Reklama

Chcą odnowić ratusz w Sarnowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Chcą odnowić ratusz w Sarnowie - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd ogłosił przetarg i szuka wykonawcy. W tym kontekście nasuwa się pytanie, co z zapowiadaną przed wyborami w 2018 r. rewitalizacją osiedla.

Przygotowywana dokumentacja dotyczy zarówno modernizacji wnętrz, jak i wieży oraz samego wyglądu budynku sarnowskiego ratusza.  

Wieża ma być jak nowa

Jeśli chodzi o wieżę, to planowana jest wymiana stolarki okiennej, skucie i położenie nowych tynków wewnątrz, montaż nowej instalacji elektrycznej, odnowienie drewnianych podestów, zainstalowanie bezpiecznej drabiny, a także odnowienie detali, oczyszczenie cegły wraz z uzupełnieniem ubytków w fugach.

Poważne zmiany

Prace wewnątrz mają objąć wymianę instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, a także oświetlenia. Dokumentacja przewiduje również dokonanie oceny stanu technicznego tynków oraz zaplanowanie prac z ewentualnym ich skuciem i wykonaniem nowych oraz odmalowaniem pomieszczeń. Zmodernizowane zostaną też posadzki i odnowione okna. Pomieszczenia po magazynie opału miałyby zostać zamienione na kuchnię i - jeśli to będzie możliwe - na cele użytkowe zagospodarowanoby również poddasze. 

Remont czeka także elewację. Odnowione mają też być detale architektoniczne, wymienione  orynnowanie i pokrycie dachowe. Zależnie od stanu technicznego, prace mogą objąć też instalację odgromową, kominy i fundamenty oraz renowację drzwi wejściowych. 

Kompleksowo, ale nie wiadomo kiedy  

Inwestycja ma być kompleksowa, bo w zamówieniu jest też mowa o zagospodarowaniu terenu wokół i oświetleniu iluminacyjnym całego ratusza, w tym również wieży. - Rozwiązania projektowe mają uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym dostępność architektoniczną i informacyjno-komunikacyjną oraz poprawić efektywność energetyczną obiektu - czytamy w ogłoszeniu.

Póki co, nie wiadomo kiedy zadanie miałoby być zrealizowane, za ile i skąd gmina weźmie pieniądze. - Na razie trzeba oszacować, co należy zrobić i, ile to wyniesie. Więc na tym etapie o kosztach inwestycji trudno mówić - zaznacza Centrum Informacyjne Burmistrza.

Co z rewitalizacją?

Warto przypomnieć, że w kolejce do realizacji „czeka” także projekt rewitalizacji centrum Sarnowy - przygotowywany i dyskutowany z mieszkańcami w 2018 r. Zakłada on zachowanie historycznego charakteru nawierzchni w centrum osiedla. W projekcie przewidziano więc pozostawienie na sarnowskich uliczkach części bruku przy połączeniu ich z granitową kostką. Ponadto, cała połać rynku miałaby być zrównana do jednego poziomu. Planowano uzupełnienie nasadzeń, montaż latarni, a także ustawienie rzeźby - posągu kozła lub sarny. Włodarze pytani wówczas o termin realizacji tej inwestycji, tłumaczyli, że najpierw gmina musi zająć się odnowieniem rynku i deptaków w Rawiczu. Jako przybliżony termin rewitalizacji centrum Sarnowy wskazali - według bardzo optymistycznych szacunków - rok 2021. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy