Radości z połączenia Orlenu z Lotosem nie ukrywał Daniel Obajtek.
- Tworzymy historię. Dzisiaj połączyliśmy PKN ORLEN i Grupę LOTOS. To finał transakcji, o której wielu myślało i mówiło, nikt nie rozpoczął, a nam udało się ją skutecznie przeprowadzić - mówił 1 sierpnia 2022 roku Daniel Obajtek, ówczesny prezes zarządu PKN Orlen. - Nie spoczywamy na laurach. Już działamy, aby zidentyfikowane synergie przełożyć jak najszybciej na konkretne korzyści dla firm, ich Akcjonariuszy i Klientów. Od początku to był nasz priorytet, co wyraźnie podkreślaliśmy. Od czterech lat mocno inwestujemy i dalej będziemy wzmacniać obszary, które będą przynosić zyski w przyszłości - dodał.
Ekspansja węgierskiej firmy
W proces został zaangażowany m.in. węgierski MOL. To ważne przedsiębiorstwo naftowo-gazowe w naszej części Europy. W Polsce działa od 1997 roku. Węgierska firma sprzedawała paliwa na ponad 80 stacjach, głównie w Małopolsce.W ramach umowy z Orlenem ustalono, że MOL przejmie pakiet 417 stacji paliw sieci detalicznej LOTOS znajdujących się w naszym kraju. Wartość transakcji oscylowała wokół 610 mln dolarów. Jednocześnie, w ramach umowy, PKN Orlen przejęła 185 stacji paliw Grupy MOL na Węgrzech i Słowacji - wycenionych na 259 mln dolarów.
MOL w powiecie rawickim
W efekcie procesu transformacji cztery obiekty - w Rawiczu, przy drodze wojewódzkiej nr 309 oraz przy S5 - stały się własnością węgierskiej firmy. Pierwsze szyldy firmy MOL można było zauważyć przy S5 - na MOP-ie Golina Wielka w gminie Bojanowo i MOP-ie Folwark w gminie Rawicz. Z kolei przy drodze wojewódzkiej 309 (dawnej "piątce") na pograniczu powiatu rawickiego i leszczyńskiego, zamiast stacji węgierskiej firmy, funkcjonuje Circle K.W tym tygodniu (17.04.2024) zniknęły ostatnie w naszym powiecie szyldy Lotosu - tym razem w Rawiczu. Przez lata przy ul. Sarnowskiej w Rawiczu funkcjonował Lotos, obecnie jest to już MOL.