Reklama

Czytelnik martwi się o stan stawu w Płaczkowie

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Jeden z czytelników zgłosił się do redakcji "Życia". Martwi go zaniedbanie stawu w Płaczkowie, który w lutym przeszedł kosztowną renowację.

Czytelnik, który skontaktował się z redakcją martwi się, że wydano sporo pieniędzy na uporządkowanie i zagospodarowanie terenu wokół stawu w Płaczkowie (gm. Jutrosin), a po niespełna pół roku wygląda on gorzej niż przed przeprowadzeniem renowacji. - Nawet nie minęło pół roku, a wygląda masakrycznie - ubolewa. 

Staw oddany pod opiekę sołectwa

Romuald Krzyżosiak, burmistrz Jutrosina przyznaje, że problem został przez niego zauważony. Rozmawiał już w tej sprawie z sołtys Płaczkowa. Podkreśla, że to sołectwo musi zadbać o utrzymanie terenu. Tak we wszystkich sołectwach.

Płaczkowo nie jest tu wyjątkiem - zaznacza burmistrz Jutrosina.

Dodaje, że w czasie rozmowy zobowiązał sołtys, żeby z funduszy sołeckich teren był wykaszany.

Grażyna Bobrowska, sołtys Płaczkowa przyznaje, że staw nie był w ostatnim czasie koszony z powodu żniw, podczas których mieszkańcy mają inne, ważniejsze zajęcia. Deklaruje, że postara się, aby teren został uporządkowany.

Renowacja za ponad 100.000 zł

Przypomnijmy, w połowie lutego rozpoczęły się prace związane z oczyszczeniem stawu w Płaczkowie. Pochłonęły ponad 100 tys. zł. Walka o inwestycję trwała od lata 2020 roku, kiedy to mieszkańcy Płaczkowa prosili redakcję „Życia” o interwencję w sprawie zarośniętego zbiornika. Sięgające po pas chwasty ograniczały widoczność kierowcom, korzystającym z pobliskiej drogi. Wówczas wiceburmistrz Marek Glura zapewniał, że staw zostanie doprowadzony do porządku. Informował, że gmina stara się o pieniądze na jego renowację z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wówczas koszt odnowienia akwenu oszacowano 84 tys. zł. Gmina dofinansowanie dostała - ponad 53 tys. zł. 

Koszty wzrosły

Niestety, po zapytaniu ofertowym wystosowanym przez gminę Jutrosin okazało się, że koszty są wyższe. Zgłosiły się dwie firmy. Każda z propozycji cenowych przekroczyła zaplanowaną na ten cel kwotę. Wybrano ofertę firmy z Jaraczewa (powiat jarociński) - za nieco ponad 106.000 zł. 

W związku ze zwiększonymi kosztami oczyszczania stawu w Płaczkowie radni zgodzili sie dołożyć z gminnego budżetu prawie 53 tys. zł. W ramach prac wyczyszczono i uformowano staw, wymieniono ogrodzenie, zamontowano ławki, ławostoły oraz stół do ping-ponga. 

Będzie i droga

Jakiś czas temu na swoim profilu w mediach społecznościowych burmistrz Jutrosina zapowiedział, że nie jest to jedyna dobra wiadomość dla mieszkańców Płaczkowa.

W ramach środków z „Polskiego Ładu” przewidziany jest remont drogi na obszarze wioski - zadanie zostanie zrealizowane w bieżącym roku - przekazał Romuald Krzyżosiak. 

Zagospodarują skwer

Ponad to wiadomo już, że Płaczkowo  dostanie 21.000 zł na realizację projektu „Plenerowe miejsce spotkań i rekreacji”. Dofinansowanie pochodzi z konkursu "Pięknieje Wielopolska Wieś". W ramach tej realizacji zagospodarowywany zostanie niewielki skwer znajdujący się w pobliżu stawu. Powstanie tam nowy trawnik, nowe krawężniki, stanie kilka ławek, kosze na śmieci i plansza do gry dla dzieci. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy