Reklama

Reklama

Co z uroczystością Wszystkich Świętych i kolędą? Arcybiskup wydał dekret

Opublikowano: śr, 14 paź 2020 18:36
Autor:

Co z uroczystością Wszystkich Świętych i kolędą? Arcybiskup wydał dekret - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański wystosował dekret dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa. Są nowe wytyczne na nadchodzące tygodnie.

''Doświadczenie trwającej epidemii jest dla nas wszystkich niełatwe. Chcemy przeżywać je w duchu solidarności i braterstwa, na miarę możliwości wspierając tych, którym jest teraz szczególnie trudno. Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są także przyjęte w Archidiecezji Poznańskiej reguły bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym przypominam o dotychczas obowiązujących zasadach oraz przekazuję dodatkowe postanowienia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych działań duszpasterskich" - czytamy w dekrecie. 

Uroczystość Wszystkich Świętych
W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym wierni są zachęcani do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów bliskich na całą „oktawę” uroczystości.

Księża zostali poproszeni o to, by rozważyli możliwość z rezygnacji z Eucharystii na cmentarzu 1 listopada, a zamiast niej zaprosili do udziału w mszach sprawowanych w kościołach. Arcybiskup rekomenduje, by zamiast tradycyjnej procesji, zaproponować nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada.

Kolędy nie będzie
Z dekretu metropolity wynika, że w najbliższym roku w Archidiecezji Poznańskiej nie będzie kolędy w dotychczasowej formie - czyli odwiedzin w domach parafian. "Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. Szczególną intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów" - czytamy w dekrecie. 

Dodatkowo, jak wynika z dokumentu, w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej” arcybiskup udzielił ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Precz z dyktaturą kleru !!!

  Precz z dyktaturą kleru.

 • rok temu | ocena +1 / -4

  Ks

  Jestem księdzem z długoletnim stażem i nie pamiętam żeby kiedyś były takie jajca jak są teraz

 • rok temu | ocena +20 / -8

  ZXVXZ

  Kolenda powinna byc odwołana na zawsze, to tylko wyciąganie kasy od ludzi. Opodatkować kościół wprowadzić kasy fiskalne.

 • rok temu | ocena +12 / -12

  Czarli babangida

  Lepiej w kosciele niz na powietrzu ale jaja

 • rok temu | ocena +11 / -21

  Marzena

  Koleda ? Q co to takiego jest ?????

 • rok temu | ocena +20 / -37

  Kolęda to piękna tradycja

  Jak będzie kolęda to chętnie księdza w swoim domostwie przyjmę. I żaden frajer mi tego zabronić nie może !

 • rok temu | ocena +23 / -10

  Leszek

  Coś się chyba biskupowi pokręciło. Lepsza chyba msza na świeżym pwietrzu niż w zamkniętych murach świątyni.

 • rok temu | ocena +22 / -10

  Akaka

  Kolęda jak dla mnie w tym czasie nie jest wskazana.