foto D. Bela (archiwum)
Przypomnijmy. We wrześniu 2013 roku oddano do użytku północną obwodnicę Rawicza - czyli krajową „36-tkę”. Przez pierwsze lata kierowcy ciągników czy pojazdów wolnobieżnych mieli zakaz wjazdu na tę trasę - na odcinku od ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka do ronda Załęcze. Korzystać mogli jedynie z dróg przez Rawicz i Masłowo.
Zmiany nastąpiły wraz z rozpoczęciem remontu linii kolejowej Poznań - Wrocław i zamknięciem przejazdu kolejowo-drogowego pomiędzy Rawiczem a Masłowem. Doszło do tego w marcu 2018 roku. Znaki - zakazu wjazdu ciągników rolniczych - zostały zasłonięte zarówno od strony Dolnego Śląska (przy Rondzie Załęcze), jak i przy Rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W praktyce, od tego momentu kierujący ciągnikami legalnie mogli korzystać z DK36.
Budowa tunelu pomiędzy Rawiczem a Masłowem nie trwała, jak początkowo sugerowano, rok, a ponad trzy lata. Gmina Rawicz, jeszcze przed jego otwarciem, wystosowała pismo do GDDKiA w Poznaniu, by utrzymać istniejącą organizację ruchu na "krajówce". Miało to związek - z wtedy planowanymi - przebudowami w centrum miasta. Chodziło, m.in. o modernizację odcinka ul. Wały Dąbrowskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaakceptowała wniosek magistratu. Do 31 grudnia 2021 roku kierowcy ciągników mogli jeździć obwodnicą.
W 2021 roku gmina Rawicz wystosowała kolejny wniosek. Zaapelowała do GDDKiA, by kierowcy ciągników rolniczych mogli na stałe korzystać z obwodnicy Rawicza, nie tylko na odcinku rondo Załęcze - rondo WOŚP, ale aż do Ronda Sarnowskiego im. Jerzego Zelka. Tym razem, zarządca drogi się jednak nie zgodził.
„Udzielona przez nas zgoda miała charakter czasowy” - napisała w e-mailu do redakcji Alina Cieślak, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Poznaniu. „Po wygaśnięciu w dniu 31.12.2021 r. aktualnie obowiązującej organizacji ruchu przywrócony zostanie zakaz ruchu ciągników rolniczych na przedmiotowym odcinku drogi krajowej nr 36. Gmina zwróciła się do nas z pismem w tej sprawie i tożsame stanowisko zostało przedstawione” - dodała rzeczniczka.
Rolnicze protesty w Rawiczu i okolicy
W ostatnich latach kilkukrotnie na drogi powiatu rawickiego wyjeżdżali rolnicy. Najczęściej poruszali się ciągnikami rolniczymi. Postulatów mieli wiele. Jednym z nich, lokalnym, był ten, by umożliwić im przejazd północną obwodnicą Rawicza. Z tym zgadzał się rawicki burmistrz Grzegorza Kubik.
- Gdy ulicami miasta, w tym ul. Piłsudskiego, rozpocznie się ruch wiosenny i letni maszyn i ciągników rolniczych, to będzie problem. Interweniujemy w tym temacie - podkreślał włodarz gminy w 2022 roku.
Dalsza część tekstu pod filmem ↓
Północna Obwodnica Rawicza. Kolejne apele o zniesienie zakazu wjazdu ciągników rolniczych
Oprócz samorządowców i rolników, o możliwość zniesienia zakazu wjazdu ciągników rolniczych apelował poseł Jan Dziedziczak. Za każdym razem odpowiedź była ta sama. Zarządca drogi negatywnie oceniał takie rozwiązanie.
We wrześniu 2024 roku Rada Miejska Gminy Rawicz kolejny raz zwróciła sie do poznańskiego oddziału GDDKiA o to, by umożliwić przejazd obwodnicą kierującym ciągnikami rolniczymi. Na listopadowej sesji o odpowiedzi zarządcy drogi poinformował Marek Przybylski, przewodniczący rawickiej rady miejskiej.
- Z uwagi na brak nowych przesłanek do weryfikacji stanowiska (…) oraz ze względu na fakt, że na nowo otwartych obwodnicach w docelowej organizacji ruchu wprowadzane są takie same zakazy dotyczące pojazdów rolniczych informuję, że podtrzymując negatywne stanowisko w tej sprawie nie przewidujemy zniesienia zakazu ruchu pojazdów rolniczych na ww. odcinku drogi krajowej nr 36 - napisał w odpowiedzi Maciej Kupka, zastępca dyrektora oddziału ds. zarządzania drogami i mostami GDDKiA w Poznaniu.