Reklama

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od awarii samochodu?

Opublikowano: 11 maja 2021 09:27
Autor: Artykuł partnera | Zdjęcie: pexels.com

Czym jest i jak działa ubezpieczenie od awarii samochodu? - Zdjęcie główne

foto pexels.com

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Kupowanie ubezpieczeń jest bardzo rozsądną praktyką, która pozwala na uchronienie się przed dużymi kosztami w razie wystąpienia awarii. Istnieje wiele rodzajów polis obejmujących zupełnie inne zdarzenia. Jedną z nich jest ubezpieczenie od usterki w samochodzie używanym, a czasem też nowym. Na czym dokładnie polega ta forma ochrony?

Reklama

Czym jest ubezpieczenie od awarii samochodu?
Ubezpieczenie od awarii samochodu dotyczy sytuacji, w której doszło do usterki na drodze czy podczas próby uruchomienia auta. Najczęściej taka ochrona jest oferowana przez wypożyczalnie, komisy czy firmy leasingowe. Czasem polisa obejmuje jedynie pojazdy używane, ale niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zabezpieczenie się przed usterką także w przypadku nowych samochodów.
Dokładny zakres i możliwość ubezpieczenia auta od awarii zależą od kilku czynników. Najważniejszy staje się wiek pojazdu oraz jego przebieg. W przypadku nowych samochodów polisa jest zwykle nazywana mianem przedłużonej gwarancji.
Należy jednak pamiętać, że motogwarancja nie jest tym samym co assistance. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie działające na nieco innych zasadach. Ubezpieczenie od awarii samochodu zazwyczaj obowiązuje przez 12 miesięcy, ale w ofertach towarzystw znaleźć można też pakiety działające przez nawet 3 lata.
Więcej o ubezpieczeniu od awarii samochodu przeczytasz tutaj: https://porownywarka-ubezpieczen.pl/czym-jest-i-jak-dziala-ubezpieczenie-od-awarii-samochodu/.

Jak działa ubezpieczenie od awarii samochodu?
Ubezpieczenie od awarii samochodu, czyli motogwarancja, obowiązuje jedynie w konkretnych przypadkach ustalonych przez towarzystwo oferujące ochronę. Najczęściej są to zdarzenia obejmujące takie części, jak:
●    skrzynia biegów,
●    przekładnia hydrokinetyczna,
●    mechanizm różnicowy,
●    silnik.

Istnieje także opcja wykupienia wariantu premium, który pozwala na objęcie ochroną dodatkowych części w samochodzie, takich jak systemy elektryczne i elektroniczne, koła, łożyska czy układ chłodzenia. Wiele firm oferuje nawet kilka pakietów. Dzięki temu osoby, które chcą przeznaczyć jeszcze większą kwotę na wykupienie polisy, mogą zdecydować się na usługi obejmujące np. klimatyzację czy nawigację.
Oferty obejmujące ubezpieczenia samochodowe znajdziesz na takich stronach, jak https://porownywarka-ubezpieczen.pl/. W ten sposób możesz szybko porównać dostępne propozycje i wybrać taką, która spełnia Twoje oczekiwania. Warto bowiem pamiętać, że motogwarancja i pozostałe polisy dotyczące pojazdów mają inne zakresy w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ile kosztuje motogwarancja?
Czasem ceny poszczególnych form ochrony są wyliczane indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od liczby sytuacji objętych polisą, przebiegu pojazdu, wieku czy jego historii. Niektóre firmy przedstawiają ściśle określone cenniki, podczas gdy inne obliczają dokładny koszt na podstawie indywidualnej charakterystyki danego samochodu i potrzeb jego właściciela.
Zwykle motogwarancja kosztuje kilkaset złotych, ale na rynku znaleźć można także propozycje droższe. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma również maksymalna wartość przeprowadzonych napraw. Im jest ona wyższa, tym większa będzie składka na ubezpieczenie. Lepsza polisa pozwala jednak na uchronienie się przed wieloma niespodziewanymi kosztami.

Czym różni się ubezpieczenie od awarii samochodu od pakietu assistance?
Pakiet assistance obowiązuje wtedy, gdy w trakcie jazdy dojdzie do zdarzenia losowego wymagającego dokonania naprawy na miejscu czy holowania auta do najbliższego warsztatu. Ubezpieczenie od awarii samochodu ma nieco inne działanie. Pozwala ono na usunięcie usterki w jednym z serwisów partnerskich bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeśli więc kupujesz używany pojazd i boisz się, że w trakcie okresu objętego ochroną wyjdą na jaw różne problemy, warto zainwestować w ubezpieczenie od awarii.
Motogwarancja jest droższa niż pakiet assistance, jednak pozwala ona na skorzystanie z usług profesjonalnych serwisów bez żadnych dopłat. Trzeba jednak pamiętać, że konkretne usterki muszą wchodzić w skład zakupionej polisy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE