reklama

Karta kredytowa – darmowa pożyczka czy ryzyko szybkiego zadłużenia?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Karta kredytowa – darmowa pożyczka czy ryzyko szybkiego zadłużenia? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Karta kredytowa to instrument płatniczy, za pomocą którego można pożyczać pieniądze praktycznie bezkosztowo. Jednak aby uniknąć opłat, trzeba spełnić pewne wymagania banków. Jak działa karta kredytowa i kiedy warto się zdecydować na taki produkt?

 

Czym jest karta kredytowa? Podstawowe funkcje produktu

Karta kredytowa to jeden z produktów bankowych, który cieszy się sporą popularnością. Wszystko dlatego, że ten instrument płatniczy umożliwia łatwe zaciąganie pożyczek na wysokość indywidualnie przyznanego limitu.

Najważniejszą różnicą pomiędzy kartą kredytową i debetową (czyli tą posiadaną przez większość klientów banku) jest rachunek, z którego każda z nich pozyskuje środki. Ten drugi, bardziej powszechny plastik, jest przypisany do podstawowego konta osobistego.

Natomiast karta kredytowa jest powiązana z rachunkiem kredytowym. Oznacza to, że transakcje dokonywane przy pomocy tego instrumentu płatniczego realizowane są ze środków pożyczonych od banku.

Z karty kredytowej można korzystać w sklepach stacjonarnych, internecie czy bankomatach tak samo, jak w przypadku debetowej. Jedynym ograniczeniem jest limit kredytowy, czyli maksymalna kwota, którą da się wydać przy pomocy konkretnej karty.

Limit zmniejsza się wraz z każdą kolejną transakcją, ale po spłaceniu uzbieranego zadłużenia ulega odnowieniu. Dzięki temu da się wielokrotnie pożyczać pieniądze bez potrzeby wnioskowania kredyt.

Trzeba jednak pamiętać, że w ramach karty kredytowej limity z reguły są niższe niż opcje finansowania przy innych produktach. Zatem w przypadku zapotrzebowania na większą kwotę taka karta może być niewystarczająca.

Karta kredytowa – koszt korzystania

Koszty użytkowania karty kredytowej są różne i zależą od polityki wybranego banku. Zwykle samo wydanie plastiku jest darmowe, a opłaty pojawiają się już w trakcie korzystania z produktu.

Większość instytucji finansowych zobowiązuje klientów do uiszczania składek na rzecz utrzymania karty. Z reguły nie są one wysokie – wynoszą kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie. Jednak są sposoby na to, aby zredukować te opłaty do zera. Wystarczy spełnić wymagania dotyczące aktywnego korzystania z produktu.

Banki na ogół domagają się, aby klient regularnie dokonywał transakcji bezgotówkowych na minimalną, określoną przez instytucję kwotę. Jeśli warunek zostanie spełniony w danym okresie rozliczeniowym, to konsument nie zostanie obciążony opłatą za użytkowanie plastiku.

Warto jednak zaznaczyć, że wspomniane koszty utrzymania katy kredytowej to nic w porównaniu z odsetkami od kwoty wydanej za jej pośrednictwem. W przypadku tego produktu roczna stopa oprocentowania (RRSO), która określa procentową wartość całkowitego kosztu zapożyczenia, jest dość wysoka. Z reguły wynosi nawet dwadzieścia kilka lub trzydzieści procent.

Jednak da się uniknąć płacenia takich wysokich opłat, jeśli pożyczone pieniądze zostaną oddane w trakcie okresu bezodsetkowego. Jest to przedział czasu, który każdy bank określa indywidualnie w ramach swojej polityki. Z reguły trwa on około dwóch miesięcy.

Zwrot środków przed wyznaczoną datą skutkuje nienaliczeniem odsetek. Zatem taka krótkoterminowa pożyczka może zostać zrealizowana całkowicie bezkosztowo dla klienta. Jest to ogromny atut, którego na próżno szukać w przypadku innych kredytów konsumenckich.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Przy wyborze karty kredytowej pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wspomniane aspekty wpływające na koszt korzystania z niej. Zatem podczas przeglądania bankowych ofert trzeba przeanalizować głównie:

  • wysokość opłat za utrzymanie karty i wymogi zwalniające z tych składek;
  • wielkość RRSO;
  • długość okresu bezodsetkowego.

 

Oprócz tego warto pamiętać, że niektóre instytucje finansowe proponują bonusy za wybranie danej oferty i aktywne korzystanie z otrzymanej karty. Czasami są to premie pieniężne, a czasem zwroty z wykonanych transakcji czy bony do sklepów. Takie gratisy stanowią miły dodatek, który warto wziąć pod uwagę, jeśli pozostałe parametry ofert za bardzo się od siebie nie różnią.

Aby porównanie podobieństwa i opłacalności propozycji było łatwiejsze, warto skorzystać z rankingu kart kredytowych, który można znaleźć na stronie internetowej pod adresem https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Zestawienie wyszczególnia najkorzystniejsze oferty banków wraz ze wszystkimi kluczowymi dla klienta aspektami.

Takie narzędzie ułatwia wybór karty kredytowej, ponieważ pozwala w kilka sekund sprawdzić porównanie, którego wykonanie normalnie zajęłoby znacznie więcej czasu. Internetowa porównywarka zwalnia bowiem z obowiązku samodzielnego przeglądania stron różnych banków i czasochłonnej analizy ich ofert.

Czy korzystanie z karty kredytowej jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się korzystania z karty kredytowej ze względu na ryzyko dużego zadłużenia. W końcu odsetki za niezwrócenie pożyczonej kwoty mogą być całkiem spore. Jednak należy pamiętać, że rozsądne używanie plastiku o charakterze kredytowym jest jak najbardziej bezpieczne i tańsze niż zaciąganie kredytu.

Jeśli ktoś obawia się zbyt dużego zadłużenia, to może wybrać kartę z niskim limitem. Niektóre banki dają opcję otwarcia produktu na realizowanie transakcji na maksymalną łączną kwotę 500 złotych. Taki limit jest bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które mają tendencję do rozrzutności oraz obawiają się, że wydadzą wysokie sumy w niekontrolowany sposób.

Poza tym, nawet jeśli klientowi nie uda się oddać pożyczki w okresie bezodsetkowym, to nie zostanie od razu na lodzie. W takim przypadku bank może zaproponować spłatę minimalnej kwoty zadłużenia i rozłożenie reszty zobowiązania na raty.

Takie rozwiązanie będzie nieco droższe, więc warto traktować je jako opcję awaryjną i zawsze starać się o realizację zwrotów w bezodsetkowym terminie. Jeśli ktoś od razu wie, że raczej nie da rady sprostać takiemu zadaniu, to powinien przemyśleć zaciągnięcie kredytu gotówkowego, który z reguły ma znacznie niższe RRSO.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy