Reklama

Poniosłeś szkody w uprawach? Możesz dostać pieniądze

Opublikowano: ndz, 20 cze 2021 08:50
Autor: | Zdjęcie: Archiwum portalu

Poniosłeś szkody w uprawach? Możesz dostać pieniądze - Zdjęcie główne

Poniosłeś szkody w uprawach? Możesz dostać pieniądze | foto Archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rolnictwo Do końca czerwca rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2020 roku suszy, przymrozków czy gradu czy innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać wnioski o udzielenie pomocy.

Jak zaznacza Karol Junory, kierownik biura powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce, z takiej pomocy może skorzystać producent rolny, który poniósł w 2020 roku straty w uprawach spowodowane następującymi klęskami żywiołowymi - m.in.: suszą, gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, huraganem lub uderzeniem pioruna.

Aby ubiegać się o pomoc, wysokość szkód w uprawach rolnych na danej powierzchni musi wynieść co najmniej 20% plonu, a straty w całym gospodarstwie muszą być powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej. W przypadku suszy, wysokość strat była wyliczana za pośrednictwem aplikacji publicznej. Natomiast, w przypadku innych klęsk wysokość start szacowały komisje powołane przez wojewodę - dopowiada Karol Junory.

Rolnik, by ubiegać się o wsparcie musi mieć nadany numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów oraz być mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem.

Wysokość pomocy, jak podkreśla Karol Junory, jest pochodną kilku czynników.

W przypadku suszy, zależy od powierzchni upraw, na której wystąpiły starty i wynosi 1.000 zł do 1 ha. Jeżeli natomiast szkody powstały w wyniku innych niekorzystnych zjawisk niż susza, wówczas stawki wsparcia zależą od wysokości poniesionych strat oraz od rodzaju upraw - informuje kierownik.

Poniosłeś szkody w uprawach? Pomoc tylko dla ubezpieczonych gospodarstw 

Łączna wysokość pomocy nie może przekroczyć 80% (w przypadku gospodarstw na obszarach ONW - 90%) kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej, z uwzględnieniem pomocy przyznanej na podstawie odrębnych przepisów i otrzymanych odszkodowań.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych - zaznacza Karol Junory.  

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić osobiście, np. korzystając z wrzutni w biurach powiatowych Agencji, przez pełnomocnika, wysłać polecona przesyłką nadaną w placówce poczty lub za pośrednictwem platformy ePUAP.  Do wniosku trzeba dołączyć, m.in. kopię protokołu oszacowania szkód.

Wysokość wsparcia:

- 1.000 zł do 1 ha - w przypadku suszy 

- 1.200 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 70% plonu

- 1.000 zł na 1 ha powierzchni, jeżeli straty w wysokości co najmniej 70% plonu dotyczą upraw innych niż drzewa owocowe

- 600 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw drzew owocowych, w których wystąpiły szkody w wysokości co najmniej 20% i mniej niż 70% plonu

- 500 zł na 1 ha powierzchni, jeżeli straty wynoszą co najmniej 20% i mniej niż 70% plonu i dotyczą upraw innych niż drzewa owocowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.