reklama

Badają jakość powietrza wokół swojej szkoły. Czujnik na budynku rawickiej "zawodówki"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Kowalski

Badają jakość powietrza wokół swojej szkoły. Czujnik na budynku rawickiej "zawodówki" - Zdjęcie główne

foto Bartosz Kowalski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRawicki Zespół Szkół Zawodowych im. Stefana Bobrowskiego bierze udział w ogólnopolskim projekcie związanym z jakością powietrza. Na jednym z budynków placówki zamontowano czujnik mierzący stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10.
reklama

Projekt, w którym bierze szkoła nosi nazwę Edukacyjna Sieć Antysmogowa. To program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy Esa NASK, we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Obecnie udział bierze w nim ponad 2.200 szkół z całej Polski. Oprócz rawickiej "zawodówki", czujniki powietrza zainstalowały placówki w Szkaradowie i Dubinie. 

Czujnik jakości powietrza w największej szkole w powiecie rawickim

Czystego powietrza potrzebujemy, aby żyć i zdrowo się rozwijać. Niestety, gdy powietrze, którym oddychamy, jest zanieczyszczone, stopniowo zaczyna wpływać negatywnie na nasze zdrowie, a długotrwałe narażenie na smog to ryzyko wielu chorób - nawet bardzo poważnych. Założeniem projektu jest dążenie do poprawy jakości powietrza w Polsce.

reklama

W jego ramach w Zespole Szkół Zawodowych w Rawiczu zamontowano czujnik mierzący stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM10  oraz dwie tablice led wyświetlające wyniki pomiarów, które znajdują się w budynku A - na pierwszym i drugim piętrze. Sam czujnik ulokowano przy głównym wejściu do szkoły - po lewej stronie na budynku B. 

Celem udziału w projekcie było oczywiście zwiększenie świadomości uczniów na temat tego, w jaki sposób sami się trujemy. Jako szkoła nie ponosiliśmy żadnych kosztów w związku z udziałem w programie - przekazała Daria Jagła, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu.

Specjaliści akcentują - monitoring poziomów zanieczyszczenia powietrza PM 2,5 i PM 10 to ważny krok w kierunku zrozumienia i zarządzania jakością powietrza, co może przyczynić się do poprawy zdrowia i komfortu życia społeczności lokalnej.

reklama

Jak podkreśla Daria Jagła, dzięki udostępnieniu wyników pomiarów publicznie - na stronie internetowej oraz prezentacji rankingu szkół, której uczniowie doświadczają największego zanieczyszczenia - można zachęcić do działań mających na celu poprawę jakości powietrza w danym obszarze. Równocześnie, jak zaznacza, promowanie zdolności cyfrowych poprzez e-lekcje i kursy na platformie e-learningowej stanowi dodatkową wartość tego programu edukacyjnego.

Pomiar na żywo można śledzieć TUTAJ.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama