reklama

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Co trzeba wiedzieć?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Czy warto ubezpieczyć mieszkanie? Co trzeba wiedzieć? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Mieszkanie często stanowi jeden z najważniejszych elementów posiadanego majątku. Jest też narażone na różnego rodzaju ryzyka, takie jak zalanie, włamanie z kradzieżą czy pożar. Zakup polisy ubezpieczeniowej umożliwia otrzymanie odszkodowania, które pomoże poradzić sobie ze skutkami finansowymi zdarzenia losowego. 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie to często jedno z największych i najważniejszych dóbr, jakie posiadamy w swoim majątku. Jego utrata wskutek wystąpienia zdarzenia losowego powoduje bardzo trudną sytuację ekonomiczno-społeczną. Mieszkanie, w którym dojdzie do pożaru czy zalania, zazwyczaj nie nadaje się do dalszego użytkowania bez przeprowadzenia kosztownego remontu. Środki na jego wykonanie można pozyskać z odszkodowanie, jakie przyzna ubezpieczyciel.

Polisa mieszkaniowa stanowi więc zabezpieczenie finansowe na wypadek zdarzenia losowego, wskutek którego doszło do zniszczenia bądź utraty wartości nieruchomości. Najczęściej zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje zdarzenia, takie jak na przykład:

  • pożar,
  • zalanie,
  • włamanie,
  • kradzież,
  • wpływ warunków atmosferycznych na mienie,
  • wybuch substancji lotnych.
 

Warto podkreślić, że szczegółowy zakres ochrony może być w każdym przypadku inny. Czasami ubezpieczyciel włącza większą ilość zdarzeń do pakietu podstawowego, w innych przypadkach należy zdecydować się na pakiet rozszerzony, chcąc zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie. Aby wiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj opinie o ubezpieczeniu mieszkania

Czym się kierować, wybierając polisę mieszkaniową?

Ubezpieczenie mieszkania oferuje dziś niemal każde towarzystwo ubezpieczeniowe - jest to jedna z częściej kupowanych polis. Niemniej jednak oferta w każdym przypadku jest zróżnicowana, a przy jej wyborze trzeba zwrócić uwagę na wiele kolejnych czynników. Są to:

  • zakres ochrony - wskazuje, w jakich przypadkach ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie,
  • wyłączenia odpowiedzialności - wskazują, kiedy ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za szkodę,
  • karencja - czyli okres, w którym ubezpieczyciel, pomimo wystąpienia szkody, nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania,
  • suma ubezpieczenia - inaczej maksymalna wysokość odszkodowania,
  • okres ubezpieczenia - czyli czas, w którym obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa.
 

Bardzo istotnym dla ubezpieczonych aspektem jest cena polisy. Wpływ na nią wiele czynników - im szerszy zakres ochrony, im wyższa suma ubezpieczeniowa czy im mniejsze wyłączenie odpowiedzialności, tym cena będzie wyższa. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozszerzenia, które zapewniają większą ochronę, a przy zakupie razem z polisą podstawową nie podnoszą znacząco składki.

Ubezpieczyciele dopuszczają też możliwość stworzenia własnej polisy, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku nietypowych nieruchomości. Wybierając polisę mieszkaniową, należy dokładnie zapoznać się z definicjami oraz ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Definiują one, w jakich przypadkach odszkodowanie zostanie przyznane oraz jak wygląda procedura ubiegania się o nie. Pod tym adresem www można też dowiedzieć się, co jeszcze jest istotne w kontekście zawierania umowy z ubezpieczycielem. Wybór konkretnej polisy mieszkaniowej nie jest łatwym zadaniem, ale warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele dopuszczają zmianę warunków w razie potrzeby i rozwoju sytuacji. Jest to korzystne, jeśli w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej nieruchomość zmieni przeznaczenie z mieszkalnej na gospodarczą lub stanie się przedmiotem umowy najmu. 

Rożne rodzaje ubezpieczenia mieszkania dostosowane do potrzeb właściciela

W podstawowym ujęciu ubezpiecza się nieruchomość, w której zamieszkuje się na stałe. Rzadziej natomiast ochroną obejmowane są te, które zamieszkiwane są jedynie sezonowo. Niemniej jednak istnieją różne warianty polis mieszkaniowych, które można dobrać w zależności od konkretnej sytuacji oraz potrzeb.

Mieszkanie lub dom można ubezpieczyć już w trakcie budowy - wtedy zakres ochrony obejmuje przede wszystkim włamanie z kradzieżą pozostawionego na budowie sprzętu oraz innych cennych przedmiotów. Istnieje też możliwość ubezpieczenia mieszkania wynajmowanego, przy czym najczęściej tego rodzaju polisa łączy się z ubezpieczeniem OC najemcy. Dzięki niej niektóre koszty związane z użytkowaniem lokalu, wynikające ze zdarzeń losowych, można pokryć z odszkodowania. Spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe mają prawo wykupić ubezpieczenie grupowe, do którego przystąpią osoby zajmujące kolejne lokale.

Tego rodzaju polisa nieco różni się od pozostałych, gdyż jej warunki ustalane są na zasadach ogólnych. Oznacza to, że każdego ubezpieczonego obejmują w takim samym zakresie. Polisa grupowa z jednej strony nie dopuszcza możliwości dostosowania zakresu ochrony ubezpieczeniowej indywidualnie, z drugiej strony jest korzystna pod względem finansowym. Składa w tym przypadku będzie niższa, niż wykupując ubezpieczenie we własnym zakresie. 

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy