reklama

OSP Rogożewo świętowała 120 lat. Wręczono odznaczenia, odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

OSP Rogożewo świętowała 120 lat. Wręczono odznaczenia, odsłonięto pamiątkową tablicę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
209
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWyjątkowo uroczyście zrobiło się przed salą wiejską w Rogożewie w sobotnie popołudnie, 21 czerwca. Świętowano Gminny Dzień Strażaka oraz 120-lecie tamtejszej OSP. Były odznaczenia, gratulacje i wiele ciepłych słów. - Warto otaczać się dobrymi, wartościowymi ludźmi, bo wtedy można zdziałać więcej i w Rogożewie widać, że takimi ludźmi się otaczacie - mówił burmistrz Romuald Krzyżosiak, zwracając się do druhów - jubilatów.
reklama

Obchody Gminnego Dnia Strażaka rozpoczęły się od uroczystego przemarszu przez Rogożewo. Strażacy zmierzali na plac przed salą wiejską, gdzie mieści się także remiza miejscowej OSP. Druhom towarzyszyła, jak zawsze niezawodna, Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki, która zadbała o muzyczną oprawę wydarzenia.

120 lat historii OSP Rogożewo

Po uroczystym przywitaniu gości przez prezesa Wojciecha Jarczewskiego, druhna Julia Stachowiak zabrała głos, by przypomnieć historię rogożewskiej jednostki.

- Z dokumentów znajdujących się w zasobach Archiwum Państwowego w Lesznie wynika, że Ochotnicza Straż Pożarna w Rogożewie została założona w 1905 roku. Informacja ta pojawiła się w wykazie istniejących straży pożarnych komisariatu obwód Jutrosin z 1927 roku. Według tegoż wykazu, w 1927 roku OSP Rogożewo miało 15 członków, a funkcję naczelnika pełnił Władysław Rolnik. Przyrządami pożarniczymi, jakimi dysponowała OSP Rogożewo, były jeden hak i dwa wiadra - rozpoczęła.

reklama

Następnie wspomniała, że w 1929 roku komendantem straży został Stanisław Radajewski, a jego zastępcą Jan Wachowiak.

- Reaktywacja ochotniczej straży pożarnej w Rogożewie miała miejsce w 1949 roku. To zasługa ówczesnego sołtysa Stanisława Stanisławskiego, mieszkańca Rogożewa Feliksa Kowalskiego, nauczyciela Tomasza Łagutko oraz druha Teodora Klejewskiego, strażaka z Jutrosina. Pierwsze w okresie powojennym zebrania ochotniczej straży pożarnej w Rogożewie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem - opowiadała Julia Stachowiak.

Zaznaczyła również, że jednym z pierwszych i najbardziej pamiętnych pożarów w historii jednostki był ten, w którym zapaliła się słomiana stodoła - od uderzenia pioruna. Na szczęście udało się uratować budynek.

reklama

W 1960 roku OSP w Rogożewie doczekała się własnej remizy. Powstała obok wiejskiej świetlicy, a środki na jej budowę pochodziły z budżetu gminnego i powiatowego. Dużą rolę odegrali też mieszkańcy, którzy chętnie włączyli się w prace.

- 10 lat później nasza straż otrzymała motopompę, którą przez wiele lat obsługiwał druh Franciszek Kowalski. (…) W roku 2000 strażacy z Rogożewa pozyskali nieodpłatnie od Zakładu Doświadczalno-Hodowlanego Instytutu Aklimatyzacji Roślin w Smolicach samochód strażacki Żuk - wskazała druhna.

Z biegiem lat OSP Rogożewo nie tylko brała udział w licznych akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale aktywnie uczestniczyła w życiu lokalnej społeczności. Jednostka była organizatorem gminnych zawodów sportowo-pożarniczych w latach 1969, 1989, 1999 i 2009.

reklama

- W roku 2010 prezydium ZGZ OSP RP - w uznaniu zasług - nadało Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogożewie srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa. W tym samym roku, w Rogożewie, stanęła pierwsza na terenie gminy Jutrosin figura naszego patrona świętego Floriana. Pod koniec 2015 roku trafił fabrycznie nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy GLBM 0,2/04 marki Ford. Natomiast w roku 2022 jednostka operacyjno-techniczna OSP została wyposażona w średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 2,5/16 Star 244 - wyliczała Julia Stachowiak.

Jak dodała, od 2010 roku OSP w Rogożewie sukcesywnie doposażano w nowoczesny sprzęt. Wśród zakupów znalazły się m.in. zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego, motopompy, pilarki, sprzęt ochrony dróg oddechowych oraz automatyczny defibrylator AED.

reklama

- Potencjał ratowniczy OSP w Rogożewie powoduje, że siły i środki JOT każdego roku uczestniczą w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy z OSP w Rogożewie współpracują z wieloma lokalnymi organizacjami i instytucjami, uczestnicząc w różnego rodzaju przedsięwzięciach mających na celu propagowanie zasad bezpieczeństwa pożarowego i ochrony ludności, a także wzbogacają swoją obecnością święta państwowe, uroczystości samorządowe i inne imprezy okolicznościowe. Ponadto wspomagają miejscowe szkoły i przedszkola. Wielokrotnie aktywnie włączyli się w organizację i przebieg międzypowiatowego obozu szkoleniowo-wypoczynkowego młodzieżowych drużyn pożarniczych w Brennie - mówiła przedstawicielka jednostki.

Dodała także, że podczas zebrania sprawozdawczo-wyborczego w 2021 roku wybrano obecny zarząd OSP Rogożewo. W jego skład wchodzą:

  • Wojciech Jarczewski - prezes,
  • Radosław Sobański - wiceprezes,
  • Tadeusz Stachowiak - naczelnik,
  • Rafał Snela - zastępca naczelnika,
  • Krzysztof Błoch - sekretarz,
  • Tomasz Guziołek - skarbnik,
  • Sebastian Majnert - gospodarz
  • Roman Doliński i Mariusz Kowalski (członkowie)
 

Komisję rewizyjną tworzą: Szymon Piotrowski - przewodniczący, Paweł Gierlik - sekretarz i Ewa Piotrowska - członek.

- Obecnie OSP w Rogożewie liczy 120 członków, w tym 32 czynnych, 68 wspierających i 20 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej. Spośród członków czynnych utworzona została jednostka operacyjno-techniczna - nadmieniła druhna Julia Stachowiak.

Odznaczenia na 120-lecie OSP Rogożewo

Tak podniosła uroczystość nie mogła obyć się bez wyróżnień i odznaczeń. Ochotnicza Straż Pożarna w Rogożewie, za wieloletnią ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej została odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.

Druhom wręczono złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa:

  • Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Tadeusz Stachowiak oraz dh Witold Stróżyk.
  • Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczono: dha Rafała Snelę, dha Sebastiana Majnerta oraz dha Romana Dolińskiego.
  • Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Krzysztof Kowalski, dh Karol Sobański, dh Romuald Krzyżosiak, dh Robert Plewka, dh Robert Ratajewski, dh Maciej Ratajewski, dh Szymon Piotrowski oraz dh Andrzej Pośpiech.          
  • Odznaką honorową Semper Vigilant odznaczony został dh Krzysztof Zuziak.
  • Ochotnicza Straż Pożarna w Rogożewie oraz dh Stanisław Janiak - prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Jutrosinie zostali odznaczeni Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".
  • Odznakę Strażak Wzorowy orzymała dh Ewa Piotrowska.
 

Druhom wręczono także odznaczenia za wysługę lat:

  • Za 70 lat służby w OSP odznaczony został Stanisław Bernadek.
  • Odznakę za wysługę lat 40 wręczono Tadeuszowi Stachowiakowi.
  • Za wysługę lat 35 odznakę przyznano Wojciechowi Jarczewskiemu
  • Za wysługę lat 30 odznaczono: Romana Dolińskiego, Tomasza Guziołka, Krzysztofa Błocha
  • Odznakę za wysługę lat 20 otrzymali: Mariusz Kowalski, Marcin Świerzewski, Szymon Stachowiak, Katarzyna Kowalska, Błażej Stachowiak oraz Krzysztof Kowalski. Za wysługę lat 10 odznaczeni zostali: Patryk Stanisławski, Julia Sobańska, Ewa Piotrowska, Jakub Stróżyński, Jakub Adamiak, Szymon Piotrowski, Paweł Gierlik oraz Hubert Piotrowski.
 

Na koniec wręczono odznaki „Młodzieżowa drużyna pożarnicza”. Złotą otrzymał Oliwier Brzeskot, a brązową: Karolina Jarczewska, Alicja Snela, Natalia Drahajm, Patrycja Kowalska, Nadia Łakoma, Natalia Majnert, Oliwia Tatarek, Karolina Majnert, Oliwia Snela, Oliwia Wachal, Zuzanna Molska, Maria Bartkowiak, Wojciech Jarczewski, Filip Hauza, Kacper Doliński, Patryk Tatarek, Jakub Krosiński, Piotr Mencel, Marcin Kowalski, Marcel Niedźwiedź oraz Zuzanna Krzyżosiak.

- Pragnę zapewnić, że te odznaczenia nie posadzą nas na tyłku, na stołku, na krześle, tylko dalej będą nas motywować do dalszej pracy, do rozwoju jednostek ochotniczych straży pożarnych naszego województwa, naszych gmin, powiatów, tak abyśmy mogli się nadal rozwijać ale i cieszyć się i szczycić tym, co dzisiaj widzimy tu - w Rogożewie - podsumował druh Stanisław Janiak.

Ponadto uhonorowano poprzednie władze OSP Rogożewo, osoby, firmy i instytucje wspierające jednostkę.

Odsłonili tablicę pamiątkową

Uroczystość miała jeszcze jeden szczególny moment - odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Ignacemu Buszy, bohaterowi Powstania Wielkopolskiego. Druh Wojciech Jarczewski wyjaśnił, dlaczego to właśnie w Rogożewie upamiętniono postać powstańca. Ignacy Busza mieszkał w wiosce przez osiem lat - od 1908 roku - i pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole. To właśnie stąd wyruszył, by stać się jednym z organizatorów Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu rawickiego.

W 2012 roku, usłyszałem ważne słowa od świętej pamięci druha Zenka Świderskiego - znanego regionalisty i założyciela Muzeum Ziemi Kobylińskiej. Powiedział wtedy: „Wojtek, ty u siebie masz bohatera Powstania Wielkopolskiego. Postaw mu tablicę pamiątkową”. Druhu Zenku - zadanie wykonane. Teraz naprawdę mogę spać spokojnie - powiedział prezes OSP Rogożewo. 

Życzenia dla OSP Rogożewo

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło życzeń. Składali je przedstawiciele rządu, samorządu, firm, instytucji oraz zaprzyjaźnionych jednostek OSP. Na ręce druhów trafiły również listy gratulacyjne.

- Dzisiejsze święto to nie tylko 120-lecie OSP Rogożewo, ale to również Gminny Dzień Strażaka. Dlatego pragnę podziękować za waszą obecność, za wasze zaangażowanie, za wasz udział, nie tylko w akcjach ratowniczych, z którymi tak najbardziej się OSP kojarzy, ale też za obecność na innych płaszczyznach życia naszego społecznego, za organizację życia kulturalnego, za pamięć historyczną - przekazał burmistrz gminy Jutrosin, Romuald Krzyżosiak.

I podkreślił:

Warto otaczać się dobrymi, wartościowymi ludźmi, bo wtedy można zdziałać więcej i w Rogożewie widać, że takimi ludźmi się otaczacie. Było powiedziane, że pierwsza figura świętego Floriana w gminie Jutrosin stanęła w Rogożewie i widać, że ten święty nad wami czuwa, bo jednostka kwitnie. 

Życzenia od strażaków zawodowych złożył druhom bryg. Jakub Stryjak, Komendant Powiatowy PSP w Rawiczu:

- Jak każda organizacja, musimy mieć najpierw marzenia, przeistaczające się w plany, wchodzące w realizację przedsięwzięcia, zrealizowane tematy i brać się za następne. W związku z tym, życzę tych marzeń, planów, działań, zrealizowanych przedsięwzięć. (...) Z całego serca, w imieniu funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, życzę wszystkiego dobrego.

Wieczorem na mieszkańców Rogożewa oraz sympatyków jednostki czekała impreza taneczna.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo