Agregaty prądotwórcze – jak działają i do czego mogą się przydać?

Opublikowano:
Autor:

Agregaty prądotwórcze – jak działają i do czego mogą się przydać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Awaria sieci energetycznej wiąże się z przerwą w dostawie prądu. Ta może potrwać nawet do kilkudziesięciu godzin, zależnie od stopnia uszkodzeń linii wysokiego napięcia. W takich sytuacjach przydatne są urządzenia do generowania energii elektrycznej, czyli agregaty prądotwórcze. Sprawdź, jak działa taki sprzęt i kiedy warto go wykorzystać w praktyce!

Nowoczesne sieci energetyczne są przygotowywane tak, aby zminimalizować ryzyko awarii. Niestety przerwy w dostawach energii elektrycznej zdarzają się zawsze, przynajmniej raz na jakiś czas. Jeśli zdarzenie ma miejsce zimą, warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy, który będzie w stanie wytworzyć prąd do zasilania nieruchomości.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Każdy generator prądu to urządzenie, które pozwala na efektywne wytwarzanie energii elektrycznej w wyniku spalania paliwa. Sprzęt tego typu może być awaryjnym źródłem zasilania dla domu, mieszkania lub terenu budowy – zawsze wtedy, kiedy dostawca prądu ma chwilową przerwę w świadczeniu usług.

Generatory prądu dostępne na rynku różnią się między sobą przede wszystkim:

  • mocą,
  • gabarytami,
  • przeznaczeniem,
  • wielkością zbiornika na paliwo,
  • liczbą faz – można wybrać modele jednofazowe i trójfazowe.

Jeśli masz nieruchomość z instalacją jednofazową – właśnie takiego urządzenia generującego prąd potrzebujesz. Do instalacji domowych, gdzie pracują pompy ciepła, warto zainwestować w trójfazowy agregat prądotwórczy.

Jak działa agregat prądotwórczy? Instrukcja bezpiecznej eksploatacji

Generatory prądu przetwarzają energię wytworzoną w wyniku spalania paliwa na prąd. Taka konstrukcja jest dość prosta, a podczas pracy generuje hałas – wynika to z konieczności uruchomienia silnika spalinowego. Ten niestety działa przez cały czas, kiedy generowany jest prąd.

Aby bezpiecznie i wydajnie eksploatować agregat prądotwórczy, zastosuj się do poniższych wskazówek:

  • zawsze na początek podłączaj urządzenia, które wymagają najwięcej mocy,
  • staraj się ograniczać maksymalne obciążenie agregatu prądotwórczego do maksymalnie 30 minut,
  • nigdy nie podłączaj do generatora urządzeń, które pobierają więcej mocy, niż wytwarza agregat,
  • nie uruchamiaj agregatu w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji,
  • dbaj o przechowywanie generatora w suchym i wentylowanym pomieszczeniu/miejscu, a także pamiętaj o corocznej konserwacji sprzętu.

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz w stanie używać generatora prądu przez wiele lat, bez ryzyka wystąpienia jakiejkolwiek usterki.

Kiedy i gdzie można wykorzystać generator prądu?

Nowoczesne agregaty prądotwórcze można wykorzystać zawsze wtedy, kiedy nastąpiła przerwa w dostawie prądu. Zatem gdzie można uruchomić agregat i cieszyć się elektrycznością? Kilka miejsc, gdzie taki sprzęt sprawdza się doskonale to:

  • działki rekreacyjne,
  • teren prac budowlanych,
  • domy jednorodzinne,
  • sklepy spożywcze.

Jest mnóstwo sposobów praktycznego wykorzystania agregatów prądotwórczych. Pamiętaj o tym, aby wybierać generatory o mocy odpowiadającej zapotrzebowaniu budynku  – to gwarancja wydajnej i bezproblemowej pracy sprzętu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE