Reklama

Rawicz. Trwa wycinka drzew w parku przy domu kultury

Opublikowano: czw, 27 maj 2021 07:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Dali znać W parku przy Domu Kultury w Rawiczu zostały wycięte trzy zeschłe drzewa. Jak informuje dyrektor placówki Dariusz Taraszkiewicz - wycięte mogą zostać kolejne dwa. Jaki jest powód tej decyzji?

Internauci poinformowali nas o wycince trzech drzew rosnących na placu przy muszli koncertowej obok budynku Domu Kultury.

O złym stanie drzewostanu pisaliśmy już rok temu: Umierają stuletnie drzewa przy muszli koncertowej

Wtedy Krzysztof Żyto,  kierownik działu Zielieni Miejskiej i Oczyszczania Miasta w Zakładzie Usług Komunalnych w Rawiczu, tłumaczył, że część z drzew jest w bardzo złym stanie i prawdopodobnie będą musiały zostać wycięte.

Konserwator dał "zielone światło" do wycinki drzew przy domu kultury w Rawiczu

Do usunięcia początkowo zakwalifikowano 4 zeschnięte drzewa. Zgodę wydał konserwator zabytków. Jednak, w wyniku dodatkowych badań i pomiarów przeprowadzonych przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych, zrezygnowano z wycinki jednego z czterech drzew. 

Pracownicy ZUK-u stwierdzili, że jest szansa, by jedno z nich uratować, dlatego nie zdecydowali się go wyciąć - mówi Dariusz Taraszkiewicz, dyrektor Domu Kultury w Rawiczu.

Jak przekazał nam dyrektor DK, drzewo które nie zostało wycięte zostanie zbadane przez dendrologa. Dzięki swojej fachowej wiedzy, ma on pomóc w "leczeniu" rośliny. Ma sprawdzić też stan innych drzew na terenie parku.

Dlaczego drzewa w rawickim parku uschły?

O to, dlaczego drzewa schną, rok temu pytaliśmy kierownika działu zieleni miejskiej w Zakładzie Usług Komunalnych. Zdaniem ZUK-u, usychanie drzew można zaobserwować na całych plantach, nie tylko w parku. Jak tłumaczono, jest to związane z suszą, przez którą obniża się poziom wody w gruncie, co z kolei utrudnia drzewom pobór wody i wytransportowanie jej w najwyższe partie korony.

Wpływ na zły stan drzew mogły mieć też prace brukarskie, jakie przeprowadzono w sąsiedztwie drzew podczas rewitalizacji placu przy muszli koncertowej w 2019 roku. Na obecną chwilę, nikt nie umie podać dokładnej przyczyny uschnięcia kilku drzew w sąsiedztwie gmachu DK. 

Z rozmowy z dyrektorem Domu Kultury, dowiadujemy się, że placówka złożyła do konserwatora zabytków dokumenty związane z pozwoleniem na wycinkę kolejnych dwóch drzew.

Oba stoją w sąsiedztwie muszli. Gołym okiem widać, że są nachylone i - naszym zdaniem - mogą stanowić niebezpieczeństwo dla poruszających się w ich poblizu mieszkańców. Chcemy poznać opinię specjalistów - uzasadnia dyrektor DK.

Będą nasadzenia drzew w parku przy domu kultury  

Nowe drzewa zostaną nasadzone dokładnie w tych samych miejscach, gdzie wycięte. 

Po wycince i wyfrezowaniu nadziemnej części karpy korzeniowej należy sprawdzić, w jakim stanie jest reszta korzeni zagłębiona w gruncie. Jeśli są mocno spróchniałe, to może uda się od razu wykonać nowe nasadzenia, jeśli nie, to musimy zastosować nawóz azotowy np. mocznik, który przyspieszy rozkład starych korzeni -  tłumaczy kierownik działu zieleni miejskej.

Konserwator zabytków dał czas na nasadzenie nowych drzew do końca 2022 roku.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -2

  Cepelia

  W tradycji ludowej duże drzewo nie owocowe to szkodnik a nawet wróg. Przedstawia ono jedynie potencjalny łup na drewno opałowe lub deski tak więc to budujące zjawiskowo że Rawiczanie doceniają drzewa choć jednocześnie korzenie ludowe w nich zanikają cóż ewolucja.

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -0

  emeryt,z R.

  Jakiś mądrala wpadł na pomysł że korzenie tych drzew nie sięgają do wód gruntowych... a te niedawno sadzone sięgają do wód bo rosną - on pewnie myśli że młode drzewka mają dłuższe korzenie od starych... hehe. Powód jest tylko jeden zniszczono część korzeni a beton nie pozwala na przedostanie się do pozostałych wody z opadów. Tak to jest jak nieuki ... Rozwiń

 • 8 miesięcy temu | ocena +20 / -3

  Leszek

  Baju Baju. Przy betonowaniu parku i dzięki wykopom prowadzonymi koparkami uszkodzono korzenie, a teraz fachowcy od zieleni nie mogą zrozumieć dlaczego drzewa usychają? Panie burmistrzu coś ta koncepcja betonu nie sprawdza się, proponuję tego szpeca od ochrony zwolnić bo się nie nadaje, a kosztami usunięcia starych i nasadzenia nowych drzew obcią... Rozwiń

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -12

   Mirek

   Leszku to co?miało tak zostać jak było? osrane wiaty oszczana muszla i krzywe chodniki??

   • 8 miesięcy temu | ocena +14 / -3

    Leszek

    Nie gościu tylko trochę wyobrazni i odpowiedzialności. Tak jak w parku tak i na plantach ryli koparkami niszcząc korzenie drzew. ktoś za to odpowiadał. A wiaty tak czy inaczej będą osrane.

 • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -7

  Icha gniady wio

  Jak by co to mogę podjechać saniami i zabrać drewno z parku do pieca w ramach "opieki nad przyrodą".

  • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -2

   Drwal zawodowy

   Te sołtys Ty pilnuj swojego parku w Pacanowie

 • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -1

  Adam

  Las w Dębnie drzewa w parku aby tak dalej panie burmistrzu

 • 8 miesięcy temu | ocena +22 / -4

  Ptyś

  No to macie swoje brukowanie i zalewanie wszystkiego betonem zniszczono piekno przyrody które jest nie do odzyskania ktoś kiedyś za to odpowie karnie i finasowo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -9

   balbin

   Jak dobrze doczytałem drzewa miały jakieś 100 lat i dosyć długo trwały badania czy można je wyciąć czy nie według ciebie lepiej żeby przy okazji burzy się przewróciły i kogoś zabiły ja popieram tą decyzję jeżeli tylko w to miejsce będą nowe nasadzenia ,a ponoć będą.

   • 8 miesięcy temu | ocena +7 / -1

    Czytaj ze zrozumieniem

    Trochę wyobrazni i odpowiedzialności. Tak jak w parku tak i na plantach ryli koparkami niszcząc korzenie drzew. ktoś za to odpowiadał.

 • 8 miesięcy temu | ocena +9 / -1

  yyyy

  Ciekawe kiedy Dom Kultury zaczną rozbierać , nimcy go nie ruszali i parku z fontanną tysz ,