Zanim wprowadzimy się do nowego mieszkania lub podejmiemy się remontu tego, w którym już mieszkamy, warto przemyśleć czy układ pomieszczeń nam odpowiada.
Funkcjonalne mieszkanie to podstawa
Jak zauważyła Ewa Wojciechowska z firmy projektującej wnętrza Artbud, jakiekolwiek projektowanie wnętrz rozpoczyna się od stworzenia układu mieszkania, tak aby był jak najbardziej funkcjonalny. To jest podstawa do dalszej pracy.
- Klientom często wydaje się, że tak, jak było od zawsze tak musi zostać - przekazała.
Podkreśla, że czasem przesunięcie drzwi o kilka centymetrów daje całkowicie inne możliwości aranżacji pomieszczenia.
- Mieszkanie powinno być skrojone pod jego mieszkańców i ich potrzeby - podsumowała.
Ludzie się nie boją
Coraz więcej osób zmienia układ mieszkań i nawet nowych domów. Jak zauważa Łukasz Tomczak, z firmy Powerluk, która zajmuje się m.in. tynkami i posadzkami maszynowymi, budując czy kupując dom z gotowego projektu, kupujący najczęściej nie zdają sobie sprawy z funkcjonalności pomieszczeń dopóki ich nie zobaczą. Tak samo jest w przypadku mieszkań.
- Ludzie nie boją się zmieniać układu w mieszkaniu, nieważne w starym czy nowym budownictwie. Widać, że są otwarci na zmiany - przekazał.
Dodał, że jego firma, posiadająca dobrych fachowców i pewne doświadczenie w budownictwie, także stara się doradzić klientom i zwraca uwagę na to, co może nie zdać egzaminu po zamieszkaniu.
Szybko i solidnie
Pierwszy sposób na zmianę funkcjonalności mieszkania to postawienie lub przestawienie ścianek działowych wewnątrz. Łukasz Tomczak poleca te ustawione z suporexu lub ytongu. Wskazał, że po ustawieniu takiej ściany już na drugi dzień można wykończyć ją specjalnym klejem oraz siatką. Dodał, że jest to ściana, która w każdej chwili może być rozebrana, wystarczy tylko przeszlifować pozostałą zaprawę, aby całkowicie usunąć ślady jej istnienia.
- To lekka ścianka, nie musi być żadnego fundamentu, można ją postawić na posadzce - wyjaśnił.
Budowlaniec wskazał na jeszcze jedną, ważną cechę takiej ściany.
- Taka ściana jest na tyle wytrzymała, że można do niej przywiesić szafki wiszące, obrazki, ozdoby czy zabudowę - wskazał.
Dodał, że to jest jej główna przewaga nad ściankami wykonanymi z płyt katrongipsowych, które już nie są tak wytrzymałe.
Alternatywnie dla budowlańca
Jak się okazuje, jeśli chcemy podzielić przestrzeń, możemy w ogóle zrezygnować z pomocy budowlańców. Ewa Wojciechowska wskazała kilka innych metod.
- Możemy to zrobić na przykład ściankami szklanymi w oprawach metalowych, które teraz są bardzo modne - przekazała.
Dodała, że firmy zajmujące się takimi konstrukcjami w swoich ofertach mają różne rodzaje szkła, np. ryflowane, mleczne czy przezroczyste. W tych ściankach możemy bez problemu umieścić drzwi.
Kolejnym pomysłem na podzielenie przestrzeni bez pomocy budowlańca są systemy meblowe.
- Możemy w przedpokoju ustawić szafę, w której będzie miejsce na kurtki i buty, a jej tylna ściana będzie częścią salonu - wyjaśniła.
Projektantka wskazała także, że ciekawym rozwiązaniem mogą być duże tafle płyt meblowych wstawione na prowadnice, po których możemy je przesuwać.
- Jest to ścianka, którą możemy mieć na chwilę, a potem ją na przykład wsunąć, by otworzyć przestrzeń. Dokładnie wtedy, kiedy sobie życzymy - tłumaczy.
Ponadto jako alternatywę dla ścian stawianych przez budowlańca wskazuje na nadal modne lamele.
- W gabinetach kosmetycznych albo w salonach fryzjerskich, czy takich pomieszczeniach, w których chcemy zrobić trochę większy show możemy zastosować karnisze sufitowe i na przykład powiesić fajne, ciężkie zasłony. To też nam ładnie podzieli jedno, duże pomieszczenie na kilka stref - przedstawia.
Oczywiście, jak stwierdziła, w mieszkaniu też można z takiego rozwiązania skorzystać, żeby dać mieszkańcom poczucie, że mają "swój kawałek podłogi". Podkreśla, że dostępne na rynku szyny sufitowe są bardzo popularne i dają dużo fajnych rozwiązań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.