Reklama

Jakie zalety płyną z korzystania z usług kurierskich?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jakie zalety płyną z korzystania z usług kurierskich? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Rodzaje dostaw z e-commerce są różne, ale tradycyjnie zawsze podstawową był kurier. Obecnie badania opinii klientów e-handlu (na przykład raport Gemius dla e-commerce Polska na 2021 rok albo badania Kantar Polska z kwietnia 2020 roku) wskazują na zmianę na pozycji lidera jeśli chodzi o dostawy zamówień ze sklepów internetowych. W 2020 i 2021 roku dostawa towarów zamówionych w sieci do automatów paczkowych znacząco zdystansowała przesyłki kurierskie: według najnowszych danych Gemius, 77% ankietowanych internautów kupujących w sieci zamawia przesyłkę zamówienia do maszyn, a tylko 50% kurierem do domu lub miejsca pracy.

Reklama

Są jednak też dobre wiadomości dla kuriera: według badań Kantara paczki nadawane u kuriera i w automacie paczkowym doganiają pod względem popularności usługi Poczty Polskiej dla klientów indywidualnych. Przesyłka kurierska wciąż posiada liczne zalety, zarówno jako dostawa towaru dla kupujących w e-commerce, jako przesyłka nadawana przez osobę prywatną, jak i jako element całej sieci dostaw w ramach działalności handlowej. Wszak dostawa zamówienia do rąk klienta detalicznego to tylko ostatni odcinek całej drogi towaru. Łańcuch dostaw może składać się z wielu etapów i na wcześniejszych z nich często przesyłka kurierska jest bardziej praktyczna i częściej wykorzystywana niż na ostatnim odcinku dostawy.

 

Zalety przesyłki kurierem

Popularność przesyłki kurierem na wcześniejszych etapach łańcucha dostaw jest podyktowana jedną z głównych zalet tej formy dostawy towaru. Głównym plusem usług kurierskich jest dostawa wprost do siedziby odbiorcy, a także możliwość odbioru przesyłki z siedziby nadawcy. Dla osób prywatnych może to być zarówno korzystne, jak i kłopotliwe, bo z jednej strony nie trzeba nigdzie iść po odbiór zamówienia, ale z drugiej strony nie każdy odbiorca jest zawsze dostępny pod adresem dostawy kiedy przyjeżdża tam kurier. To po części tłumaczy rosnącą dominację automatów paczkowych na rynku dostawy z e-commerce. Tymczasem podczas przesyłki z firmy do firmy (od producenta do hurtowni, z hurtowni do sklepu, a po drodze jeszcze może więcej hurtowni, pośredników, co-packing itp.), z których składa się w większości łańcuch dostaw, nie ma takiego problemu - w godzinach pracy firmy raczej zawsze ktoś powinien w niej być. Natomiast dostawa wprost do siedziby jest bardzo korzystna, szczególnie, że na tym etapie sieci dostaw zwykle nie chodzi o pojedynczą przesyłkę, ale o większe ilości towaru, czasem w postaci dużej paczki, ale czasem też w formie palety albo wielu mniejszych paczek, po które szczególnie ciężko byłoby się wybrać do punktu odbioru.

Do zalet usług kurierskich należy też zaliczyć szybkość dostawy. Kurier ma na dostarczenie paczki czterdzieści osiem godzin, ale w większości przypadków, przesyłka trafia do rąk odbiorcy już następnego dnia po nadaniu. Nie tylko jest to krótki czas dostawy, ale także stosunkowo przewidywalny, co jest dużą zaletą w porównaniu do paczki pocztowej i niektórych tańszych usług odbioru przesyłki w punkcie. Dla kupujących online zaletą przesyłki kurierskiej może być też możliwość zapłaty za przesyłki pobraniowe w gotówce i sprawdzenia zawartości przesyłki w obecności kuriera.

 

Inne rodzaje dostaw

Kurier nie pełni tylko roli dostawcy zamówień ze sklepów internetowych. Wśród wykonywanych przez niego zadań mieści się także dostawa paczek do zyskujących stale na popularności automatów paczkowych oraz usługi kuriera lokalnego i przesyłki dokumentów między firmami. Paczkomaty stały się w ostatnich latach najpopularniejszą alternatywą do usług kurierskich jeśli chodzi o dostawę zamówień ze sklepów internetowych. Są równie szybkie, a nieco tańsze niż kurier. Ich główną przewagą jest to, że nie trzeba czekać aż kurier dotrze do domu klienta, ale można odebrać zamówienia w dogodnym momencie. Jednocześnie rosnąca liczba urządzeń sprawia, że wyjście do automatu paczkowego jest coraz mniej kłopotliwe. Zaletą takich maszyn jest też całodobowa dostępność. Kurier lokalny to usługa skierowana przede wszystkim do firm, pozwalająca na przekazywanie paczek w obrębie jednego miasta i jego okolic. Również do firm skierowana jest usługa dostarczania dokumentów, często powiązana z kurierem lokalnym. W tym przypadku kurier doręcza dokumenty i w razie potrzeby zabiera jest z powrotem do nadawcy, po podpisaniu ich przez odbiorcę w obecności kuriera.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy