Reklama

Będzie podwyżka podatków. "Te stawki to kompromis"

Opublikowano: pt, 4 gru 2020 11:14
Autor:

Będzie podwyżka podatków. "Te stawki to kompromis" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od kilka procent podniesiono poszczególne stawki podatków od pakosławskich nieruchomości. Zdaniem wójta Piotra Skrzypka przyjęte stawki są kompromisem między koniecznością zabezpieczenia budżetu gminy a spojrzeniem na sytuację finansową mieszkańców i przedsiębiorców w dobie pandemii.

Włodarz podkreśla, że radni podejmując jednogłośną decyzję mieli również na uwadze znaczące wydatki na inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku na terenie gminy.

- Pod tym względem będzie to prawdopodobnie rekordowy rok - ocenia Piotr Skrzypek, przypominając najważniejsze przedsięwzięcia. - Zamierzamy wybudować ścieżkę do Sów wraz z energooszczędnym oświetleniem, realizujemy wspólną inwestycję z Gminą Rawicz i Powiatem Rawickim - ścieżkę rowerową do Osieka. Planujemy także wziąć udział w wielkim przedsięwzięciu, jakim będzie budowa praktycznie od podstaw nowej drogi powiatowej ze Słupi Kapitulnej do Chojna oraz wybudować kilka dróg gminnych. A to tylko niektóre przedsięwzięcia zaplanowane na przyszły rok.

Bez sprzeciwu przyjęto również stawki będące podstawą obliczenia stawek podatków: leśnego i rolnego.

Do tej pory, w podatku leśnym pakosławska rada zawsze uchwalała stawki podane przez Główny Urząd Statystyczny. Tak też jest i teraz. W 2021 roku podstawa obliczenia podatku będzie wynosić 196,84 zł (cena 1m3 drewna). Dla porównania teraz wynosiła 194,24 zł za 1 m3.

Stawkę podaną przez GUS przyjęto także dla obliczenia podatku rolnego.

Rada gminy mogła co prawda ją obniżyć, ale na takie rozwiązanie nie zdecydowano się. Oznacza to, że w 2021 roku rolnicy z gminy Pakosław zapłacą podatek w maksymalnej wysokości - 146,37 zł od jednego hektara przeliczeniowego.

Więcej można przeczytać w Życiu Rawicza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE