Reklama

Zadecydowano o losie drzew przy ulicy Spokojnej

Opublikowano: pt, 13 sie 2021 10:05
Autor:

Zadecydowano o losie drzew przy ulicy Spokojnej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Mieszkańcy powiadomili redakcję, że w mieście planowana jest wycinka kolejnych drzew. Grzmią, że usuwanie zielni to działanie nieekologiczne.

Reklama

Informacja, która dotarła do portalu dotyczy wycinki, która w najbliższym czasie miałaby się odbyć przy ulicy Spokojnej. Dział zieleni miejskiej Zakładu Usług Komunalnych był jednak zaskoczony wiadomością. Jak nam przekazano, nie otrzymali decyzji i wytycznych w kwestii usunięcia jakichkolwiek drzew w tym rejonie.

Na wniosek gminy

W Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz dowiedzieliśmy się, że faktycznie planowana jest wycinka, a wnioskodawcą jest sam samorząd. Jak nam przekazano, postępowanie jest na wstępnym etapie.

- W związku z budową parkingu i ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Spokojnej, w starostwie powiatowym został złożony wniosek na wycinkę trzech drzew kolidujących z inwestycją. Ze względu na rozbudowany system korzeniowy drzew nie ma możliwości przeniesienia ich w inne miejsce - przekazało portalowi Centrum Informacyjne Burmistrza. 

Dokładniej chodzi o wierzbę rosnącą w pobliżu kompleksu Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz kasztanowiec i topolę, które znajdują się tuż przy chodniku, na tyłach pobliskiego marketu. Jak podkreśla CIB, dopiero po otrzymaniu od starosty pozwolenia na wycinkę, ZUK ją zrealizuje oraz wykona nowe nasadzenia - zgodnie ze wskazaniem w decyzji starosty. 

Nieekologiczne

Przeciwnicy ograniczania terenów zielonych w mieście, zwracają uwagę na to, że jeśli w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinką drzew występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, zasadniczo powinna ona być przeprowadzona poza ich okresem lęgowym - a ten trwa od 1 marca do 15 października. CIB zaznacza, że inwestycja związana z budową ścieżki na Spokojnej jest planowana nie wcześniej niż na jesień. 

Przebudowany ma zostać chodnik na ulicy Spokojnej (od skrzyżowania z ulicą Żwirową, do budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji) i powstanie tam ścieżka. W okolicach stadionu sportowego zaplanowano też budowę parkingu i to zadanie już jest realizowane.

Drzewa zostaną

Kilka dni później okazało się jednak, że drzewa nie będą musiały zostać usunięte. 

-  Podczas kolejnej narady związanej z budową parkingu i ścieżki rowerowej przy ul. Spokojnej udało się nam wraz z wykonawcą i projektantem znaleźć rozwiązanie pozwalające na rezygnację z wycinki drzew. Dokonaliśmy weryfikacji wcześniejszych rozwiązań projektowych, dzięki czemu udało się zmienić koncepcje przebudowy tego odcinka ulicy. Powiększony zostanie pas zieleni i zmniejszona zatoka postojowa. W rezultacie drzewa pozostaną na swoim miejscu - przekazuje burmistrz Grzegorz Kubik.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • miesiąc temu | ocena +11 / -1

  Drzewa są ważniejsze

  Nic nie wycinajcie. Drzewa są ważniejsze od ścieżek. Lepiej zejść z roweru i kawałek przejść pieszo niż wycinać drzewa. Rowerzyści to zrozumieją oni kochają przyrodę. Nie chcę projektantów co idą na łatwiznę.

 • miesiąc temu | ocena +4 / -15

  drogowiec

  Wszyscy przeciwni wycince drzew ale potem jak w niektórych przypadkach wybudują drogę lub chodnik i nawierzchnia od korzeni podnosi się do góry to po czasie dochodzą głosy : "jak oni to zrobili" , nie mówię o wycince wszystkich drzew ale przy tematach drogowych jest to na pewno warte uwagi i pochylenia się nad tym bardziej

  • miesiąc temu | ocena +7 / -0

   Drzewo

   To co niech się podnosi,wolę mieć drzewa i krzywą jezdnię. Drzewa są bardziej potrzebne przyrodzie

 • miesiąc temu | ocena +8 / -1

  Xxx

  A gdzie lokalny obrońca drzew ?Wakacje nie zwalniają z obowiązku dbania o drzewostan.Panie od wf pała z ekologi.

 • miesiąc temu | ocena +15 / -4

  miśka

  Powariowali z tym wycinaniem drzew bez zastanowienia i betonowaniem wszystkiego takich gamoni najchętniej wysłałabym na jakieś pustkowie bez drzew czy jakiejkolwiek zieleni niech tam sobie mieszkają jak na rozgrzanej patelnii mają wszystko zabetonwane z zakazem sadzenia czegokolwiek co oczyszcza powietrze i wytwarza tlen . Przecież można połączyć udogodnienia dla mieszkańców z pozostawieniem istniejacej zieleni miejskiej wystarczy troche się zastanowić . Dobrze, że mieszkańcy w pore zareagowali wielkie Dzięki dla nich ! Oby teraz ci projektanci ,inwestorzy itd. dotrzymali słowa i nie wycieli tych drzew oraz raz na zawsze zapamiętali , że ,,dorosłe"zdrowe dzewo liściaste produkuje więcej tlenu niż młode małe drzewko

 • miesiąc temu | ocena +21 / -3

  Leszek

  Następna likwidacja terenu zielonego szykuje się przy ulicy Dworcowej. Na terenie skweru zlokalizowanego przy w/w ulicy działali geodeci i opalikowali teren zielony. Może redakcja zainteresowała by się tym tematem, szkoda by było zniszczyć miejsce odpoczynku nie tylko mieszkańców ale też podróżnych .