Reklama

Przyjeżdżają do Rawicza. Głównie kobiety z dziećmi i jedną walizką. Czego najbardziej potrzebują?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bogdan Bujak

Przyjeżdżają do Rawicza. Głównie kobiety z dziećmi i jedną walizką. Czego najbardziej potrzebują? - Zdjęcie główne

Pomoc uchodźcom | foto Bogdan Bujak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przed weekendem schronienie w gminie Rawicz znalazło kilkadziesiąt osób z Ukrainy. Liczba ta ciągle się zmienia, bo uchodźców przybywa z każdym dniem. Jak można im pomóc?

Jedenaście dni trwa już zbrojny atak Rosji na Ukrainę. Kraj dzielnie się broni. Z ogarniętych wojną terenów, bombardowanych i niszczonych przez Rosjan miast, ucieka coraz więcej ludzi - głównie osoby starsze oraz matki z dziećmi. Według dzisiejszych danych (6 marca), polsko-ukraińską granicę przekroczyło już prawie milion uchodźców. Znajdują schronienie przede wszystkim w naszym kraju, także w powiecie rawickim. 
 
Niemal zaraz po napaści Rosji na Ukrainę, w całej Polsce ruszyły akcje pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Pieniądze i dary są zbierane tak dla Ukraińców uciekających przed wojną, jak i osób, ktore pozostały w kraju. Pomagają także mieszkańcy ziemi rawickiej, którzy do punktów zbiórek przynoszą to, czym mogą się podzielić. 

Rawicz Pomaga Ukranie. Co potrzebne?

Jak informują przedstawiciele gminnego sztabu w Rawiczu, póki co ilość odzieży dostarczonej do punktów zbiórek jest wystarczająca. Wciąż jednak potrzeba innego rodzaju wsparcia. Żeby go udzielić - nie trzeba nawet nigdzie stawiać się osobiście, wystarczy rodzaj pomocy zaoferować wypełniając deklarację w internecie.
 
Ankiety, jak zapewnia burmistrz Rawicza, są na bieżąco sprawdzane i jeśli nasza oferta będzie akurat potrzebna - gmina się z nami skontaktuje. Chodzi o to, żeby pomoc była celowa, zorganizowana. Ważne także, aby rzeczy, które chcemy podarować były niezniszczone i czyste.
 
Jak zaznacza burmistrz Grzegorz Kubik, najbardziej potrzebne są mieszkania, czy pokoje w których uciekający przed wojną Ukraińcy mogliby się zatrzymać. Udostępnianie sal sportowych jest dla niego - jak mówi - ostatecznością, bo - w jego ocenie - nie są to warunki odpowiednie dla ludzi zmęczonych, wystraszonych, potrzebujących spokoju.
 
Ciągle potrzeba też wolontariuszy, którzy mogliby zająć się segregacją darów, których mieszkańcy ofiarowali bardzo dużo.

Rawicz Pomaga Ukrainie. Zadeklaruj swoją pomoc!

Chcesz pomóc jako wolontariusz? Szczegóły TUTAJ

Masz mieszkanie lub pokój, w którym możesz ugościć uchodźców lub je wynająć? Szczegóły TUTAJ

Zamierzasz oddać wózki lub inne przedmioty dla małych dzieci? Szczegóły TUTAJ

Chcesz podzielić się sprawnym sprzętem AGD? Szczegóły TUTAJ

Podarujesz wyposażenie mieszkania? Szczegóły TUTAJ

Jeśli ktoś nie ma sprzętu, który mógłby przekazać, a chciałby pomóc, może wpłacić pieniądze na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców wojennych z Ukrainy. 

W porozumieniu z rawickim urzędem miasta, Stowarzyszynie Żylicka Rzecz Babska z siedzibą w Żylicach uruchomiło konto, na które można przekazywać pomoc finansową dla osób uciekających z terenów objętych wojną i szukających schronienia w Rawiczu i okolicy. 
 
STOWARZYSZENIE ŻYLICKA RZECZ BABSKA
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
PL 30 1020 3121 0000 6002 0092 6030
dopisek "Pomoc dla Ukrainy"
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy