Reklama

Burmistrzowie i wójtowie będą rządzić dłużej? PiS chce przesunąć wybory samorządowe

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: adobe stock

Burmistrzowie i wójtowie będą rządzić dłużej? PiS chce przesunąć wybory samorządowe - Zdjęcie główne

wybory | foto adobe stock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Politycy Prawa i Sprawiedliwości zamierzają przełożyć wybory samorządowe. Nie chcą, by zbiegły się z elekcją do sejmu i senatu.

Wybory samorządowe, według kalendarza wyborczego powinny się odbyć jesienią przyszłego roku (w 2018 roku wydłużono kadencję z 4 do 5 lat). Jednocześnie, też jesienią przypada termin elekcji do sejmu i senatu. 

To jest niewykonalne, żeby przeprowadzić na raz wybory samorządowe i parlamentarne. To mówi PKW i to mówią także wszyscy szefowie finansów partyjnych - twierdzi cytowany przez media szef PiS, Jarosław Kaczyński. 

Termin wyborów samorządowych może zostać przesunięty o pół roku. Rawiccy samorządowcy komentują

Partia rządząca chce przesunąć termin wyborów o pół roku. Oznaczałoby to wydłużenie o 6 miesięcy aktualnej kadencji radnych i włodarzy gmin i przełożenie wyborów na termin wiosenny. 

Przesunięcie terminu o pół roku spowoduje że nowe władze będą wybierane w pierwszej połowie roku. Jest to dobry termin, choćby dlatego, że nowo wybrani włodarze będą mieli sporo czasu na przygotowanie swojego pierwszego budżetu - komentuje Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki, najbardziej doświadczony włodarz z powiatu rawickiego.

Zmiana terminu wyborów - jak podkreślają samorządowcy - nie powinna szczególnie wpłynąć na pracę gmin ziemi rawickiej i powiatu.

Jestem zwolennikiem rozdzielenia wyborów do parlamentu i samorządowych, a przedłużenie aktualnej kadencji nie będzie miało żadnego wpływu na moją pracę - deklaruje wójt gminy Pakosław - Piotr Skrzypek, który zamierza starać się o reelekcję.

Burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik podchodzi ostrożnie do zapowiedzi polityków PiS.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona przez sejm i senat oraz podpisana przez prezydenta, będę mógł się do niej ustosunkować i przedstawić, jak - moim zdaniem - ten dodatkowy okres może wpłynąć na realizację zadań w tej kadencji - zastrzega włodarz gminy Rawicz.

Przesunięcie terminu wyborów samorządowych. Wiadomo, kiedy może odbyć się głosowanie 

Jeśli wybory zostaną przełożone o 6 miesięcy, przypadną na przełom marca i kwietnia 2024 r. To oznacza, że do dyspozycji prezydenta (do którego kompetencji należy wyznaczenie terminu wyborów) będą jedynie cztery niedziele. Dwie w zasadzie można od razu wykluczyć. Mało prawdopodobne bowiem, by wybory odbyły się w Niedzielę Palmową czy Wielkanoc. Do urn pójdziemy więc najpewniej 7 lub 14 kwietnia 2024 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy