Reklama

Czy dzieci z Ukrainy zajmują rawiczanom miejsca w przedszkolach?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Czy dzieci z Ukrainy zajmują rawiczanom miejsca w przedszkolach? - Zdjęcie główne

foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rekrutacja do rawickich przedszkoli zakończyła się w marcu, ale wciąż pojawiają się głosy, jakoby dzieci nie dostały się do wybranych placówek, bo miejsca są zajęte przez przedszkolaki z Ukrainy. Wiceburmistrz Paweł Szybaj zaznacza, że tego rodzaju wiadomości są nieprawdziwe.

Reklama

Rekrutacja do publicznych przedszkoli i szkół podstawowych w gminie Rawicz trwała od 13 lutego do 17 marca 2023 r. Przebiegała za pośrednictwem systemu elektronicznego "Nabór". Wszystkie dzieci będą miały zagawarantowane miejsce, choć niekoniecznie w placówce preferowanej przez rodziców. 

Wiceburmistrz dementuje pogłoski: "To jest absolutnie nieprawda"

W związku z tym pojawiły się w ostatnim czasie wątpliwości sugerujące jakoby miały z tym związek dzieci z Ukrainy, które obecnie uczęszczają do gminnych przeszkoli. 

- Dotarły na nas sygnały, że dzieci ukraińskie zabierają miejsca "naszym". To jest absolutnie nieprawda. Dla dzieci ukraińskich mamy stworzony specjalnie jeden oddział - znajdujący się w przedszkolu numer 5 i on funkcjonuje od 14.00 - do 19.00 - wyjaśnia wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Przekazuje, że do oddziału uczęszcza 22 dzieci i ich rodzice nie zgłaszają chęci, by przenieść je do placówki działającej w trybie "normalnym". 

- Jest kilkoro dzieci, które uczęszczają do przedszkoli działających od rana, ale ustawa pozwala na dopełnienie grupy, czyli te dzieci są jakby "na dodatek". Na pewno nie zajmują nikomu miejsc. Dla nich można do grupy dołożyć dodatkowo 3 miejsca, ale nie możemy na tej zasadzie przyjąć dodatkowo polskich dzieci - tłumaczy wiceburmistrz.

Duże zainteresowanie przedszkolem w Dębnie Polskim

Włodarz gminy powtarza, że wszystkie dzieci mają zapewnione miejsca, choć 60 nie zostało przyjętych do przedszkola preferowanego przez rodziców, czyli wybranego przez nich w pierwszej kolejności. 

- Zgodnie z ustawowym obowiązkiem gminy, dzieci te powinny otrzymać miejsce w innym publicznym przedszkolu. Z uwagi na to podjęliśmy starania o zorganizowanie dodatkowych miejsc wychowania przedszkolnego, tak aby możliwe było przyjęcie dzieci, które nie dostały się do przedszkoli wybranych przez rodziców. Ponadto, z uwagi na dużą liczbę zgłoszonych dzieci, od nowego roku zostanie uruchomiony dodatkowy oddział w przedszkolu w Dębnie Polskim. Drugi dodatkowy oddział zostanie utworzony również przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Rawiczu - przekazuje Paweł Szybaj. 

Spośród 925 dzieci obecnie uczęszczających do przedszkoli dla 638 zostały złożone deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym. 

O miejsce w przedszkolach ubiegało się 348 dzieci z roczników 2017-2021, w tym:

- 14 dzieci 2 letnich

- 195 dzieci 3-letnich

- 72 dzieci 4-letnich

- 35 dzieci 5-letnich

- 32 dzieci 6-letnich

 

Liczba złożonych wniosków o przyjęcie do przedszkola na rok 2022/2023:

  • 348 wniosków do przedszkoli pierwszego wyboru
  • 179 wniosków o przedszkoli drugiego wyboru
  • 113 wniosków do przedszkoli trzeciego wyboru
  • kwalifikacji nie podlegały wnioski dotyczące dzieci 2-letnich (14 wniosków) i zamieszkujących poza gminą Rawicz (12 wniosków)
  • łącznie przyjęto 263 dzieci
 

Do przedszkoli nie przewiduje się naboru uzupełniającego. Jak zaznacza wiceburmistrz, z roku na rok wzrasta liczba składanych wniosków. Zgłaszanych jest coraz więcej dzieci 3- i 4-letnich. 

Jak sytuacja wyglądała w poprzednich latach?

  • 2018/2019 - 244 wnioski
  • 2019/2020 - 286 wniosków
  • 2020/2021 - 274 wnioski
  • 2021/2022 - 261 wniosków
  • 2022/2023 - 300 wniosków
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE