Bractwa Kurkowego.

Dodaje, że liczne tytuły, medale za dokonania strzeleckie i odznaczenia za aktywność, jakie Maciej Osiński zdobył przez 28 lat, potwierdzają, że był utalentowanym i ambitnym zawodnikiem, a Kapituła Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP systematycznie przyznawała mu kolejne odznaczenia aż do Krzyża Wielkiego - najwyższego brackiego orderu.

Aktywny mieszkaniec miasta

Maciej Osiński był także wieloletnim pracownikiem Domu Kultury w Rawiczu.

- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia. Pozostanie w naszej pamięci - czytamy na profilu placówki na portalu społecznościowym.

64-latek działał również w Radzie Osiedla Nr 1 „Stare Miasto”, na terenie którego mieszkał. Przez jakiś czas był nawet jej przewodniczącym.

Maciej Osiński był radnym Rady Powiatu Rawickiego

Maciej Osiński został wybrany radnym do Rady Powiatu Rawickiego IV kadencji (lata 2010-2014). Startował z listy Porozumienia Samorządowego. W jej skład wchodzili wówczas także: Adam Bandura, Wiesław Ceglarek, Piotr Dubicki, Maciej Dubiel, Sławomir Gwizdek, Antoni Jórdeczka, Rudolf Kołeczko, Romuald Krzyżosiak, Marian Maćkowiak, Zdzisław Maćkowiak, Fabian Małecki,  Paweł Matysiak, Ireneusz Młynek, Jan Sierpowski, Mariusz Suchanecki, Krzysztof Synoracki, Andrzej Walus i Zygmunt Wolny.

Maciej Osiński - na zdjęciu, pierwszy z lewej, w pierwszym rzędzie

Przewodniczącym rady był wówczas Piotr Dubicki, starostą Zygmunt Wolny, wicestarostą Krzysztof Synoracki, a Maciej Osiński wraz z Maciejem Dubielem (obecnie burmistrz Bojanowa) i Mariuszem Suchaneckim (radny gminy Rawicz) tworzyli skład Zarządu Powiatu Rawickiego.

Walczył z poważną chorobą

Od ponad trzech lat zmagał się z nowotworem, ale mimo to starał się nie zwalniać tempa prac w bractwie kurkowym w Rawiczu i w okręgu. Jednak, jak przyznają jego przyciale, od roku przygotowywał ich do swojego odejścia.

- Widząc jego determinację i wolę pokonania choroby nie chcieliśmy wierzyć, że ono tak szybko nadejdzie - dodaje Robert Karkosz. - Brat Maciej pozostanie w pamięci nie tylko środowiska brackiego jako postać o wyrazistych zasadach, która potrafiła znaleźć drogę do kompromisu i - ku zadowoleniu wszystkich - do rozwiązania problemu. Odeszł na Wieczną Wartę za wcześnie.

 

Pogrzeb Macieja Osińskiego odbędzie się w sobotę 8 października, o godzinie 13.00 na cmentarzu parafialnym w Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE