Reklama

Czy wolno pisać na fladze Polski? Wyjaśniamy

Opublikowano: ndz, 2 maj 2021 09:32
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Czy wolno pisać na fladze Polski? Wyjaśniamy - Zdjęcie główne

polscy kibice | foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas wielu okazji, manifestacji, zawodów, protestów widzimy napisy, hasła, które zamieszczone są na biało-czerwonym tle. Czy to zgodne z prawem?

Reklama

W skrócie można powiedzieć, że zamieszczanie napisów, grafik, symboli na fladze państwowej może być uważane jako jej zniszczenie.

Art. 137 par. 1 Kodeksu karnego - Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Co jest flagą państwową, a co nie?

Co jeśli napis umieszczamy nie na fladze państwowej, a na przykład na banerze lub planszy, która ma biało-czerwone tło, czyli barwy narodowe? 

Przepisy prawa wyraźnie określają, co jest flagą Polski, a co nią nie jest.

Art 6 pkt 1.  Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej - Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.

Ponadto flaga musi mieć określone proporcje - rozmiary boku krótszego i dłuższego muszą mieć proporcje 5:8.

Jeśli więc nasz baner nie spełnia powyższych warunków, nie jest tym samym flagą państwową, można na nim pisać, malować, pod warunkiem, że nie robimy tego w celu znieważenia symboli państwowych.

Warto też wiedzieć, jak odchodzić sie z polską flagą. Należy ją utrzymywać w nienagannym stanie, uważać, żeby nie dotykała ziemi, nie była postrzępiona. Na maszcie flagę należy wieszać polem białym do góry, a w pionie polem białym zawsze do masztu.

UWAGA! Nie należy używać flagi z godłem Polski. To bandera, flaga państwowa zastrzeżona wyłącznie dla żeglugi morskiej, powietrznej i polskich ambasad.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.