Reklama

Coś cię niepokoi? Zgłoś anonimowo policjantom

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Coś cię niepokoi? Zgłoś anonimowo policjantom - Zdjęcie główne

Krajowa Mapa Zagrożeń

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawiccy policjanci przypominają o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem której każdy mieszkaniec może przekazywać informacje o czymś, co go zaniepokoiło. Tylko od stycznia do 23 czerwca tego roku funkcjonariusze otrzymali 265 zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, która zapewnia mieszkańcom łatwiejszy kontakt ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Działa od 2016 roku. Za pośrednictwem mapy obywatele mogą anonimowo informować policję o różnego typu zagrożeniach występujących w najbliższym otoczeniu. Każde zgłoszenie skutkuje podjęciem działań. 

Jakie zagrożenia w powiecie rawickim?

Najwięcej zgłoszeń w 2022 roku dotyczyło spraw drogowych. W 102 przypadkach internauci wskazali na problem związany z przekraczaniem dozwolonej prędkości, w 58 - nieprawidłowego parkowania, a w 26 - niewłaściwej infrastruktury drogowej. Nie brakuje zgłoszeń o miejscach spożywania alkoholu czy grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Nie odnotowano natomiast informacji dotyczących żebractwa, kłusownictwa czy dzikich kąpielisk.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - jak zgłosić?

Korzystanie z mapy jest bardzo proste i intuicyjne. Zajmuje maksymalnie kilka minut. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Po prawej stronie strony znajduje się baner KMZB. Po kliknięciu w niego można zgłosić niepokojące zagrożenie w najbliższym otoczeniu. 

W pierwszej kolejności należy odszukać na mapie Polski obszar, na którym występuje zagrożenie. Następnie, trzeba kliknąć „dodaj zgłoszenie”. Z dostępnego katalogu można wybrać rodzaj zagrożenia. Jest ich 27. Policjanci zachęcają, by wskazać, kiedy dokładnie występuje niepokojące nas zagrożenie oraz dodać opis.

W chwili dodania zgłoszenia, automatycznie trafia ono na policję. Jak zapewniają funkcjonariusze, każdy sygnał jest sprawdzany. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. W razie potrzeby, angażowane są także inne służby. 

Jak informuje rawicka policja, blisko 40% zgłoszeń zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Ponad połowa nie potwierdziła się. Nie brakowało też żartów lub pomyłek. Policjanci przypominają także, że mapa nie służy do zgłoszenia bieżących interwencji. Te nadal należy przekazywać telefonicznie pod numerem 112 albo bezpośrednio do dyżurnego rawickiej komendy: 47 772 72 00. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE