Tuż pod koniec minionego roku odbyła się sesja rady miejskiej w Bojanowie. Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia było uchwalenie budżetu gminy na 2025 rok. Co istotne - to pierwszy budżet nowych władz, bo przypomnijmy, że w efekcie ostatnich wyborów samorządowych gmina ma nowego burmistrza i wiceburmistrza, w większości zmienił się także skład rady.
Jakie inwestycje planuje realizować w 2025 roku gmina Bojanowo?
Treść stosownych uchwał odczytała skarbnik Patrycja Kubiak, a burmistrz Paulina Wolsztyniak omówiła zasady tworzenia planu finansowego gminy, dochody, wydatki oraz przewidziane na najbliższe miesiące inwestycje. Swoje przemówienie podparła prezentacją multimedialną.
- Projekt budżetu gminy Bojanowo na 2025 rok został opracowany na podstawie materiałów planistycznych przedłożonych przez kierowników jednostek, referatów, zakładów budżetowych oraz dyrektorów szkół oraz radnych rady miejskiej, zgodnie z uchwałą w sprawie trybu i prac nad projektem uchwały budżetowej - przypomniała Paulina Wolsztyniak.
Część zadań to kontynuacja tego, co rozpoczęły jeszcze poprzednie władze i na co pozyskano pieniądze ze źródeł zewnętrznych. Pojawiło się także kilka nowych propozycji, ale nie są to inwestycje, o których najwięcej było mowy w ostatnim czasie. W budżecie na ten rok nie znalazła się chociażby budowa nowego boiska piłkarskiego dla Ruchu Bojanowo. Dlaczego? Gmina nie dysponuje własnymi funduszami na realizację tego przedsięwzięcia i będzie się o nie starać w innych źródłach.
Przewidziano natomiast termomodernizację szkół w Bojanowie i Golinie - choć tu także samorząd liczy na pieniądze z zewnątrz, a także budowę w Bojanowie niewielkiego obiektu, w którym zlokalizowana zostałaby siłownia i salka fitness. Zaplanowano również postawienie tęźni solankowej w parku miejskim, o ile uda się uzyskać dofinansowanie.
Sporo pieniędzy ma pochłonąć budowa garażu dla OSP w Bojanowie, bo obecnie nowe auto straży jest garażowane poza remizą.
NIEKTÓRE INWESTYCJE GMINY BOJANOWO ZAPLANOWANE NA 2025 rok
- Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne (2024 - 2026) - 2 mln 89 tys. zł
- Rewitalizacja miejscowości Sowiny (2023 - 2025) - 1 mln 390 tys. zł
- Rewitalizacja parku im. Kosynierów w Bojanowie (2024 - 2026) - 605 tys. zł
- Budowa studni w Zaborowicach wraz z rozbudową i modernizacją stacji (2024 - 2026) - 1 mln 51 tys, 650 zł
- Renowacja ceglanej elewacji przedszkola (2024 - 2025) - 817 tys. zł
- Budowa kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej w Bojanowie ul. Czereśniowa (2025 - 2026) - 590 tys. zł
- Przebudowa drogi gminnej Bojanowo - Pakówka (2025) - 516 tys. 982 tys. zł
- Budowa siłowni - 100 tys. zł
- Termomodernizacja szkoły w Bojanowie (2025 - 2026) - 100 tys. zł
- Termomodernizacja szkoły w Golinie Wielkiej (2025 - 2026) - 100 tys. zł
- Budowa garażu dla OSP Bojanowo - 500 tys. zł.
