reklama

Ubezpieczenie mieszkania - oto najistotniejsze kwestie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Ubezpieczenie mieszkania - oto najistotniejsze kwestie - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Własny dom czy mieszkanie to zazwyczaj największa część majątku. Co ważne, jest to także powierzchnia, która oprócz tego, że ma wartość sama w sobie to też jest miejscem, gdzie gromadzimy i przechowujemy inne dobra, takie jak np. elektronikę czy dzieła sztuki. Każdy z nas chce, by była ona bezpieczna, jednak nieszczęście może spotkać każdego z nas, dlatego warto się ubezpieczyć. Co warto wiedzieć o polisie mieszkaniowej? Podpowiadamy.

Polisa mieszkaniowa – co może być objęte polisą?

Wykupienie polisy mieszkaniowej nie jest obowiązkowe, jeśli posiadasz nieruchomość na własność, bez obciążenia kredytowego, jednak jeśli posiłkujesz się pomocą finansową banku, będzie ona wymagana. Co ważne takim ubezpieczeniem można objąć nie tylko swoje mieszkanie czy dom, ale także nieruchomość w budowie, lokal przeznaczony na swój biznes, a nawet domek letniskowy, garaż wolnostojący czy altanę znajdującą się w ogrodzie. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale polisa może zawierać ochronę nie tylko murów nieruchomości, ale także znajdujących się w niej przedmiotów. Może to być wyposażenie takie jak sprzęt RTV i AGD, ale także podłogę, okna i drzwi, a nawet tzw. ruchomości domowe, np. rower. Nie musisz się obawiać, że zostaniesz bez pomocy, gdy znajdujące się na balkonie meble ogrodowe zostaną zniszczone przez burzę, jeśli jest to zawarte w umowie. Niestety nawet dobry monitoring, czujniki dymu, czy dobre zamki, nie są w stanie zabezpieczyć Twojej nieruchomości przed wszystkimi możliwymi zagrożeniami, jak np. zalanie przez sąsiada czy zwarcie instalacji elektrycznej. Do tego dochodzą uszkodzenia, które mogą powstać podczas włamania, kradzież cennych przedmiotów, a nawet wybicie szyby w oknie przez grające w piłkę na podwórku dzieci.

Na jaką pomoc można liczyć w ramach polisy mieszkaniowej?

Polisa mieszkaniowa daje możliwości nie tylko otrzymania pomocy finansowej, która umożliwia naprawdę powstałych szkód, ale jej zaletą może być także wsparcie fachowców, którzy naprawią usterki elektryczne czy hydrauliczne. Kolejną ważną kwestią jest zakwaterowanie, jakie możesz otrzymać w ramach ubezpieczenia, gdy Twoja nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania, np. po pożarze czy zalaniu. Oczywiście nie każda polisa mieszkaniowa gwarantuje taki sam zakres ochrony, to na, jaką pomoc uzyskasz od ubezpieczalni, będzie zależało od warunków podpisanej przez Ciebie umowy. Musisz się z tym liczyć, że im większe wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego, tym cena polisy będzie większa. Różne oferty będziesz mógł porównać m.in. w tym rankingu ubezpieczenia nieruchomości.

Polisa mieszkaniowa – kiedy otrzymanie odszkodowania nie będzie możliwe?

Wykupienie polisy mieszkaniowej nie gwarantuje otrzymania pomocy w każdej sytuacji. Wszystkie umowy z ubezpieczalniami zawierają tzw. wyłączenia, czyli zdarzenia, w których nie będzie to możliwe, najczęściej będą to:

  • Kradzież z włamaniem, która nie pozostawiła śladów np. w postaci uszkodzonej zamka czy zbitej szyby;
  • Działanie na szkodę ubezpieczyciela w sposób celowy, tak, by uzyskać odszkodowanie;
  • Rażące niedbalstwo bądź zaniedbanie, np. pozostawienie niezamkniętego mieszkania, bądź kluczy w zamku drzwi wejściowych;
  • Wyrządzenie szkód przez zwierzęta, które zawarte są w wyłączeniach (np. psa rasy, która została uznana za agresywną);
  • Brak regularnego opłacania składek za polisę.
 

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zasady mogą być różne, dlatego, zanim podpiszesz umowę, dokładnie ją przeczytaj i wyjaśnij wszystkie ewentualne niejasności.

Cena polisy mieszkaniowej – co ma na nią wpływ?

Jak już wyżej zostało wspomniane, na cenę polisy bez wątpienia będzie miał wpływ zakres ochrony, jaką otrzymasz w razie szkody, jednak nie jest to jedyna kwestia, jaka jest brana pod uwagę podczas wyceny. Bardzo ważna jest także wartość nieruchomości, jaką chcesz objąć ubezpieczeniem, a także znajdujące się w niej wyposażenie. W tym celu warto zatrudnić rzeczoznawcę, który zrobi to w sposób rzetelny i profesjonalny. Pod uwagę będzie brana bez wątpienia lokalizacja, w jakiej znajduje się dana nieruchomość, jej powierzchnia czy kondygnacja, a także rodzaj obiektu, który ma zostać ubezpieczony (https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-domku-holenderskiego/579.html). Istotną kwestią jest także suma ubezpieczenia, czyli kwota maksymalnej pomocy finansowej, jaką otrzymasz w przypadku całkowitego zniszczenia lokum. Pamiętaj, że jeśli w Twojej nieruchomości podczas trwania umowy zostaną przeprowadzone prace remontowe lub zakupisz cenne przedmioty, będziesz musiał ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi, gdyż w przeciwnym razie jeśli będzie miała miejsce szkoda otrzymana kwota odszkodowania może nie być wystarczająca na jej naprawę. Nieprzewidziane sytuacje mogą spotkać każdego z nas, nawet jeśli jesteśmy ostrożni, dlatego warto wyposażyć się w dobrą polisę, która wcale nie musi kosztować zbyt wiele, a w razie potrzeby pomoże nie tylko przeczekać okres napraw, ale także je sfinansuje.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy