Reklama

Ktoś wylewa ścieki do Pijawki? Obok ujęcie wody

Opublikowano: czw, 17 cze 2021 18:00
Autor: | Zdjęcie: internaura

Ktoś wylewa ścieki do Pijawki? Obok ujęcie wody - Zdjęcie główne

Kwiecień 2021 | foto internaura

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać Ścieki przedostają się do płynącej w okolicy Łaszczyna Pijawki - zaalarmował redakcję jeden z mieszkańców wioski. Inspektorzy ochrony środowiska ustalili, że do rzeki trafiają ścieki bytowe. Gmina - choć początkowo problemu nie dostrzegła - teraz potwierdza, że Pijawka jest zanieczyszczona.

Ścieki spływają do rzeki od wielu lat - twierdzi czytelnik, który powiadomił "Życie" o rzekomym zanieczyszczeniu Pijawki - niespełna 8-kilometrowego rowu, będącego dopływem Masłówki.

Problem - zdaniem mężczyzny - jest szczególnie uciążliwy w bezdeszczowe dni, przy niskim poziomie wody. Wtedy gołym okiem widać, że z kanału burzowego do rzeki wpada zanieczyszczona woda o charakterystycznym zabarwieniu.

Latem w pobliżu czuć potworny smród, który czuć nawet kilkaziesiąt metrów od rzeki - mówi nam mieszkaniec Łaszczyna.

Rok temu sprawą zainteresowały się Wody Polskie, które są zarządcą Pijawki. Na miejscu pojawili się inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i pobrali próbki do badań. Dotarlismy do raportów z kontroli. Wynika z nich, że do rzeki wpływały ścieki bytowe łącznie z fekaliami.

Informuję, że w dniu 21 stycznia 2020 r, została przeprowadzone wizja terenowa przez kierownika Nadzoru Wodnego w Rawiczu, który zgłosił do tutejdzego Zarządu odprowadzanie przez kanalizację deszczową ścieków oraz fekalia - razem z towarzyszącym nieprzyjemnym zapachem - czytamy w raporcie Wód Polskich. 

Problem powinna rozwiązać gmina?

Zgodnie z prawem, to w kompetencjach gminy leży kontrolowanie właścicieli nieruchomości w zakresie postępowania z nieczystościami ciekłymi. Po informacji ze strony Wód Polskich, w styczniu 2020 roku urząd przeprowadził dwie kontrole. Jednak, jak czytamy w protokole pokontrolnym, nie stwierdzono zrzutu nieczystości ciekłych. Tymczasem, jak twierdzi, nasz rozmówca - ścieki nadal wpadają do rzeki. 

Zdjęcie z czerwca 2021 roku Foto: Internauta

W ostatnich dniach do Gminy Rawicz wpłynęły kolejne wnioski o kontrole. Tym razem, jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza, urzędnicy potwierdzili, że do rzeki wpadają nieczystości.

Wizja lokalna potwierdziła, że wylotem spływają ścieki niebędące wodami opadowymi i roztopowymi, wskazując na bardziej rolniczy charakter - informuje CIB.

W najbliższych tygodniach urzędnicy mają przeprwowadzić kontrolę, w celu ustalenia pochodzenia nieczystości. 

Kanalizacji sanitarnej brak

Łaszczyn jest jedną z miejscowości, które nadal nie posiadają kanalizacji sanitarnej. Jak przekazuje nam Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu, prace przy budowie instalacji mają ruszyć jeszcze w tym roku

Kanalizacja przyczyni się stanowczo do ograniczenia nieprawidłowości związanej z nielegalnym odprowadzaniem ścieków w inne miejsca niż jest to zakładane - przekazuje ZWiK.

Obok ujęcie wody

Pijawa płynie w sąsiedztwie hydroforni Łaszczyn, która zasila w wodę takie miejscowości jak: Łaszczyn, Sarnowa, Sarnówka, Żołędnica, Konarzewo, Zakrzewo, Wydartowo 1, Wydartowo 2, Dąbrówka. Zapytalismy przedstawicieli ZWiK-u, czy spływające do rzeki nieczystości nie zagrażają znajdującemu się kilka metrów dalej ujęciu wody. Nie otrzymalismy odpowiedzi na to pytanie. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  O CO WAM CHODZI

  Macie swoje wymarzone domki. To teraz szczajcie na siebie.

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Mieszkaniec

  Podobnie jak w rowie płynącym w okolicy Kątów i Folwarku. W zależności o barwy kostki taki kolor wody w rowie. I w tym temacie cicho sza...

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  xxx

  rowy Słupia Dąbroczna pełne białej wody

 • 7 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Kara

  Jak by dostał kary 5000tys to by się od razu …

 • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  niegodne scierwa

  resztki z produkcji nark.................tam trafiaja a przeku............. wszy nic nie widza !!!!!!!!!!!

 • 7 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  Robert prezes

  W masłowie prosto z beczkowozów w soboty leją.....

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  kasa

  Czyńcie sobie ziemię poddaną , tak godają biskupi i ino kasa się liczy kosztem podatnika .