Reklama

Co z wydobyciem gazu pod Rawiczem? Sprawdzamy

Opublikowano:
Autor:

Co z wydobyciem gazu pod Rawiczem? Sprawdzamy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie gazu na terenie gminy Rawicz ma Grupa Palomar Natural Resources. Wydobyciem surowca ma zająć się spółka celowa - Rawicz Energy, powiązana osobowo z Palomarem. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Spółka, jak informowaliśmy w ubiegłym roku, zakończyła prace nad projektem technicznym instalacji gazowych i uzyskała pozwolenia na budowę infrastruktury przesyłowej, w tym systemu osuszania gazu w Dębnie Polskim i gazociągu wraz ze stacją przyłączeniową przy kopalni Załęcze w Wodnikach.

Na stronie internetowej firmy Palomar, od ponad roku, widnieje informacja, że spółka jest „w trakcie postępowania administracyjnego, którego celem jest zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża gazu ziemnego „Rawicz” i przejście do wieloletniej fazy wydobywczej”. Postępowanie toczy się w ministerstwie środowiska.

Z informacji uzyskanych w Departamencie Edukacji Ekologicznej i Komunikacji Ministerstwa Środowiska wynika, że wniosek o zatwierdzenie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej spółka złożyła w kwietniu... 2017 roku.

„W wyniku weryfikacji złożonej dokumentacji pod względem zgodności z przepisami ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie dokumentacji geologiczno-inwestycyjnej złóż węglowodorów, stwierdzono, że dokumentacja ta zawiera liczne braki formalne oraz wymaga złożenia przez spółkę szczegółowych wyjaśnień” - informuje biuro prasowe ministerstwa.

Kiedy zakończy się trwające od ponad trzech lat postępowanie, nie wiadomo. Ministerstwo Środowiska aktualnie oczekuje na kolejne uzupełnienie dokumentacji przez Rawicz Energy.

Wydobycie gazu z rawickiego złoża - jak wynika z raportu przygotowanego w styczniu ubiegłego roku przez ministerstwo środowiska, na zlecenie Komisji Europejskiej - może potrwać do marca 2047 roku. Kiedy się rozpocznie, nie wiadomo. Spółka Rawicz Energy nie odpowiedziała na nasze pytania w tej sprawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE