"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do "Pana Tadeusza". Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.
Narodowe Czytanie organizowane jest od 2012 roku
Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana w 2012 roku. Zaczęto od "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, w kolejnych latach czytano m.in. Trylogię Henryka Sienkiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, Nowele Polskie, "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej czy "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza.
W 2023 roku Narodowe Czytanie z "Nad Niemnem"
Narodowe Czytanie w pakosławskiej bibliotece rozpoczęła Agnieszka Jeziorksa - pracownik tamtejszej biblioteki.
- To dosyć wyzywająca lektura, porusza różne wątki - historyczne, miłosne i powstańcze, ale uczniowie klas ósmych doskonale sobie z nią poradzili. Bardzo się cieszymy, że mogli przeczytać jej fragmenty w naszej bibliotece - mówiła Agnieszka Jeziorska.
W Pakosławiu czytali uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i wójt
W Narodowym Czytaniu w Pakosławiu udział wzięli uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych w Pakosławiu i Chojnie wraz z opiekunkami - polonistkami. W czytaniu wzięli udział także dyrektor i wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Chojnie, Jarosław Dróżniewicz i Piotr Wolski, wójt gminy Pakosław - Piotr Skrzypek oraz Alicja Gnizadkowska reprezentująca stowarzyszenie "Co się to porobi" w Chojnie.
Na koniec uczniom wręczono podziękowania za udział w Narodowym Czytaniu, opiekunki otrzymały bukieciki, a dyrektorzy notesy. Wszyscy biorący udział w akcji mogli poczęstować się słodkościami.
Uczniowie podziękowali także Agnieszce Jeziorskiej za możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu.