Reklama

Burmistrz pisze list do premiera Morawieckiego

Opublikowano: 23 lutego 2021 07:42
Autor: Joanna Miśkowiak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Grzegorz Kubik wystosował list do premiera w sprawie podziału środków unijnych na lata 2021-2027. Twierdzi, że algorytm jest krzywdzący dla mniejszych samorządów w Wielkopolsce.

Reklama

W liście Grzegorz Kubik zaznacza, że zaproponowana metoda podziału środków na najbliższych 6 lat jest niezwykle niekorzystna dla wielu wielkopolskich gmin, w tym Rawicza. Zauważa on, że przekroczenie przez Wielkopolskę o 1 proc. granicy 75 proc. PKB na mieszkańca w porównaniu do średniej UE, spowodowało zmniejszenie kwoty alokacji.

- Przekroczenie to dotyczy wyłącznie aglomeracji poznańskiej podnoszącej wskaźnik Wielkopolski powyżej 75 proc. W przypadku pozostałej części województwa wskaźniki są niższe. W pozostałych podregionach Wielkopolski możemy zauważyć, że uśrednienie prowadzi, tak jak w przypadku gminy Rawicz, do rażących dysproporcji - argumentuje Grzegorz Kubik. - Do nowej perspektywy wchodzimy jako obszar z mniejszym procentowym dofinansowaniem do pojedynczych inwestycji oraz prawie najniższym w kraju kwotowym wsparciem na mieszkańca - dodaje.

 

Inni dostaną więcej?

Jak wyjaśnia Kubik, gminy o podobnym PKB co Rawicz i leżące w województwach np. lubelskim, śląskim czy łódzkim otrzymają w przeliczeniu na jednego mieszkańca kwotę pomiędzy 729 a 524 euro. Gmina Rawicz uzyska jedynie 306 euro.

- To spadek o 56 proc. w stosunku do obecnej alokacji - zauważa burmistrz Kubik. - Przede wszystkim nowe zasady nie wyrównują szans pomiędzy bogatymi i biednymi gminami, powodując, że będą one dystansowane przez gminy z innych regionów w kraju czy większe ośrodki. Jest to sprzeczne z polityką opartą na zrównoważonym rozwoju - tłumaczy burmistrz.

 

Apel do premiera

Włodarz Rawicza apeluje do premiera o ponowne przejrzenie propozycji przyjętych założeń w sposób umożliwiający większe wsparcie dla całej Wielkopolski z dodatkowym uwzględnieniem biedniejszych gmin w województwie.

- Jestem przekonany, że wnikliwa analiza i wprowadzenie korekt pozwoli zrealizować tak ważny cel, jakim jest faktyczny zrównoważony rozwój wszystkich gmin i regionów w Polsce - dodaje burmistrz. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 dni temu | ocena +8 / -2

  beata

  Wielu osobą wydaje się, że mamy znakomitego burmistrza, tamto zrobił łatanie, ładne imprezy robi, ładne gazetki wydaje itp i w ogóle jak jego przyboczni głoszą Rawicz pięknieje. Pewnie ludzi będą go wybierali dopóki na pięknienie miasta nie zabraknie pieniędzy w kasie, dopóki nie zrujnuje finansów miasta tak że następcy nie będą mogli się pozbierać. Nikt sobie nie zadaje pytania w jakiej kondycji finansowej zostawi miasto i czym to grozi to dla mieszkańców.

 • 2 dni temu | ocena +8 / -2

  wyb

  A jak wygląda zrównoważony rozwój gminy i wnikliwa analiza wydatków. Może od tego należało by zacząć. Bo tak szczerze mówiąc Morawiecki właściwie robi tak samo, jak pan burmistrz w gminie, czyli daje pieniądze tam, gdzie mu się zwróci więcej w procentach wyborczych . Przygadał populista populiście.

 • 2 dni temu | ocena +9 / -1

  Jan

  Premier już to pismo czyta i przejmuje się tym.

 • 2 dni temu | ocena +7 / -0

  wyborca

  jak się żle wydaje pieniądze podatników to gmhina nie funduszy zewnętrznych-potwierdzenie to rezygnacja w krótkim czasie skarbników!!!

 • 3 dni temu | ocena +14 / -7

  UWAGA

  Uwaga - on pisze. Niech wszyscy się dowiedzą, że on pisze! Łał, on pisze.

  • 2 dni temu | ocena +2 / -9

   Bdb

   To chyba dobrze,że pisze i zwraca na touwagę