Reklama

Były kościół stwarza niebezpieczeństwo. Jaki plan ma gmina?

Opublikowano: 11 czerwca 2021 07:00
Autor: Jakub Sławiński

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Od lutego zamknięta jest sala sportowa w dawnym kościele ewangelickim w Jutrosinie. Z obiektu dotychczas korzystali uczniowie podstawówki. Teraz nie mogą, bo wieża budynku sypie się. Na jego remont potrzebne są spore pieniądze.

Reklama

W lutym odpadł fragment gzymsu z zabytkowej sali gimnastycznej przy jutrosińskiej szkole podstawowej, uszkadzając dach i wybijając szybę w oknie.

- Na szczęście, w tym czasie nikt nie przebywał w pobliżu, bowiem mogłoby dojść do tragedii - mówił w lutym burmistrz Romuald Krzyżosiak, który na pomoc wezwał strażaków.

Niestety, strażacki wysięgnik był zbyt niski i konieczne było wynajęcie zewnętrznej firmy z specjalistycznym sprzętem. Doraźnie zabezpieczono uszkodzone elementy wieży.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kawałek muru runął na ziemię, uszkodził dach i wybił okno

Sala sportowa w byłym kościele. Raport  

W ostatnim czasie powstał raport budowlany opisujący stopień zniszczenia budynku dawnego kościoła. Wskazuje on na zły stan techniczny wieży.

Niestety, ten obiekt nie jest w najlepszym stanie. Zarówno kopuła, jak i iglica są znacznie zniszczone. Ich stan jest określony jako „alarmujący” - przekazuje Marek Glura, wiceburmistrz gminy Jutrosin.

Raport przygotowany na zlecenie urzędu informuje o fatalnym stanie spoin oraz cegieł. Widoczne są spore pęknięcia muru oraz liczne uszkodzenia i ubytki w pokryciu dachu. Grozi to oderwaniem się fragmentów konstrukcji budynku, dlatego jego najbliższe otoczenie jak i sama sala zostały wyłączone z użytku. 

Sala sportowa w byłym kościele. Kosztowny remont 

W rozmowie z reporterem Rawicz24.pl, wiceburmistrz nie ukrywa, że konieczna jest kosztowna naprawa.

- Musimy znaleźć ogromne środki na remont tego obiektu - komentuje Marek Glura.

Dodaje, że gmina stara się pozyskać pieniądze z funduszy zewnętrznych.

- Nie jest to łatwe, ale spróbujemy. W najgorszym wypadku, środki będą musiały pochodzić wyłącznie z budżetu gminy - przyznaje wiceburmistrz.

Właśnie od możliwości finansowych gminy zależny jest termin modernizacji budynku. Czy uda się salę uruchomić do września - a więc początku roku szkolnego?

Raczej jest to niemożliwe - nie pozostawia złudzeń Marek Glura. W tym czasie nie jesteśmy wykonać prac. Wszystkie działania wymagają też zgody konserwatora zabytków - zaznacza wiceburmistrz. 

Sala sportowa w byłym kościele. Korzystają z sali liceum

W obecnej sytuacji uczniowie podstawówki zmuszeni są do korzystania z pobliskiej sali Zespołu Szkół im. Jana Pawła II. Przy dobrej pogodzie, zajęcia wychowania fizycznego odbywają się i odbywać będą na boisku szkolnym.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 dni temu | ocena +2 / -8

  Jutrosiniak

  Zepchnąć Zgruzować Wywieść w pizdu ! Za ten remonty postawimy nową hale

  • 8 dni temu | ocena +6 / -1

   T.P.

   No tak to nie działa jest to obiekt zabytkowy panie kolego

   • 8 dni temu | ocena +2 / -1

    Jooo

    To niech ten kto zabrania usunąć zabytek da na naprawę

    • 8 dni temu | ocena +0 / -0

     Aaa

     Joo .ale to tak nie działa. Kasy to ominie dają

     • 5 dni temu | ocena +0 / -0

      T.P.

      Każdy z was tu próbuje być mądry i myśli że.on by to zrobił lepiej Zagłębcie się w przepisy zobaczcie jak to wygląda od środka A potem się wypowiadajcie