Wczoraj wieczorem o godzinie 22.45 rawiccy strażacy otrzymali zgłoszenie od dyżurnego pogotowia ratunkowego z prośbą o udzielenie pomocy dziewczynie, która zasłabła w domu. Zdarzenie miało miejsce w Rawiczu przy ul. mjr. Sucharskiego.
- Udaliśmy się niezwłocznie pod wskazany adres. Po przybyciu na miejsce okazało się, że w mieszkaniu, w którym przebywa 4-osobowa rodzina zasłabła dziewczyna, która leżała na ziemi z oznakami podtrucia tlenkiem. W innym pomieszczeniu przebywała matka uskarżająca się na podobne dolegliwości. Poza tym w mieszkaniu byli jeszcze jej synowie. Osoby natychmiast zostały ewakuowane na zewnątrz - relacjonuje asp. sztab. Roman Sidor, koodrynujący akcją.
Rodzinie udzielono wsparcia psychicznego i podano im tlen. Ze względu na ilość osób poszkodowanych na miejsce wezwano dodatkowo kolejnych strażaków. Przybyły na miejsce Zespołu Ratownictwa Medycznego przejęły poszkodowanych, których zabrano na obserwację do szpitala.
To kolejny raz, kiedy „zaatakował” niebezpieczny czad, którego nie zobaczymy, nie poczujemy, a jego nawet niewielka dawka może zabić.
Głównym źródłem zatruć czadem w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. - Wadliwe ich działanie może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności stosowanych okien i drzwi - szczególnie po wymianie okien i drzwi z starych na nowe.
Może to prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz - cofa się do pomieszczenia - podkreśla Roman Sidor, dodając, że prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.
- To bardzo ważne! Przypominam, że piece i podgrzewacze wody, zwłaszcza gazowe, w których odbywa się proces spalania, należy użytkować zgodnie z instrukcją producenta. Sprawdzajmy poprawność działania wentylacji - być może konieczne będzie założenie dodatkowego wywietrznika lub kratki wentylacyjnej. Nie mówmy, że będzie nam „wiało”. Od prawidłowego ciągu zależy nasze życie! W trosce o własne bezpieczeństwo należy rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt wyposażenia mieszkania w takie czujki jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje ich zastosowanie. To czujka może uratować nasze życie! - zaznacza.