reklama

Byli sołtysi dostali podwyżki. Zasługują na takie pieniądze?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. red.

Byli sołtysi dostali podwyżki. Zasługują na takie pieniądze? - Zdjęcie główne

Kto może liczyć na dodatek dla sołtysów? Sprawdź. | foto arch. red.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Twoje pieniądzePrezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformował o podwyżkach, które dostali rolnicy pełniący w przeszłości funkcje sołtysów.
reklama

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa jest wypłacane od lipca zeszłego roku. Jak policzono, wniosek o ten dodatek pieniężny złożyło prawie 35 tysięcy osób. 

KRUS ogłosiła waloryzację. Niewielka podwyżka dla sołtysów 

Do tej pory byli sołtysi otrzymywali dodatek w wysokości 300 złotych. Teraz jednak świadczenie zostało zwaloryzowane i jest wyższe. Nie jest to jednak dużo większa kwota od poprzedniej. 

Kwota świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od dnia 1 marca 2024 r. wynosi 336,36 zł – poinformowała Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Tak więc podwyżka wyniosła 36,36 zł. 

Dodatek do renty i emerytury. Kto ją otrzyma?

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa KRUS przyznaje wszystkim osobom pełniącym tę funkcję, niezależnie od pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub innego organu rentowego. Chodzi oczywiście o osoby, które uzyskały wiek emerytalny. To jednak tylko jeden z warunków. Zgodnie z ustawą świadczenie jest przyznawane osobie, która pełniła wskazaną funkcję  przez dwie kadencje, nie mniej niż przez 8 lat. Co ważne, przy ustalaniu okresu pełnienia pracy na rzecz wsi nie jest wymagane zachowanie ciągłości pełnienia tej funkcji. 

reklama

Pieniędzy nie otrzymają osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa, nawet jeżeli spełniły poprzednie dwa warunki.

Co ważne, wciąż można składać wnioski, żeby otrzymać dodatek. Komplet dokumentów należy dostarczyć do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.  Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie wydane przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego dla sołectwa, w którym wnioskodawca pełnił funkcję sołtysa, potwierdzające okres pełnienia tej funkcji (należy go szukać na stronie albo bezpośrednio w placówce danego urzędu),
  • oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa. 
Świadczenie przysługuje od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek o jego przyznanie.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama