Poznaliśmy szczegóły związane z tegorocznymi wojewódzkimi dożynkami, których gospodarzem będzie Pleszew.
Kiedy odbędą się 22. Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie w Pleszewie?
Przypomnijmy: 22. Wojewódzko-Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie zaplanowano na 27 sierpnia.Dziś (w poniedziałek, 24 lipca) odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz samorządu wielkopolskiego, podczas której zdradzono szczegóły tego dużego wydarzenia.
Wiemy już, kto będzie gwiazdą wieczoru, znamy także starostów dożynek oraz wydarzenia, które odbędą się w ramach imprezy.
Wielkopolskie dożynki 2023 w Pleszewie. Dlaczego wybrano Pleszew?
Jak przypominał podczas konferencji w Pleszewie marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak, tegoroczne dożynki są pierwszymi - po pandemicznej przerwie.Wybór Pleszewa, jak zaznaczał marszałek, nie jest przypadkowy - już kilka lat temu - przed pandemią - planowano, że kolejne wojewódzkie święto plonów odbędzie się właśnie na terenie Południowej Wielkopolski.
- Tak wymyśliłem Pleszew, oczywiście wstępnie, bo dożynki nie mogłyby się odbyć, gdyby miejscowi gospodarze nie wyrazili akceptacji dla tego pomysłu, stąd dziekuję panu staroście i burmistrzowi, że zdecydowali sie wspólnie z nami podjąć ten wysiłek - organizacyjny i i finansowy. Muszę też wspomnieć o ogromnej przychylności księdza biskupa Damiana Bryla dla tej idei. Osobiście mi zależało, by z nowym biskupem kaliskim zrealizować tę dożynkową uroczystość, bo taka jest tradycja - zaznaczał dziś w Pleszewie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.
Skąd jednak wybór samego Pleszewa na szerokiej mapie Południowej Wielkopolski?
- Z wielu powodów. Najważniejszy jest taki, że miasto fantastycznie się rozwija, trzeba na to zwrócić uwagę wszystkich Wielkopolan. To także obszar z rolniczymi tradycjami, z rozwiniętym rolnictwem. Myślę, że osoby starościny i starosty dożynek - to dobre przykłady wielkopolskich gospodarzy - mówił marszałek.
ZOBACZ WIDEO:
Wielkopolskie dożynki 2023 w Pleszewie. Jaki jest program? Kto będzie gwiazdą wieczoru?
Zgodnie z planem, główne uroczystości odbędą się na miejskim stadionie w Pleszewie. Na terenie OHP odbędzie się z kolei koncert gwiazdy wieczoru.Oto program uroczystości, które odbędą się 27 sierpnia w Pleszewie:
Stadion Miejski (Aleje Wojska Polskiego)
- 12.00 - Otwarcie Wystawy Rolniczej
- 13.00 - Msza święta pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, biskupa kaliskiego. Po mszy świętej uroczysty obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „ŁANY" im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
- 16:30 - Program artystyczny (wystąpią m.in. lokalne zespoły z pow. pleszewskiego)
Centrum Kształcenia i Wychowania OHP (Aleje Wojska Polskiego 21):
- 20.30 - Koncert Zespołu BAJM (wstęp wolny)
Podczas dożynek wojewódzkich 2023 w Pleszewie będzie wystawa rolnicza
W ramach tegorocznych Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie tradycyjnie odbędzie się Wystawa Rolnicza, promująca regionalne rolnictwo, rozwój obszarów wiejskich oraz przedsiębiorczość lokalnych społeczności.Otwarcie zaplanowano na godz. 12.00 na stadionie miejskim.
Jak zaznaczają władze samorządu wojewódzkiego, wielkopolskie rolnictwo to nie tylko produkcja roślinna czy zwierzęca, ale także szeroko pojęte przetwórstwo rolno-spożywcze, dlatego w ramach wystawy rolniczej nie zabraknie lokalnych pszczelarzy promujących swoje wyroby czy regionalnych potraw przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich.
- Poza miodem i kulinariami, będzie można podziwiać rękodzieło, folklor regionalny czy tradycję ludową. W ramach Wystawy Rolniczej swoje stanowiska będą miały departamenty Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu - Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a także Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku. W programie m.in. pokaz kulinarny z wykorzystaniem małej mobilnej kuchni warsztatowej, związany z tematyką niemarnowania żywności. Pokaz połączony będzie z prelekcją dotyczącą ograniczania strat żywności w życiu codziennym oraz możliwością degustacji - wylicza wicemarszałek woj. wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.
To nie koniec. Kulinarne przysmaki w postaci pysznych i zdrowych koktajli przygotowane zostaną przez Wielkopolski Bank Żywności w ramach realizacji założeń Programu ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025".
Ponadto, w związku z Wielkopolskimi Dniami Energii 2023, dla dzieci i młodzieży przygotowane będą konkursy dotyczące wiedzy o odnawialnych źródłach energii, a w nich do wygrania będą atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Joanna Szymczak - starościna dożynek wielkopolskich 2023 w Pleszewie
Starościną 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie będzie Joanna Szymczak.Pani Joanna to 41-letnia mieszkanka Sulęcina w gminie Pleszew. Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z arteterapią na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła także studium ekonomiczne. Od 15 lat prowadzi wraz z mężem Mirosławem ponad 45-hektarowe gospodarstwo. Przejęli je po rodzicach męża i ukierunkowali wyłącznie na produkcję roślinną. Na powierzchni 20 ha uprawiają sałatę lodową, na 15 hektarach brokuły, po 10 ha natomiast zajmują sałata rzymska oraz kapusta stożkowa i zimowa. Uprawa odbywa się w trzech cyklach.
Zatrudniają w gospodarstwie na stałe 4 pracowników, ale sezonowo przy zbiorach pracuje ok. 20 osób. Posiadają też pełen park maszynowy i zaplecze do obróbki warzyw, jak magazyn czy chłodnia. Gospodarstwo państwa Szymczaków działa kompleksowo - od uprawy, przez pakowanie, brandowanie produktu, po własny transport do klienta. Rynek zbytu warzyw to nie tylko Polska, to także kraje europejskie i duże sieci handlowe.
Pani Joanna jest osobą, która chętnie działa społecznie. Pełniła funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w ZSP w Lenartowicach, gdzie do dziś chętnie angażuje się w szkolne inicjatywy. Jest także członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Lenartowicach. Jest doskonałą organizatorką i robi to z prawdziwą pasją oraz zaangażowaniem. Uwielbia kontakt z ludźmi i jest zawsze otwarta na niesienie pomocy innym. Pani Joanna jest matką trójki dzieci: 6-letniej Vanessy, 11-letniego Oskara i 13-letniego Oliwiera. To z rodziną właśnie najchętniej spędza wolny czas i odpoczywa podróżując.
Lucjan Kempiński - starosta dożynek wielkopolskich 2023 w Pleszewie
Starostą 22. Wojewódzko-Diecezjalnych Dożynek Wielkopolskich w Pleszewie będzie Lucjan Kempiński.Lucjan Kempiński to 58-letni rolnik z Taczanowa Pierwszego w gminie Pleszew. Jest absolwentem Technikum Rolniczego w Marszewie. Wraz z żoną Anną, która jako pielęgniarka jeszcze pracuje zawodowo, prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne. Rodzinne, bo w pracy pomaga im najstarszy syn Marek, a gospodarstwo zostało odziedziczone po rodzicach Pana Lucjana. Wówczas liczyło tylko niecałe 10 ha, dziś obejmuje powierzchnię 56 ha.
Państwo Kempińscy prowadzą działalność rolniczą już od 37 lat. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną. Wiodące uprawy to pszenica ozima, rzepak i buraki cukrowe. W prowadzeniu gospodarstwa Pan Lucjan skupia się na jakości i maksymalizacji plonów - wykorzystując współpracę z doradcami oraz wprowadzając innowacje w dziedzinie nawożenia i uprawy roślin. Korzysta także z unijnych i krajowych dofinansowań unowocześniając park maszynowy.
Swoim doświadczeniem w dziedzinie rolnictwa dzieli się z innymi. Jest wieloletnim członkiem Powiatowej Rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Pleszewie. Był także członkiem Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Pleszewie oraz radnym Rady Miejskiej w Pleszewie. Jego profesjonalizm w branży rolniczej potwierdzają odznaczenia. Z okazji 20-lecia Samorządu Rolniczego w Wielkopolsce uhonorowany został przez Wielkopolską Izbę Rolniczą odznaczeniem za wieloletnie zaangażowanie i osobisty wkład w pracę na rzecz wielkopolskich rolników. Odznaczony został także przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi honorową odznaką „Zasłużony dla rolnictwa".
Prywatnie to ojciec czwórki dzieci: 30-letniej Marty, 28-letniego Krystiana, 27-letniego Marka oraz 21-letniej Karoliny. Ma z dziećmi bardzo dobre relacje i lubi spędzać czas z rodziną. Chętnie wyjeżdżają na odpoczynek i poznają wspólnie nowe miejsca. Pan Lucjan interesuje się sportem i polityką, a w wolnych chwilach czyta fachową prasę o tematyce rolniczej.
Ile będą kosztować dożynki wojewódzkie organizowane w Pleszewie?
Według informacji władz samorządu województwa wielkopolskiego, tegoroczne dożynki w Pleszewie kosztować będą ok. 370 tys. zł, z czego koszt organizacji głównego koncertu gwiazdy wieczoru - to ok. 100 tys. zł.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.