Reklama

Czy praca podczas święta jest dozwolona?

Opublikowano: wt, 15 lut 2022 15:43
Autor: | Zdjęcie: pixabay.com

Czy praca podczas święta jest dozwolona? - Zdjęcie główne

Czy praca podczas święta jest dozwolona? | foto pixabay.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Czy podczas świąt możemy pracować? Co w tej kwestii mówią przepisy prawa pracy? Sprawdziliśmy.

Czy praca w święto jest dozwolona?

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy - co do zasady - zgodnie z art. 1519 § 1 Kodeksu pracy - dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.

Istnieją jednak przypadki, kiedy praca może być wykonywana w niedziele bądź święto.

I tak, zgodnie z art. 15110  Kodeksu pracy, praca w niedziele i święta jest dozwolona:

  1. w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  2. w ruchu ciągłym;
  3. przy pracy zmianowej;
  4. przy niezbędnych remontach;
  5. w transporcie i w komunikacji;
  6. w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
  7. przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
  8. w rolnictwie i hodowli;
  9. przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w:
  • a) (uchylona)
  • b) zakładach świadczących usługi dla ludności,
  • c) gastronomii,
  • d) zakładach hotelarskich,
  • e) jednostkach gospodarki komunalnej,
  • f) zakładach opieki zdrowotnej 6  i innych placówkach służby zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych,
  • g) jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę,
  • h) zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku;
10) w stosunku do pracowników zatrudnionych w systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta;

11) przy wykonywaniu prac:

  • a) polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi, dni, o których mowa w art. 1519 § 1, są u niego dniami pracy,
  • b)  zapewniających możliwość świadczenia usług, o których mowa w lit. a.
 

Jak zaznaczają urzędnicy - warto zwrócić uwagę na to, że powyższy przepis nie znajdzie zastosowania w stosunku do pracy w niedzielę i święta w placówkach handlowych.

- Zgodnie z art.  1519b Kodeksu pracy, w takim przypadku, ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy określają przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2021 r. poz. 936) - informuje PIP

Praca w święta - są wyjątki

Podsumowując, praca w niedzielę i święto powszechnie nie jest dopuszczalna. Są jednak wyjątki.

- Ustawodawca przewidział listę wyjątków od zakazu pracy w niedziele i święta. W przeciwieństwie do pracy w placówkach handlowych, spełnienie jednej z przesłanek wskazanych w art. 15110  Kodeksu pracy uprawnia pracodawcę do organizowania pracy zarówno w niedziele, jak i święta - informuje PIP.

Czy jeśli w niektórych miesiącach wystąpi niedopracowanie można nakazać pracownikowi niepełnoetatowemu dodatkową pracę?

Dla określonego wymiaru etatu pracodawca ma obowiązek, na każdy okres rozliczeniowy, obliczać liczbę godzin do przepracowania, których zobowiązany będzie pracownik (wymiar czasu pracy). Aby obliczyć wymiar czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy należy w pierwszej kolejności obliczyć wymiar czasu pracy dla pełnego etatu (zgodnie z art. 130 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) - dalej k.p.), a następnie obniżyć go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w jakim jest zatrudniony pracownik - informuje PIP.

Taką liczbę godzin pracodawca powinien rozłożyć na poszczególne dni pracy pracownika niepełnoetatowego.

- Tym samym pracodawca nie powinien z góry zakładać, że pracownik zatrudniony na część etatu zawsze będzie wykonywał pracę w poszczególnych dniach w z góry ustalonym wymiarze godzinowym. Takie działanie może powodować, że pracownik z uwagi na układ dni w okresie rozliczeniowym bądź z uwagi na przypadające w tym okresie święta (które powinny być dla pracownika dniami wolnymi od pracy) bądź nie wypracuje obowiązującego go wymiaru czasu pracy bądź wypracuje większą liczbę godzin niż powinien, co spowoduje pracę w godzinach nadliczbowych.    Nie ma przeszkód prawnych aby pracodawca, w zależności od potrzeb, zwiększał lub zmniejszał ilość dni pracy pracownika, tak aby ten na przestrzeni okresu rozliczeniowego wypracował obowiązujący go wymiar czasu pracy. Organizując pracę pracownika w ten sposób pracodawca musi mieć jednak na uwadze aby zmiana dni pracy pracownika była zgodna z zapisami umowy o prace jak również z obowiązującym w zakładzie pracy rozkładem czas pracy (w którym określone powinny zostać dni pracy i dni wolne od pracy) - zaznaczają urzędnicy PIP.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy