Program refundacji in vitro
Nowy program refundacji in vitro będzie funkcjonował od 1 czerwca 2024 do końca 2028 roku. Zakwalifikowane do niego pary mają zapewnione finansowanie m.in. wizyt lekarskich, koniecznych badań, punkcji jajników, zapłodnienia pozaustrojowego, transferu zarodków i ich kriokonserwacji. Kolejną grupą, którą wspiera program, są osoby zmagające się z chorobą onkologiczną. Będą one miały szanse skorzystać z zamrożenia komórek jajowych i zarodków, czyli zabezpieczenia płodności na przyszłość.
Finansowane procedury
Pary mogą podejść nie tylko do in vitro z wykorzystaniem własnych gamet. Program zakłada też finansowanie procedur z komórkami jajowymi lub zarodkami pochodzącymi z dawstwa. Co jest korzystnym rozwiązaniem dla par nie posiadających własnych komórek rozrodczych lub gdy są one bardzo słabej jakości. Para może przystąpić do 6 procedur wspomaganego rozrodu. W przypadku in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia do 4 cykli, in vitro z komórkami jajowymi dawczyń do 2 cykli oraz do 6 cykli in vitro z zarodkami pochodzącymi z dawstwa.
Kwalifikacja pary do nowego programu in vitro
Każda para pozostająca w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu, która chce przystąpić do programu, musi przejść proces kwalifikacji. Przede wszystkim para musi mieć stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodność w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu. Do tego dochodzi kryterium wieku. Określono bowiem górną granicę. U mężczyzn wynosi ona 55 lat. U kobiet 42 lata, jeżeli korzystają z własnych oocytów lub nasienia dawcy i 45 lat, jeżeli jest to in vitro z dawstwem komórek jajowych lub dawstwem zarodków. W przypadku dawstwa także niezbędna będzie opinia psychologa, który określi gotowość pary do rodzicielstwa niegenetycznego.
Wcześniejsze in vitro
Nowy program refundacji in vitro jest również dostępny dla osób, które wcześniej korzystały z dofinansowania in vitro w ramach lokalnych, samorządowych programów. Pary posiadające zamrożone zarodki także będą mogły uzyskać finansowanie do kriotransferu. Rodzice, którzy pragną starać się o rodzeństwo dla swojego dziecka, też będą mogli skorzystać z refundacji in vitro. Posiadanie dziecka nie jest w tym przypadku przeciwwskazaniem.
Zgłoszenia do nowego programu in vitro
Rządowy program in vitro jest realizowany w ośrodkach leczenia niepłodności, które zostały wyłonione w drodze konkursu. Należy do nich również Klinika Bocian w Poznaniu mieszcząca się przy ul. Dąbrowskiego 77 A. Placówka zajmuje się kompleksową diagnostyką niepłodności kobiet i mężczyzn, wykonuje również procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Realizatorami programu in vitro zostały także ośrodki Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie.
Więcej informacji na temat refundacji in vitro można otrzymać kontaktując się bezpośrednio z kliniką telefonicznie: +48 61 635 00 55 lub odwiedzając stronę:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro