Kto powinien stosować mechanizm podzielonej płatności?
Split payment dotyczy podatników VAT, którzy sprzedają lub nabywają towary bądź usługi tzw. wrażliwe, zgodne z załącznikiem nr 15 do ustawy o VAT (np. części samochodowe). Dotyczy również podatników, których wartość brutto faktury przekracza 15 tys. zł (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej).
Mechanizm podzielonej płatności dotyczy również przypadków, gdy na fakturze wśród innych znajduje się tylko jeden towar bądź usługa zaliczane do „wrażliwych”. Jeśli np. zaopatrujesz pracownie komputerowe w części do tych urządzeń, faktura musi mieć oznaczenie MPP. Zadaniem nabywcy takiego dokumentu jest skorzystanie z komunikatu przelewu podczas opłacania faktury
Bank po otrzymaniu komunikatu rozdzieli wpłatę na netto (trafi do sprzedawcy) i VAT (trafi na specjalny rachunek VAT). Jeśli sprzedawca wyda fakturę bez oznaczenia MPP lub nabywca opłaci ją bez zastosowania mechanizmu podzielonej płatności, obie strony mogą ponieść konsekwencje. W tym miejscu sprawdzisz więcej informacji na ten temat: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/zwykly-przelew-zamiast-split-payment-co-robic
Faktura bez MPP wysłana – można to naprawić?
Opłaciłeś fakturę, zapominając o oznaczeniu MPP? Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie sprzedawcy, aby dokonał zwrotu pieniędzy i ponowne zlecenie przelewu – już ze split payment. Warto podkreślić, że obu stronom transakcji powinno zależeć na takim rozwiązaniu. Zarówno sprzedawca, jak i nabywca mogą bowiem ponieść konsekwencje prawne niedopatrzenia.
Błędną fakturę można też skorygować. Nabywca może zrobić to za pomocą noty korygującej. Nowy dokument powinien zawierać odpowiednie adnotacje, m.in. opis przyczyny zmiany dokumentu i oznaczenia „Korekta” lub „Faktura korygująca”.
Sprawdź też informacje na temat progów podatkowych w 2024 roku: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/progi-podatkowe-2024-skala-podatkowa-i-kwota-wolna-od-podatku
Split payment – popularne błędy i konsekwencje prawne
Jakie są najpopularniejsze błędy popełniane przez przedsiębiorców realizujących mechanizm podzielonej płatności?
- Nadpłata kwoty VAT.
- Błędne oznaczenie faktury lub podatnika.
- Omyłkowe przelanie pieniędzy ze split payment na innego podatnika.
Nie trzeba się jednak bać omyłkowego zlecenia przelewu z MPP na rachunek, którego nie ma na białej liście podatników VAT. Bank nie wykona takiej operacji, więc otrzymamy automatyczny zwrot zapłaconej kwoty.
Brak mechanizmu podzielonej płatności, mimo konieczności jego zastosowania, rodzi konsekwencje prawne. Kupującemu zostanie naliczone dodatkowe zobowiązanie – 30% kwoty podatku od towaru lub usługi objętych MPP. Jeśli kupujący prowadzi firmę, nałożona zostanie na niego grzywna w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych. Sankcja 30% VAT-u dotyczy też sprzedającego, gdy na fakturze nie doda on adnotacji o split payment.
Sprawdź też: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-brak-przychodu-a-skladka-zdrowotna
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.