- Budowa kanalizacji sanitarnej dla nowego osiedla na terenie po działkach - 790 tys. zł
Burmistrz Paulina Wolsztyniak poinformowała również, że gmina planuje jeszcze złożyć wnioski na dofinansowanie takich zadań jak:
- Czyszczenie stawu w Golinie Wielkiej ("Błękitno-zielone inicjatywy dla Wielkopolski" Urząd Marszałkowski)
- Doposażenie placu zabaw w Golinie Wielkiej ("Pięknieje wielkopolska wieś" - Urząd Marszałkowski)
- Budowa tężni solankowej ("Innowacyjna zielona infrastruktura i ochrona bioróżnorodności" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)
- Budowa sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Gołaszynie (Urząd Marszałkowski)
- Budowa budynku siłowni w Bojanowie (Program Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027, Wielkopolska Lokalna Grupa Działania Kraina Lasów i Jezior)
- Budowa boiska pilkarskiego (dofinansowanie infrastruktury sportowej z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej)
Radni nie mieli wielu pytań w sprawie budżetu gminy Bojanowo. RIO miało zastrzeżenia
Skarbnik gminy zapoznała radnych także z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, bo burmistrz ma obowiązek przedłożenia jej projektu budżetu. Organ miał uwagi zarówno do budżetu, jaki i Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zastrzeżenia specjalistów od finansów dotyczyły przede wszystkim nierealności przyjętych założeń w WPF.Przewodniczący rady Marcin Triebs otworzył dyskusję na temat uchwalanego budżetu, ale większość z radnych nie zabrała w tej sprawie głosu. Jedynie sam przewodniczący oraz wiceprzewodnicząca rady Ewa Szczepaniak dopytywali o kwestie finansowe związane właśnie z opinią RIO.
- Profesjonalna opinia dla mnie stanowi podstawę do zajęcia głosu. W głównej mierze opieramy się na kredytach i pożyczkach lub dofinansowaniu z innych źródeł. I to, co mnie niepokoi, to zapis, że od roku 2026, jak zrealizujemy to, co teraz planowane, żadnej pożyczki nie powinniśmy zaciągać już, bo może dojść do niespełnienia wymaganych wskaźników finansowych. Wynik tego roku rzutuje więc na kolejne lata. Przedstawione przez panią burmistrz przedsięwzięcia są fantastyczne, ale mamy tylko kwoty dofinansowania, a nie kwoty, które będzie trzeba dołożyć - zaznaczała Ewa Szczepaniak.
Skarbnik Patrycja Kubiak uspokajała jednak i tłumaczyła, że budżet jest tak skonstruowany - jest też pod ciągłą kontrolą - że nie ma mowy o zaburzeniu płynności finansowej gminy.
Radna Daria Kuczyńska chciała wiedzieć, co z budową boiska piłkarskiego, a radna Marlena Jasińska dociekała o pieniądze na budowę nowej studni.
Na pytania rajców odpowiadała wiceburmistrz Katarzyna Sadowska.
- Trzymamy rękę na pulsie - mówiła zapewniając, że gmina cały czas śledzi ogłaszane programy, by móc składać wnioski o dofinansowanie najważniejszych zadań.
Większość radnych gminy Bojanowo "za". Przewodniczący się wstrzymał
Ostatecznie, uchwała w sprawie budżetu, zaproponowana przez burmistrz Paulinę Wolsztyniak, została przyjęta większością głosów. 14 radnych opowiedziało się za przyjęciem budżetu. Od głosu wstrzymał się jedynie Marcin Triebs - przewodniczący rady miejskiej.
- Głosowałem przeciwko projektowi Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2025-2032 oraz wstrzymałem się od głosu w sprawie projektu budżetu na rok 2025. Decyzję taką podjąłem po zapoznaniu się z projektami tych uchwał oraz zapoznaniu się z opiniami RIO. Regionalna Izba Obrachunkowa zgłosiła szereg uwag dotyczących obu dokumentów. Zastrzeżenia dotyczyły przede wszystkim nierealności przyjętych założeń w WPF, jak również niespójności danych pomiędzy tym dokumentem a budżetem na 2025 rok. Oczywistym było, że te błędy będą musiały zostać skorygowane przed procedowaniem uchwał, jednak autopoprawki do projektów wpłynęły do radnych zaledwie kilkadziesiąt minut przed sesją. Moim obowiązkiem jako radnego jest podejmowanie decyzji w oparciu o solidne dane i dokładną analizę, a zbyt krótki czas uniemożliwił mi rzetelne zapoznanie się z proponowanymi zmianami i ich potencjalnymi skutkami - wyjaśnia Marcin Triebs.
W kwesii planu finansowego gminy głos zabrał jeszcze obecny na posiedzeniu rady rady powiatu Maciej Jagodziński.
- Nie jest za bogaty patrząc na inne gminy. Życzę więc, by otrzymane dotacje znacznie go zwiększyły - skwitował.