Reklama

"ASF stał się rzeczywistością" Ognisko w powiecie rawickim

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

"ASF stał się rzeczywistością" Ognisko w powiecie rawickim - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Niestety, to czego przez cały czas się obawialiśmy, stało się rzeczywistością. Przypadki ASF zostały potwierdzone w powiecie rawickim – mówi wicestarosta Jakub Moryson. I relacjonuje spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Uczestniczyli w nim, m.in. Jacek Cichosz, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Karol Junory, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miejskiej Górce, Piotr Napierała, łowczy okręgowy PZŁ w Lesznie, Eugeniusz Wlekliński, przedstawiciel Nadleśnictwa Piaski, Łukasz Rojda z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Grażyna Marczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz rawiccy włodarze i przedstawiciele policji i straży pożarnej.

Jacek Cichosz, poinformował o aktualnej sytuacji w powiecie rawickim w związku z wystąpieniem ASF na terenie gminy Bojanowo.

- 27 lipca przystąpiono do utylizacji świń z gospodarstwa, w którym pojawiło się ognisko ASF. W kolejnych dniach nastąpi jego wstępna i ostateczna dezynfekcja - dodaje Jakub Moryson.

W najbliższych dniach, po otrzymaniu oficjalnego wyniku z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, rozporządzeniem wojewody wielkopolskiego, zostaną wyznaczone nowe strefy dla powiatu rawickiego.

- Wszyscy podzielamy obawy w związku z pojawieniem się ASF na naszym terenie. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i konsekwencji, które mogą w jej wyniku nastąpić. W powiecie rawickim hoduje się około 130 tys. świń, a w samej gminie Miejska Górka jest to około 65 tys. sztuk. Dlatego w najbliższych dniach lekarze weterynarii będą prowadzić dalsze kontrole w gospodarstwach zajmujących się hodowlą trzody chlewnej, pod kątem stosowania bioasekuracji. Po wyznaczeniu stref, zostaną zamieszczone tablice informacyjne na wjazdach do miejscowości, które się w nich znajdą - zaznacza wicestarosta.

Dodaje, że samorządy włączą się do akcji informacyjnej o zagrożeniu ASF. - Mamy nadzieję, że sytuację uda się opanować, bo dalsze rozprzestrzenianie się ASF w naszym powiecie, może mieć tragiczne skutki ekonomiczne i gospodarcze dla wielu rodzin i zakładów pracy. Dlatego obecnie jeszcze bardziej należy zwracać szczególną uwagę na zalecenia wskazane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i Ministra Rolnictwa, skierowane do tych wszystkich, którzy zajmują się chowem i hodowlą świń, obrotem surowcem oraz postępowaniem przy kontaktach z dzikami, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusowi - podkreśla Jakub Moryson.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy