Reklama

Będą nowe mieszkania w Miejskiej Górce?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Będą nowe mieszkania w Miejskiej Górce? - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Miejska Górka - podobnie jak samorządy Bojanowa i Rawicza - rozważa przystąpienie do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM). Gdzie mogłyby powstać nowe mieszkania?

Reklama

Burmistrz Karol Skrzypczak uważa, że warto rozważyć budowę mieszkań w ramach SIM, bo zapotrzebowanie na nowe lokale w gminie jest duże, a sam program dobrze oceniany przez samorządowców. Wyjaśniał radny podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia połączonych komisji działających przy radzie, że SIM będzie miał formę spółki akcyjnej, którą będą zakładać gminy, a partnerem ma być instytucja rządowa.

- Zadaniem SIM będzie zbudowanie mieszkań głównie na wynajem - z możliwością wykupu ich w jakiejś perspektywie czasowej - objaśniał zasady programu Karol Skrzypczak. - Będą to lokale dla osób, które nie kwalifikują się do socjalnych, czy komunalnych, ale nie mają też zdolności kredytowej. Te mieszkania mają być z niskimi kosztami eksploatacyjnymi i niskim czynszem - opisywał. Jak mówił, mogą to być obiekty wielorodzinne lub niewielkie domy w zabudowie bliźniaczej, szeregowej. 

Warto?

Burmistrz uważa, że Miejska Górka jest na tyle atrakcyjnym miejscem do zamieszkania - także ze względu na bliskość do Rawicza - że na pewno byłoby zainteresowanie tanimi mieszkaniami czynszowymi. Dodał, że - w jego ocenie - warunki na rynku mieszkaniowym obecnie dyktują deweloperzy. - Mieszkania są bardzo drogie, a w wielu przypadkach także bardzo niskiej jakości. Mimo tego, jeszcze zanim jest wbita łopata, one są już sprzedane, ale jeśli powstaną mieszkania w ramach SIM, to i te lokale  będą musiały być trochę tańsze przy tego rodzaju konkurencji - argumentował włodarz.   

Gdzie?

Burmistrz dodał, że przystępując do spółki, gminy mogą wnosić jako udziały, grunty, na których obiekty miałyby być stawiane. Poinformował radnych, że warto byłoby, żeby za jakiś czas - mając na uwadze SIM - gmina nabyła odpowiedni teren, bo obecnie takim nie dysponuje.  - Idealnie nadaje się do tego grunt o powierzchni około 1,5 ha, będący obecnie własnością Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, który mógłby być odpowiedni na budownictwo jednorodzinne lub dwa, trzy bloki - zaznaczył.  

Dla kogo?

Według burmistrza problemu ze znalezieniem chętnych na lokale w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej nie będzie. - Wydaje mi się, że jak powstanie u nas porządne przedszkole i żłobek to Miejska Górka naprawdę będzie bardzo atrakcyjna do osiedlania się - podkreślał Karol Skrzypczak. Poinformował, że zainteresowanie osiedlaniem się w mieście jest bardzo duże, o czym świadczy systematyczne wyznaczanie nowych ulic oraz rosnący koszt gruntów. - Jak do tego doliczyć koszt budowy, to jest drogie przedsięwzięcie, na które nie każdego stać i dla tych osób właśnie ma być SIM - mówił Skrzypczak, a radni zgodzili się z nim, że przystąpienie do tej inicjatywy to dobry pomysł. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy