reklama

Poseł apeluje: rząd powinien finansować walkę z ASF

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RolnictwoPoseł Jarosław Urbaniak (PO) apeluje: rząd powinien natychmiast przejąć cały ciężar walki z Afrykańskim Pomorem Świń. - Jeśli teraz sobie nie damy z tym rady, będzie się to ciągnęło przez lata - mówił parlamentarzysta.
reklama

Podczas spotkania z mediami w Rawiczu, poseł przyznał, że chce jak najszerzej nagłośnić problem ze zwalczaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce, a zwłaszcza w Wielkopolsce, która ze względu na skalę produkcji trzody nazywana jest "świńskim zagłębiem".

Poseł twierdzi, że rząd powinien finansować w całości zwalczanie tej choroby. Między innymi właśnie o finansowanie bioasekuracji przez skarb państwa pyta w interpelacji złożonej na ręce premiera.

- To państwo musi walczyć z ASF. Ma taki obowiązek ustawowy - podkreśla poseł i zarzuca, że ministerstwo rolnictwa zbyt mało działa w tej sprawie i skoncentrowało się głównie na zmniejszeniu populacji dzików.

- Już kilka lat myśliwi odstrzeliwują dziki, ale statystyki są druzgoczące. Wśród zabitych dzików tylko 2 procent jest chorych. Nie tędy droga - mówi Urbaniak.

reklama

Podobne postulaty przedstawił Sejmik Województwa Wielkopolskiego, który wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe zwiększenie środków na walkę z ASF.  Radna sejmiku, Ewa Panowicz mówi o kolejnym problemie - braku inpektorów weterynaryjnych.

- W Wielkopolsce brakuje około 800 pracowników inspektoratów weterynaryjnych - radna podkreśla, że to również jest skutek niedofinansowania tego obszaru.

Radny gminy Pakosław Paweł Kląskała wymienia największe bolączki rolników związane z ASF:

- Najczęściej zgłaszane są koszty bioasekuracji, które wzrastają w związku z wydawaniem kolejnych rozporządzeń, oraz fakt, że duże sieci handlowe nie chcą przyjmować od przetwórców mięsa z terenów objętych strefami bioasekuracji, pomimo, że to mięso niczym nie różni się od pozostałych.

reklama

Wielkopolska produkuje 25 procent trzody chlewnej w kraju.

  • Na samej tylko ziemi rawickiej hoduje się ok. 126 tys. sztuk świń 
  • 61 tys. sztuk - gmina Miejska Górka
  • 41 tys. sztuk - gmina Jutrosin
  • 10 tys. sztuk - gmina Rawicz
  • 8 tys. sztuk - gmina Pakosław
  • 6 tys. sztuk - gmina Bojanowo
(dane z dnia 1 sierpnia 2021)

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama