Reklama

Zmarł zasłużony bojanowski strażak i działacz społeczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Bojanowo

Zmarł zasłużony bojanowski strażak i działacz społeczny - Zdjęcie główne

foto Gmina Bojanowo

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Odeszli Zmarł zasłużony strażak, radny i działacz społeczny - Leon Wojtaszyk. Miał 84 lata.

Choć Leon Wojtaszyk przez większość życia był związany z ziemią rawicką, pochodził z Poręby w powiecie jarocińskim. To tam zaczęła się jego przygoda ze strażą pożarną - jako nastolatek - wstąpił do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. W 1960 roku, po odbyciu służby wojskowej i zmianie stanu cywilnego, przeprowadził na teren gminy Bojanowo. Z żoną zamieszkali w Golinie Wielkiej, doczekali się trójki dzieci. Tu też oczywiście wstąpił do miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Dalej się szkolił, by zostać dowódcą sekcji, dodatkowo aktywnie działał w Ludowych Zespołach Sportowych oraz w Kole Ligii Obrony Kraju.

Nie tylko straż

Zawodowo pracował, m.in. jako traktorzysta i kombajnista w miejscowym gospodarstwie rolnym. W 1965 roku Leon Wojtaszyk został wybrany na radnego ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej w Bojanowie i rozpoczął działalność w komisji bezpieczeństwa i porządku publicznego, w której szczególną uwagę zwracał na sprawę zagrożenia pożarowego w budynkach gospodarstw oraz bezpieczeństwa przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych. 

Zaangażowany

W latach 1968 do 1978 mieszkaniec Goliny był członkiem Zarządu OSP  - pełniąc kolejno funkcje: gospodarza, naczelnika i prezesa (w latach 1983-1987). W 1987 roku został wybrany na członka zarządu oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Bojanowie, a następnie został komendantem miejsko-gminnym. Funkcję tę pełnił do 2001 r.  Dla Leona Wojtaszyka najważniejsze było dobre wyposażenie jednostek OSP oraz profesjonalizm druhów.

Odznaczany 

Druh Leon  kończąc kadencję komendanta Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Bojanowie nie zaprzestał aktywności. Nadal interesował się pożarnictwem w gminie i w powiecie wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem utrzymując kontakty ze strukturami Związku OSP na różnych szczeblach, a także Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu.

Za długoletnią  działalność i społeczną służbę na rzecz ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa społeczności lokalnej druh Wojtaszyk został wyróżniony: odznaką „Strażak Wzorowy”, odznaką „Za wysługę XXV lat”,  Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem im. Bolesława Chomicza, Odznaką Honorową Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Wielkopolskiego „Semper Vigilant”  oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Druh Leon zmarł 10 lipca 2021 roku w wieku 84 lat. Pogrzeb odbył się 14 lipca w Lesznie.

Więcej na temat załużonego druha w najbliższym wydaniu "Życia Rawicza"

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy